search delete menu

AB Bankacılık Yetkilileri Kripto Para Düzenlemelerinin Optimal Olmadığını Söylüyor

Kripto para ve blok zincir teknolojisi dünyanın dört bir yanında büyümeye ve genişlemeye devam ediyor. Kripto paralar 2107 yılında altın çağını yaşadığından beri hükumetler eskisinden daha sıkı bir şekilde piyasaları düzenleme girişiminde. Fakat aynı zamanda sıkı düzenlemelerin, genişlemeye devam eden sektörü yavaşlatabileceğinide anlamak oldukça önemli.

AB Bankacılık Düzenlemeleri

AB Bankacılık yetkilileri, sıkı kripto para düzenlemelerinin optimal olmadığını söylüyor. Bu ifadeler, Cuma günü Kopenhag İşletme Okulu toplantısında konuşma yapan Avrupa Birliği Bankacılık Yetkilisi Başkanının açıklamalarına göre, kripto paralara uygulanacak düzenlemeler, geleneksel ekonomi sistemlere uygulanan düzenlemelerle aynı olmamalı.
Andrea Enria, piyasalardaki dalgalanmaları açıklayarak kripto paraların paranın işlevini tam olarak göremeyeceğini onayladı. Aynı zamanda Enria, blok zincir teknolojisinden güç aldıkları için kripto paraların uluslararası ödemeleri gibi ödemelerde kullanabileceğini söyledi. “Yine de kripto paralara tam düzenleme kapsamında saldırmak yeterince güçlü bir argüman,” açıklamasında bulundu.

Enria’nın Kripto Para Düzenlemeleri Hakkındaki Açıklamaları

Andrea Enria, ekonomik yeniliklere yönelik politikaların kısıtlamalara ve düzenlemelere odaklandığını belirtti. Aynı zamanda yeniliğin oluşması için gerekli zemini hazırlamadıklarını da ifade etti. Blok zincir endüstrisi ve kripto paraların büyüme katetmek adına nefes alacak bir alana ihtiyaçları olacak.
Enria, konu hakkında pragmatik yaklaşımın benimsenmesini firma, müşteri ve ekonomi sektörü risklerine göre uygun düzenleme çerçevelerinin uygulanmasının önemli olduğunu belirtti. Birkaç gün önce Avrupa Birliği, Fintech ve blok zincir şirketleri konusundaki tutumunu ortaya koydu. Dijital Ekonomi ve Topluluk Komisyonu Üyesi Mariya Gabriel’in yaptığı açıklamaya göre:
“Dijital teknolojilerin tüm ekonomik sistem üzerinde büyük bir etkisi var. Blok zincir gibi teknolojiler, ekonomi hizmetleri konusunda başı çeken bir sektör olabilir. Yeniliklerin yayılması için ortam oluşturmalı, aynı anda riskleri yönetmeli ve müşterileri korumalıyız.”
Avrupa Birliği, kripto paralar ve blok zincir teknolojisi karşısındaki tutumunu değiştiriyor gibi görünüyor. Birkaç gün içerisinde G-20 ülkelerinin katıldığı önemli bir Ekonomi Bakanları toplantısı gerçekleşecek. Avrupa Birliği de toplantıdaki yerini alacak ve kripto paralar konusunda sergilediği genel tutumunu gösterecek.

Teknochain - 13 Mar 2018, 16:12
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.