search delete menu

20Mission : Bitcoin Fikirlerinin Kıvılcım Noktası

İçindekiler

Bitcoin’in birçok kıvılcım noktası vardır, o çıkış noktalarından biride şüphesizki mükemmel fikirlerin ortaya çıktığı 20Mission’dur. Bu mekandan Bitcoin severlerin buluşma noktası olarak tanımlayabiliriz.
San Francisco’nun kalabalık kesiminde yer alan sıradan bir bina 2012 ocak ayında Tradehill‘i kurmuş olan genç Bitcoin girişimcisi Jered Kenna tarafından kiralanıyor. Önceleri bir ayakkabıcı olarak hizmet veren bu eski bina Jered’ın burayı tadilat ettirip üst katı ufak kalma yerlerine alt katı ise yemek ve toplanma alanı olacak şekilde düzenlemesi ile 20Mission macerası başlamış oldu.

20Mission Giriş Katı


Tadilatları tamamladıktan sonra çevresindeki hackerları , Bitcoincileri ve girişimcileri buraya davet etti. İlerki zamanlarda burada yapılacak Bitcoin toplantıları bir anda yeni fikirlerin ve girişimciliğin merkezi konumuna gelecekti.

Kısa Zaman İçinde San Francisco’da yayılan bu fikir akımı birçok Bitcoin girişimcisini buraya çekti. 20Mission binası çok kısa bir sürede insanların yaratıcı fikirleri ile eskisine nazaran çok daha iyi bir hâl almaya başladı. Başlarda 15 20 kişi ile yapılan toplantılar zaman geçtikce 40 50 kişiye kadar çıktı. yazının başındada bahsettiğimiz gibi o zamanlar piyasanın gözde hatta tek ama bir o kadarda vurdumduymaz Bitcoin borsası olan Mt. Gox’a rakip olabilmek ve en önemlisidi bunun Bitcoin imajına zarar verdiğini düşünen Jered Kenna’nın Tradehill Fikri buradan çıkmıştır. Ancak daha sonraları piyasada fazla tutunamayıp maaşları ödeyemez hale gelen Jered, 2012 senesinin yazı şirketi kapatmak zorunda kalmıştır.
Önceleri Bağışlar ve gönüllü kişilerin çalışması ile gelişen 20Mission topluluğu zaman geçip topluluk büyüdükce odaların kiralanması kararına gitti. Çoğunlukla genç erkeklerden oluşmaktaydı lakin sayıları az olmakla birlikte genç kızlarda burada kalmaktaydı. Avustralya kadar uzak bölgelerden gelen hatta 40 yaşın üzerinde burada kalan kişiler mevcuttu. Mutfak, oturma odası ve hatta banyo ortak kullanım alanıydı. Otel ile yurt arasında bir hava hakimdi. Duvarlarda motifler, Koridor sonlarında Bitcoin sokağı , Litecoinciler gibi posterler mevcuttu. Haftada 2 , 3 Kez toplantılar düzenleniyor hem çılgınca eyleniyorlar hemde Bitcoin fikirleri üzerinde çalışıyorlardı.

En başarılıları bile buradan ayırlmıyordu, 2014 mayıs ayında yaklaşık 15 Milyon $ fon toplamayı başaran Bitcoin’den bağımsız bir websitesi olan Hired.com‘un kurucusu buna güzel bir örnek
Sonraları dahili güvenlik önemleri ile birlikte gelen küçük ve ucuz bir anakart olan Raspberry Pi tabanlı prototip Bitcoin kağıt cüzdan fikrinin geliştiricilerinden Cassano Piperwallet‘ı ortaya çıkarması ile birlikte kickstarter’a koydu ve hemen 25 adet satış yaptı. Bunun haberini alan Jered Cassanoyu 20Missiona davet etti. Topluluk
bu şekilde zeki girişimciler ile her geçen gün büyümeye devam etti.
Şimdilerde Google’dan 20Mission şeklinde arattığımızda;

şeklinde bir bilgi ile karşılaştığımız 20 mission hakkında daha fazla bilgiye Websitesinden ulaşabilirsiniz.

Teknochain - 15 May 2017, 19:22
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.