search delete menu

ABD Gelir İdaresi Başkanlığı Yatırımcıların Kripto Para Kazançlarını Bildirmesi Gerektiğini Hatırlattı

ABD Gelir İdaresi (IRS) yayınladığı belgede vergi mükelleflerinin kripto para kazançlarını gelir vergisi olarak bildirmeleri gerektiğini hatırlattı. Kazançlarını bildiremeyen vergi mükelleflerinin denetime tabi olabileceğini veya “ceza ve faiz” gibi durumlarla karşılaşabileceğini ifade etti.

IRS ABD Kripto Yatırımcılarına Vergi Yükümlülüklerini Hatırlattı

ABD vergi bildirimi son teslim tarihi olan 17 Nisan yaklaşırken ABD Gelirler İdaresi vatandaşlara kripto para birimi işlemlerinden kazandıklarının vergi bildiriminde beyan edilmesi gerektiğini hatırlattı.
IRS şu açıklamaları yaptı. “Genel tanımlanmış haliyle kripto paralar, ülkenin geleneksel para biriminin değer ve işlev olarak dijital temsilleridir.” Düzenleme kurumu, “kripto paralardaki işlemlerin izlenmesi zor olduğu ve anonimlik içerdiği için bazı vergi mükellefleri gelirlerini IRS’ten saklamaktadırlar,” dedi. Bu bilgiler ışığında IRS vergi mükelleflerinin kripto para kazançları için gelir vergisi için bildirmeleri gerektiğini hatırlattı

Açıklanmayan Gelirler Cezaya Tabi Olabilir

IRS aynı zamanda “Kripto paralardan elde edilen gelirin vergi beyanında yer alması gerektiğini,” açıkladı. “Dijital para işlemleri, diğer normal varlıklarla yapılan işlemler gibi yasa kapsamında vergilendirilebilir.” Kripto para şeklinde elde ettikleri kazancı bildirmeyen vergi mükellefleri “işlemler için denetim geçirebilir ve uygun olan koşullarda ceza veya faiz ödeyebilirler.”
IRS, “ekstrem durumlarda vergi mükellefleri, sanal para işlemlerinde gelir vergisinden kaçtıkları için yargılanabilirler,” dedi. Suçlamaların ise vergi kaçırma ve yanlış veri beyanı şeklinde olabileceğini söyledi. IRS şunları da ekledi. “Vergi kaçırmadan suçlu bulunan herkes, beş yıl hapis cezasına çaptırılarak 250.000 Amerikan doları ceza ödeme durumuna düşebilir. Hatalı veya eksin vergi beyanı durumunda ise üç yıl hapis cezasına çarptırılır ve 250.000 Amerikan doları ceza kesilir.”

Teknochain - 25 Mar 2018, 10:15
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.