search delete menu

Audi Blockchain Teknolojisi Üzerinde Çalışıyor

Alman araba üreticisi Audi dağıtık ağ sistemlerine ilgi göstermeye başladı. Ingolstadt merkezli üretici, fiziksel ve finansal dağıtım süreçleri için blok zincir teknolojisini test ediyor. Yeni çözümle birlikte Audi, küresel tedarik zincirinde güvenliği ve şeffaflığı arttırmayı amaçlıyor.
Araba üreticisi geçtiğimiz yıl proof-of-concept blok zincir sistemini sunmuştu. Bu sunum, IBM’in Hyperledger Fabric sistemine bağlı teknolojilerin başarılı olarak test edilmesinden sonra gerçekleşti. Olumlu geri bildirimler nedeniyle Audi yönetimi, projenin PoC aşamasının ötesinde ilerlemesine karar verdi.

Audi’nin Dağıtık Ağ Projesi

Araştırma takımı finans, üretim, lojistik ve IT gibi farklı birimlerden meydana gelmekte. Bu takım, finansal araştırmalar dahil olmak üzere uluslararası süreçlerin belgelerini ve nasıl ele alındıklarını araştıracak. Dahası takım veri aktarım güveliğini, tedarik zincirinin etkinliğini, yerel enerji ağlarının yönetimini ve dijital varlıkların yöntemini geliştirmek için çalışacak.
Audi AD Hazine Grubu Başkanı Alexander Dietmeier, endüstriyel şirketler içerisindeki farklı çalışma prensiplerinin değiştirilmesi için blok zincirin potansiyeli olduğunu ifade etti. Aynı zamanda bu teknolojinin yeni olasılıkları da ortaya koyabileceğini söyledi. Dietmeier, yakın gelecekte Audi’nin ödeme yöntemi olarak kripto paraları sunabileceğine inandığını da ifade etti.
BMW, Mercedes ve Porsche gibi diğer Alman araba üreticileri, kendi blok zincir teknolojisi deneylerini açıklayarak haberlerde baş köşeyi aldılar. Daimler AG otomotiv grubu girişimlerinden olan Mercedes Benz, çevreye duyarlı araba kullanan sürücülerine kendi kripto parası olan MobiCoin’i ödül olarak verecek. Araba üreticisi Porsche ise Belkin merkezli start-up XAIN ile birlikte araçlarına blok zincir uygulamalarını eklemeyi planlıyor. BMW, blok zincir start-up şirketleriyle partnerlikler kurarak portföyünü genişletmeyi hedefliyor. Aynı zamanda araba üreticisi, ürünleri için etik global kaynak kullanım sistemi geliştirmeyi planlıyor.
Kaynak : Cointelegraph

Teknochain - 31 Mar 2018, 11:49
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.