search delete menu

2018 Yılı İçinde Bitcoin Fiyatını Etkileyen En Önemli Faktörler

2018 yılı içinde ulaştı. Bununla beraber en büyük değer kayıplarını da yine 2018 yılı içinde yaşadı. Bu yazımızda Bitcoin’de yaşanan bu dalgalanmaların temel sebepleri üzerinde duracağız. BTC Dolar kuru üzerinde yaşanan bu dalgalanmalara neden olan faktörlere geçmeden önce Bitcoin’in (BTC) temel özelliklerini bilmek faydalı olacaktır.

Bitcoin’in Temel Özellikleri

Bitcoin’in popüler olmasını sağlayan onlarca özelliği vardır ancak genel olarak Bitcoin 4 temel özelliğe sahiptir. Bu özellikler aşağıdaki gibidir:

1.Bitcoin’in kolay bir kuruluma sahip olması temel özelliklerinden ilkidir

Normal bankalardaki hesap açma prosedürleri göz önünde bulundurulduğunda Bitcoin hesabı açmak belki de dünyanın en kolay şeyidir. Yalnızca birkaç tıklama ile Bitcoin hesabı açabilir ve hemen kullanmaya başlayabilirsiniz. Ayrıca, birçok bankanın yıllık hesap ücreti aldığını düşünürsek, Bitcoin hesaplarından hiçbir ücret alınmaması Bitcoin’in tercih edilme sebeplerinden bir diğeri olarak karşımıza çıkar.

2.Bitcoin merkezi değildir

Bitcoin hiçbir yetkili firma veya devlet kurumu tarafından kontrol edilemez. Bitcoin’in “data mining” yani veri madenciliği aracılığıyla kullanıcılar tarafından üretilmesi belki de kontrol edilememesinin en büyük nedenidir. Bitcoin üretimi için kullanılan ve Bitcoin ile yapılan işlemleri işleyebilen her bilgisayar, “blockchain” olarak adlandırılan ağın bir parçası olarak birlikte ve uyum içinde çalışır. Bu durum merkezi bir otorite olmasının önüne geçerMerkezi bir otorite olmadığında doğal olarak ekonomik krizler ve Bitcoin değerinin erimesi gibi finansal olayların gerçekleşmesi imkansıza yakındır. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin kripto para birimi bankadaki paralardan daha güvenli bir ekonomik temele dayanmaktadır.
En kötü ihtimal olan ağın çökmesi gibi felaketlerde bile Bitcoin’in alternatif olarak kullanabileceği acil durum ağları bulunmaktadır. Bu sayede en kötü durumlarda bile Bitcoin işlemleri sorunsuz bir şekilde gerçekleştirilebilmektedir.

3.Bitcoin’de yapılan işlemler ve diğer her şey anonimdir

Bitcoin işlemleri hiçbir şekilde izlenemez ve takip edilemez. İsim, soyisim ve adres gibi kimlik bilgilerinizin hiçbirini kullanmadan Bitcoin hesabı açabilir ve bütün işlemlerinizi bu hesap üzerinden kolay ve güvenli bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Bitcoin ile yapılan bütün işlemler
şeffaf ve herkes tarafından görülebiliyor olsa da bu işlemleri kimlerin yaptığı kesinlikle bilinmemektedir.
Bu konuyu biraz daha açmak gerekirse; Bitcoin işlemleriyle ilgili tüm bilgiler, herkesin erişebileceği blok zincirinde saklanır fakat işlemlerin kimler arasında gerçekleştiğine hiçbir şekilde ulaşılamaz ve bunlar anonim olarak kalır. Bu durum, özellikle ticari işlemleri daha güvenli hale getirir.

1. Yüksek hızlı transferler

Bitcoin ile yapılan ödeme ve transferler dakikalar içerisinde gerçekleştirilir. İşlemlerin gerçekleşmesi için gereken tek şey Blockchain adı verilen ağın bu işlemleri onaylamasıdır. Onay gerçekleştikten sonra ödeme işlemi gerçekleştirilir. Banka transfer işlemleri ile karşılaştırıldığında burada uluslararası transferler için istenen devasa işlem ücretleri yoktur.
Bitcoin transferi yapılırken çok dikkatli olunması gerekmektedir. Çünkü Bitcoin ile yapılan işlemler geri alınmaz. Başka bir şekilde ifade etmek gerekirse; eğer yanlış bir hesaba transfer işlemi gerçekleştirdiyseniz, transfer işlemini gerçekleştirdiğiniz hesabın sahibi bu miktarı geri yollamadığı sürece transfer edilen Bitcoin’in geri alınması mümkün değildir.
Bitcoin’in temel özelliklerini fazla derinlemesine olmasa da genel hatları itibariyle inceledik. Bitcoin’in özellikleri hakkında fikir sahibi olduğumuza göre artık 2018 yılı içinde Bitcoin’in fiyatını etkileyen faktörlere ve olaylara giriş yapabiliriz:

