search delete menu

Altcoin Nedir , Yatırım Yapılır Mı, Güvenilir Mi ?

Altcoin dediğimiz kavram Bitcoin’e alternatif olarak ortaya çıkmış, Kripto paraların tümüdür.

Altcoin Nedir , Neden Ortaya Çıkmıştır

Altcoin terimi söylemiş olduğumuz gibi ”Bitcoin alternatifi”nin kısaltmasıdır ve Bitcoin dışındaki tüm dijital para birimlerini tanımlar. Bitcoin’in bir özelliğini iyileştirmek veya değiştirmek amacı ile ortaya çıkarlar.

Şu an itibari ile piyasada 736 adet Altcoin bulunmaktadır, Altcoinler her geçen gün artar veya azalır. Peki Neden Artar ? Neden Azalır ?

Altcoinler piyasaya çıkarken Bitcoin’in eksik bir yanını tamamladıklarını, geliştirdiklerini iddia eder. Bu süreçte piyasaya çıkmadan önce fon toplama dediğimiz Ico’larla tanıtımlarını yapar o altcoine yatırım yapanların hisse almasını sağlar. Sonrasında piyasaya çıkan o altcoinin tutunup tutunamayacağını ise Kripto Para kullanıcıları belirler. Bu noktada Altcoinin gönderim hızı, dağıtım metodu yada hash alogritması gibi özellikler belirleyici etkenlerdendir.

Bazı dolandırıcılık (Ponzi) faaliyetleride Altcoin kılıfı üzerinden hazırlanır, kısa süre içerisinde büyük reklamlar, kampanyalar, ilk gelenlere 1000$ değerinde 500.000 x coin veriyoruz şeklinde manipüle çalışmaları yapılır. İnsanlar hevesli bir şekilde bu altcoin’e dahil olur. İlk zamanlarında dolandırıcı altcoin sahipleri kafalarında belirledikleri değerleri verir ki kullanıcıların kafasında altcoin değerlenecek şeklinde algılar oluşsun fakat işin gerçek yanına baktığımızda verilen o değer, Balon dediğimiz şişirilmiş değerdir. Ve belli bir alıma ulaştıktan sonra x coin sahipleri balonu patlatıp ortadan kaybolurlar.

Şu an piyasadaki (Bitcoin’i dışarda bırakarak söyleyecek olursak) ilk 9 altcoin bunlardır.

Altcoin sektörü özellikle 2017 yılına girilmesi, Bitcoin’in çeşitli yerlerde kabulu ve en önemliside Japonya’nın Bitcoin’i yasal para birimi olarak kabul etmesi gibi adımlarlarla Bitcoin’e paralel olarak büyüme göstermekte. yaklaşık 20 günlük bir süreçte bile bu piyasanın ne denli artış veya düşüş gösterdiğini görebiliriz.

Aşşağıdaki ekran görüntüsü 09.05.2017 yukarıdaki ise 01.06.2017 tarihine (yazının yayınlandığı gün) ait ilk 10 sıralamasının belli altcoinler dışında büyük değişimler gösterdiğini görebilirsiniz.

İlk Altcoin Hangisi ?

Nisan 2011’de ilk altcoin olarak ortaya çıkan Namecoin Bir Kripto Para işlevi görse de, öncelikli amacı alan adı kaydını bağımsız hale getirmek ve böylece internet sansürünün önüne geçmekti. İlk 10 dijital parabirimi arasında yer almasa da, Namecoin kısa ömrüne rağmen başarılı altcoinlerden biri olarak anılıyor.

Altcoin Algoritmaları

Günümüzde tercih edilen altcoin algoritmaları

>Sha-256 ( Bitcoin’in kullanmış olduğu algoritma)

>Scyrpt (Litecoin algoritması)

>Ipo (Ripple’nin algoritması ) : shares oranına göre kazanç sağlamaktadır. madenciliği yapılamaz

Gibi farklı algoritmalar mevcuttur.

Altcoin madenciliği

Bitcoin madenciliğinin günümüz şartlarında ciddi derecede zorlaşması sebebi ile madenciler altcoinlere yönelmektedir. Yeni çıkan bir altcoinin madenciliğini yapan kişi sayısı çok olmadığı için işlemci gücüyle madenciliği yapılabilmektedir.

Altcoin madenciliği yapacak bilinçli birisi öncelikle o altcoinin getirdiği yenilikleri, arkasındaki ekibi, kullanım kolaylığı gibi etkenleri inceler, sonrasında o altcoinin o anki değeri düşük olsa dahi ilerde değerleneceği düşüncesi ile madenciliğe başlar bu tabi bu düşüncesi tutar veya tutmaz.  Buna istinaden şu anda değeri belli seviyelere ulaşmış altcoinlerin madenciliğini yapanlarda mevcut tabi bunların bazılarının madenciliğini yapabilmek ciddi işlem gücü gerektiriyor.

Altcoinden kazanç sağlamak

Tercih edilen yöntelerden biri, peki nasıl olucak bu iş ? ”Tüm Yöntemleri İle Bitcoin Kazanmak” başlıklı konumuzdada belirtmiş olduğumuz gibi altcoini alıp cüzdanınızda tutarak değerlenmesini bekleyebilirsiniz, tabi bu uzun bir süreç veya kısa vadede altcoin borsalarında al sat yaparak kazanç sağlamanız mümkün tabi kaybetme olasılığınızda aynı seviyede hele ki coin piyasası ile yeni tanışıyorsanız.

İlginizi Çekebilir : Kripto Para Sektöründe Yatırım Stratejisi Nasıl Oluşturulur

Burada yer alan içerikler izinsiz kopyalanamaz, yayınlandığı mecrada kullanılırken mutlaka teknochain.com adresi kaynak gösterilmelidir!

Teknochain - 01 Jun 2017, 13:23
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.