search delete menu

Afrika'daki Altyapı Geliştirmeleri İçin Cardano Teknolojisi Kullanılacak

Cardano (ADA), aktarımların daha güvenli ve ölçeklenebilir olarak gerçekleştirilmesine izin veren merkezsiz bir blok zincir platformu. Şu an için mevcut fiyatı 0,23$ seviyesinde ve küresel kripto para piyasasında 8’inci sırayı almış durumda. Bu popülerliğinden faydalanarak Cardano (ADA) Afrika’daki gelişmeler için teknolojisini kullanacak.
Cardano, düzenleyici yönetim ve tüketici gizliliği sunarak esnek ve ölçeklenebilir bir teknoloji olarak karşımıza çıkmaktadır. Amacı ise kullanıcılar için dengeli ve sürdürülebilir bir ekosistem sağlamaktır. Teknoloji, değerlendirmeli akademik araştırmaya dayanmaktadır. Cardano, doğru matematik kodlamayı sağlayan Haskell programlama dilinde yazılmıştır.
Cardano tarafından yayınlanan yakın zamanlı bir blog gönderisinde göre Cardano (ADA) Afrika’daki gelişim koşullarını iyileştirmeyi amaçlıyor.
Toprak mülkiyeti Afrika’daki en büyük sorunlardan biri. Cardano, GPS koordinatlarını kullanarak toprağın tanımlanmasına izin veren dijital blok zincir mülkiyet kaydı oluşturmayı amaçlıyor. Buna göre mülkün sahibi doğrulanabilir ve düşük ücretlerle başka birine aktarılabilir.
Afrika’da bir ülke olan Ruanda blok zincir teknolojisini ve dijital dönüşümü kabul etmeye başladı. Kayıtları blokchain sistemi üzerinde tutmayı planlıyor. Blok zincir teknolojisinin Afrika’da yükselmesi mümkün göründüğü için Cardano, dayanıklı ve açık kaynaklı teknoloji oluşturmayı planlıyor.

Afrika’daki gelişmeler için Cardano’nun planları

Siyasetçi John O’Connor blog yazısında şunları söyledi:
“Bu yolu izlemeye başladık. Şimdi Afrika kıtasındaki ülkeler boyunca deneme projeleri planlamaya başladık. Cardano’yu tapu kayıtları ve diğer işlemlerde kullanılan blok zincir teknolojisi olarak kullanmayı amaçlıyoruz.”
Aynı zamanda proje hakkında da şunları söyledi.
“Bu oldukça büyük bir proje ve bir günde gerçekleşmeyecek. Kamu yetkilileri bu denemeler için gerekli yasal ve düzenleme çerçevelerine yatırım yaparsa başarı elde edilecektir.”
Bu projenin başarılı bir şekilde işlemesi için hükümet, kar amacı gütmeyen kuruluşların ve özel sektörün birlikte çalışması gerekmektedir. İlk adım olarak Afrika’daki eğitim ele alınacaktır. Eğitim alanında Barbados ve Yunanistan’daki üniversitelerle partnerlikler kuruldu. Bu şekilde gençler Haskell kullanarak programlama yapmayı öğrenecek. Bu eğitimler ücretsiz olacak ve herhangi bir yükümlülük barındırmayacak.
John O’Connor aynı zamanda blog yazısında şunları da ekledi.
“Bu yıl Afrika’da ve büyük ihtimalle de Etiyopya’da ilk kursumuzu açacağız. Bu yılın sonunda ilk Etiyopyalı geliştiricilerin Cardano altyapısına katkıda bulunmalarını bekliyoruz.”

Teknochain - 12 Mar 2018, 13:21
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.