2018 Yılında Bitcoin Fiyatını Etkileyen Olaylar

Bitcoin’in en temel özelliklerinden bir tanesinin merkezi olmaması ve hiçbir kurum ve kuruluşa tabi olmaması olduğundan bahsetmiştik. İşte tam da bu nedenden dolayı Bitcoin’in fiyatında yaşanan artış ve azalış Bitcoin’e olan talep ile doğru orantılıdır. Basit olarak anlatmak gerekirse Bitcoin’e olan talep arttığında Bitcoin fiyatı artmakta; Bitcoin’e olan talep azaldığında ise Bitcoin’in fiyatı azalmaktadır.
Bu açıdan bakıldığında 2018 yılı içinde Bitcoin’e olan ilgi ve alakayı yani talebi azaltan ya da arttıran olayları incelediğimizde Bitcoin’in fiyatını etkileyen olayları görmüş oluruz. Bu yazımızda Bitcoin’in fiyatını etkileyen olumlu ve olumsuz en temel 8 olaydan bahsedeceğiz:

Olumsuz olaylar

1. SEC tarafından yapılan Bitcoin bildirisi

SEC, tam ismi ile ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu belli tokenları bünyesinde barındırmak isteyen veya hali hazırda barındıran kripto para birimi borsalarının SEC tarafından belirlenen ajansa kaydolmaları gerektiğini açıkladı. Bu durum çok basit bir olay olsa da yatırımcıları ürküttü ve Bitcoin değerinde bir düşüş yaşanmasına neden oldu.

2. Facebook’ta yapılan Bitcoin reklamlarının kaldırılması

2018 yılının başlarında Facebook bünyesinde yapılan kripto para reklamlarının artık yapılmayacağı açıklandı. Bu durum çok mantıksız gözükse de Facebook’un bu kararı ardında yatan nedenin dışarıdan bir müdahale olduğu konusunda birçok iddia bulunuyor. Facebook’un aldığı bu karardan sonra Bitcoin değerinde sert düşüşler yaşanmıştı.

3. Davos’ta kripto para birimleri hakkında yapılan eleştiriler

Her ne kadar Türkiye Davos’a katılmıyor olsa da Davos’un dünya ekonomisi açısından önemli bir etkinlik olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır. 2018 yılında yapılan Davos etkinliğinde Bitcoin hakkında sert eleştirilerde bulunulmuş ve bu da Bitcoin yatırımcısını korkutmuştu. Bu olay doğal olarak Bitcoin fiyatlarında bir düşüş meydana gelmesine neden oldu.

4. Japon Borsaları’nın Bitcoin’e verdiği cezalar

Dünyada bulunan kripto para birimlerinin büyük bir kısmının Japon borsalarında olduğu düşünüldüğünde Japon borsalarında gerçekleşen olayların Bitcoin üzerinde ne derece etkili olduğu yadsınamaz bir gerçektir. 2018 yılında Japon hükümeti 7 farklı kripto para birimine cezai yaptırım uyguladı ve hatta bu borsalardan iki tanesinin lisansını iptal etti. Bu durum haliyle tüm dünyadaki kripto para piyasalarını kötü yönde etkiledi ve Bitcoin değerinde düşüş yaşanmasına neden oldu.

Olumlu olaylar

1. Consensus 2018 Organizasyonu

Her sene gerçekleştirilen, bu sene 11 Mayıs tarihinde başlayan ve 1 hafta süren Consensus organizasyonuna dünyanın her yerinden kripto para geliştiricileri, yatırımcıları ve madencileri katılıyor. İstatistiksel olarak, bu organizasyon Bitcoin’in değerini olumlu yönde etkiliyor. 2018 yılında gerçekleşen organizasyon da Bitcoin’in değerini arttırmıştır.

2. AB’nin Bitcoin hakkında gerçekleştirdiği olumlu araştırma

2018 yılı içerisinde Avrupa Parlamentosu tarafından yayınlanan bir raporda Bitcoin hakkında olumlu ifadelere yer verildi. Bu ifadeler arasında Bitcoin’in kısmen güvenilir, şeffaf ve hızlı olduğu yer alıyor. Bunun dışında Bitcoin hakkında birçok olumlu ifadeye yer veren raporun Bitcoin’e olan güveni ve ilgiyi arttırdığını söyleyebiliriz.

3. Yeni kripto para birimi borsası

Japonya’nın en büyük finans firmalarından biri olan SBI Holding’in Bitcoin borsası satın alması Bitcoin yatırımcıları arasında büyük bir heyecan yarattı. SBI Virtual Currencies adındaki bu borsa, SBI Holding’in halihazırdaki 23 milyon kullanıcısı arasından birçok kullanıcıyı kendisine çekeceği düşünülüyor. Bu olay da Bitcoin yatırımcısına güven veren ve Bitcoin değerini arttıran durumlardan bir tanesidir.

4. Facebook’un Blockchain ekibi kurması

En büyük sosyal medya sitelerinden bir tanesi olan Facebook’un blockchain ile ilgilendiği açık bir şekilde ortaya çıktı. Kripto para birimi geliştiricilerini bünyesinde toplayarak bir takım kuran Facebook, David Marcus önderliğinde blockchain piyasalarına girmeyi hedefliyor. Bu denli büyük bir firmanın kripto para birimleri ile ilgilenmesi doğal olarak Bitcoin’in değerini yükseltecektir.

Teknochain - 11 Jul 2018, 16:09
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.