search delete menu

Altcoin Yatırımında Dikkat Edilmesi Gerekenler

Geçtiğimiz yıllara nazaran son zamanlarda ciddi bir ivme yakalayan altcoinler özellikle yeni yatırımcıların ilgisini çeker oldu. Bitcoin fiyatının doyum noktasına ulaştığını düşünenler altcoin yatırımına yöneliyor. Fakat böylesine hareketli bir piyasada al-sat yapmak kolay olmuyor. İşte altcoin yatırımında göz önünde bulundurmanız gereken durumlar.

Altcoine Genel Bakış

Yatırıma karar verdiğimiz zaman ilk dikkat etmemiz gereken noktalardan birisi altcoin konusunda genel bir değerlendirme yapmak.

Altcoinin websitesi bize bu noktada kılavuzluk edecektir. Hakkında kısmından coin hakkında genel anlamda bilgi sahibi olabiliriz, tabi burda dikkat etmemiz gereken noktalar mevcut örneğin ne amaçla piyasaya sürülmüş ve daha önce gerçekleştirilen bir projenin kopyası niteliğini mi taşıyor yoksa eşsiz bir proje oluşturma hedefinde mi ?

Hemen sonrasında geliştiriciler kısmına göz atmanızda fayda var. Projenin arkasında kimler mevcut, bu kişilerin internet ortamındaki popülaritesi ve eğer mevcutsa Linkedin profillerinin incelemesini gerçekleştirebilirsiniz. Bazı altcoin projelerinde geliştiriciler kısmı gizlidir ve bunun nedenini gizlilik olarak açıklarlar. Aslına bakarsanız bunun doğru bir tutum olduğunu söylemek mümkün değildir çünkü bildiğiniz üzere en önemli altcoinler arasında yer alan Ethereum, Ripple gibi coinlerin geliştiricileri kendilerini belli ederek projenin arkasındayız şeklinde yatırımcılara güven sevk eder.

Projenin yol haritasıda yatırım konusunda dikkat edilmesi gereken bir gösterge. Genellikle ”Roadmap” şeklinde websitede yerini alır. Eğer yeni çıkmış bir proje ise geçmişe dönük yol haritasında inceleme yapamazsınız fakat geçtiğimiz yıllarda ortaya çıkmış ise yol haritasında belirtilen geliştirmelerin ne şekilde bir özveri ile yapıldığını kontrol edebilirsiniz. Ek olarak belirtilen hedeflerin gerçekliliğini sorgulamaktada fayda var.

Son olarak whitepaper yani proje hakkında detaylı anlatımın yapıldığı pdf dosyasına göz atabilirsiniz. Bu noktada dosyanın uzunluğu veya karmaşık matematiksel bir anlatım gerçekleştirilmiş olması sizi yanıltmasın asıl önemli olan projeyi sade bir biçimde ne derecede yatırımcıya sunabildiğidir.

Hakkında, geliştiriciler, Yol haritası ve whitepaper gibi temel olarak her projede bulunması gereken açıklamalar araştırma yaparken temel analiz konusunda size yardımcı olacaktır. Tabi bu durum projelere göre farklılık gösterebilir örneğin whitepaper veya roadmap hazırlamayan altcoin projeleri mevcut fakat henüz kendine bir hedef belirlememiş ve yatırımcısına kendini anlatamayan bir projeye yatırım yapmak ne derece doğru olacaktır bunu sizin insiyatifinize bırakıyorum.

Arz Miktarının Değerlendirilmesi

Arz miktarı bir altcoinin değerinin belirlenmesi açısından kilit noktalar arasında yer alır. Ve birçok yatırımcı bu noktada hataya düşmektedir. Örneğin Bitcoin‘in şu an için bu denli değerli olmasının nedenlerinden biriside arzın yani miktarın sınırlı olmasıdır. (21 Milyon adet Bitcoin üretilecek ve bundan sonra üretim olmayacak)

Hemen bu durumu bir örnek ile açıklayalım Ethereum şu an için piyasada 2. sırada yer alıyor Ripple ise hemen arkasında yani 3. sırada fakat değer olarak baktığımızda Ethereum 900 dolarlık bir değere sahipken Ripple 1 dolar aradaki fark çok fazla değil mi ? İşte bu durumun sebebi altcoinin arz miktarıdır Ripple’ın şu anda 39 Milyar adeti dolaşımda fakat Ethereum ise sadece 97 Milyon adet işte aradaki değer farkı burdan geliyor tabi ki miktarı çok diye kötü şeklinde bir değerlendirme yapmak yanlış olacaktır. Çünkü her coin farklı bir ekosisteme sahip işte bu noktada tekrardan ilk kısımda ele aldığımız temel analiz devreye giriyor ve arzın neden çok veya az olduğunu anlamamıza yardımcı oluyor. Bu durumları göz önünde bulundurarak yatırım yapmanız riski azaltmanızda size yardımcı olacaktır.

Teknochain - 27 Feb 2018, 18:02
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.