search delete menu

Altcoin Cüzdan Çeşitleri

Altcoin yatırımına başlamadan önce akıllara gelen ilk soru ”altcoinler nerede saklanmalı” şeklindedir. Bu konuda tercih edebileceğiniz çeşitli yöntemler mevcut. Makalemizde bu yöntemlerin incelemesini gerçekleştireceğiz.

Borsalar

Binance, Bittrex gibi popüler borsalar birçok altcoin alım satımına izin verirken aynı zamanda altcoinlerinizi sistemde saklamanıza olanak sağlar.
Fakat bu durum güvenlik açısından üçüncü şahıslara güvenmeyi gerektirdiğinden dolayı ve Bitcoin tarihi süresince yaşanmış dolandırıcılıklar nedeniyle geldiğimiz noktada kullanıcıların borsalara güveni azalmış durumda. Ancak yinede altcoinlerinizi borsada saklamayı düşünüyorsanız, altyapısını mutlaka gözden geçirmelisiniz.
Şimdi seçmiş olduğumuz altcoinin hangi borsada bulunduğunu nasıl bulabiliriz buna bakalım. Örnek olması açısından Cardano‘yu ele alıyoruz. Coinmarketcap üzerinden seçtiğimiz altcoinin detaylarına tıklıyoruz ve aşağıdaki ekran görüntüsünde kırmızı kutucuk içerisindeki ‘Markets’ bölümünden altcoinin hangi borsalarda listelendiğini görebiliriz.

Web / Masaüstü Altcoin Cüzdanları

Web veya masaüstü cüzdanlar bir bakıma borsalara göre daha güvenli olsalarda birçoğu sizinle ‘Private key’ yani özel anahtarı paylaşmaz bu durumda yine üçüncü şahıslara yatırımınızı emanet etmiş olursunuz.
Bunlardan bazılarını inceleyecek olursak.
Exodus

  • Desteklenen Altcoinler: BTC, LTC, DOGE, ETH, DASH, GNT, REP, DCR
  • Kullanım : Kolay
  • Açık kaynak: Hayır
  • Web sitesi: exodus.io

Coinomi

  • Desteklenen Altcoinler: 64 adet (tam listeyi coinomi.com adresinde bulabilirsiniz)
  • Kullanım : Kolay
  • Açık kaynak: Evet
  • Web sitesi: coinomi.com

Son olarak web cüzdan konusunda güvenlik ve arayüz kolaylığı ile göze çarpan blockchain.info cüzdan oluşturma konusunda buradan ulaşabilirsiniz. Tek kötü yani Bitcoin dışında sadece Ethereum‘u desteklemesidir.

Offline Cüzdanlar

Bitcoin’de olduğu gibi altcoinler konusundada en güvenli saklama yöntemlerinden olan çevrimdışı cüzdanlar, altcoinlerinizi offline bir ortamda saklamanıza imkan tanır.
Bu cüzdanların en önemli özelliği daha önce bahsetmiş olduğumuz Özel anahtarların tamamen sizde olmasıdır. Yani herhangi bir yerde bu anahtarı paylaşmadığınız sürece altcoinleriniz güvende diyebiliriz.

Ledger Nano S

Elektronik offline cüzdan olarak en çok tercih edilen wallet Ledger Nano S’dir. Kolay kullanımının yanında Ethereum, Litecoin, Dogecoin, Zcash, Stratis, Ripple, BitcoinCash gibi 20’den fazla altcoini destekler.
Kötü yanı ise kullanım için cüzdanı sürekli yanınızda olması gerekmektedir.
Altcoin cüzdan çeşitlerini bu şekilde sıralayabiliriz. Seçim yaparken ihtiyaçlarınızı göz önünde bulundurarak karar verebilirsiniz.

Teknochain - 29 Apr 2018, 17:55
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.