search delete menu

Bankaların Üst Düzey Yöneticileri Bitcoin'in Nakitsiz Ekonomi İçin Çözüm Olmadığını Düşünüyor

Avrupa Merkez Bankası ve Uluslararası Bankaların (BIS) yöneticileri “Bitcoin nakitsiz ekonomi için çözüm değil” şeklinde açıklamada bulundu. Merkez bankası dijital para birimleriyle ilgili BIS raporunun yorum kısmında yer alan ifadelere göre Benoît Cœuré ve Jacqueline Loh, bankaların para gönderimi seçeneklerini geliştirmesi gerektiğini de ekledi.
Benoît Cœuré, ECB kurul üyesi ve Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS) Ödemeler ve Piyasa Altyapıları Komitesi başkanlığını yapıyor. Diğer yandan Jacqueline Loh ise Uluslararası Ödemeler Bankası Piyasa Komitesi başkanlığı görevini üstleniyor.

Bitcoin Nakitsiz Ekonomi İçin Çözüm Mü?

İki komite başkanına göre Bitcoin, para gönderimi piyasasında müşterilere sunulanların karşılanması için ortaya çıkan bir “mücadele”. Benoît Cœuré ve Jacqueline Loh’un yaptığı açıklamalara göre:
”Eksiklerine rağmen, Bitcoin mevcut dağılan sistemimize ışık tuttu: sınır ötesi perakende ödemeleri gibi… Yine de bu ödeme kanalları genellikle yerel sistemlere göre daha yavaş, daha az şeffaf ve daha pahalı. Buradaki gelişmeler, Bitcoin mücadelesinin yükselişini en iyi şekilde destekleyecek yöntemler.”
Hem BIS raporu hem de Benoît Cœuré ve Jacqueline Loh’un yorumu kripto para düzenlemeleri konusundan kaçınıyor. Cœuré, bu konunun gelecekte uluslararası komitenin “oldukça fazla odaklanacağı” bir konu olacağını tahmin ediyor.
Şubat ayında ECB Denetim Kurulu Başkanı Daniele Nouy, düzenlemelerin yapılacaklar listesinde çok da yukarılarda olmadığını söylemişti.
Blok zincir 2018 yılında da AB desteği için baskın bir çıkış kanalı olarak kalmaya devam ediyor. Bu açıdan bakıldığında Avrupa Komisyonu şubat ayında Blok Zincir Gözlem Evi fikrini ortaya attı ve önümüzde haftalarda teknoloji ve fintech konularında düzenleyici planlar ele alınmaya devam edecek. Bitcoin nakitsiz ekonomi için kısa sürede çözüm olmasa da ileride neler olacağını hepimiz göreceğiz.

Teknochain - 14 Mar 2018, 11:48
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.