Ayı Piyasasında Para Kazanmanın Yolları

Kripto para ticaretini iki şekilde gerçekleştirebilirsiniz: Doğrudan satın alarak ya da CFD gibi türevleri kullanarak. Alım satım yapanlar tarafından bolca kullanılan Forex ve benzeri platformlar, yüksek komisyon oranı, devir ücretleriyle oldukça yaygın durumda. Bu da insanların neden geleneksel yaklaşıma akın ettiğini gösteriyor. Geleneksel yaklaşımda gerçekten bir kripto para satın alırsınız ve borsada satmaya karar verene kadar onu cüzdanınızda depolarsınız. Geleneksel yaklaşımın türev tabanlı ticaretten farkı ise kaldıraç durumunun olmaması ve marj üzerinde ticaret yapma imkanının bulunmaması. Bu makalede, iki durumun da faydalarını ve risklerini tartışacağız. Ama öncelikle olayları daha iyi anlamanız (neden avantajı var, neden risk barındırıyor) için marj ticaretini anlatalım.

Marj ticareti nedir?

Marj üzerinde ticaret yapmak, karınızı maksimize etmek için komisyoncudan borç para alabileceğiniz anlamına gelir. Arkasındaki fikir basittir. Şöyle düşünelim. Bitcoin’in yükseleceğine inanıyorsunuz ve sadece 1,000 dolarınız var. Siz ise daha büyük miktarda yatırım yapmak istiyorsunuz. Marj ticaretinde borç alarak yatırımınızın boyutunu artırabilirsiniz.

Ödünç alınan fon miktarına ilişkin yatırım büyüklüğünüz ise kaldıraç olarak bilinen şeydir. Kaldıraç, oran şeklinde ifade edilir. Mesela 1:3 lük bir kaldıraç oranı ana paranızın 3 katı kadar ödünç para aldığınızı gösterir. Mesela bu durumda, 1000$’ınız varken 3,000$ da borç alırsınız ve 1,000$ yerine 4,000$’lık bir yatırım pozisyonuna girebilirsiniz.

Bu durumda sizin 1000 dolarınız teminat olarak kullandığınız marj olur bu yüzden de marj ticareti olarak adlandırılır.

Misal vermek gerekirse, Bitcoin için 4,000$’lık uzun pozisyon açtınız. Bunun 1,000$’ı kendi paranız iken 3,000$’ı ise kaldıraçtan gelen paraydı. Analiziniz tuttu ve birkaç gün içinde Bitcoin’in fiyatı %25 arttı. Siz de pozisyonunuzu kapatıp %25’lik karınızı almaya karar verdiniz. Bu durumda para 5,000 dolara çıkmıştı.

3,000$’lık borcunuzu ödediniz ve elinizde 2,000$’ınız kaldı. Eğer borsada 1,000 dolarınızla bir varlık alsaydınız ve Bitcoin yükseldikten sonra onu satsaydınız sadece 250 dolar elde edecektiniz.

Fiyatlar istenildiği gibi gitmezse ne olur?

Eğer marj ticareti hakkında çok fazla bilgi sahibi değilseniz sizin için iki tarafı keskin kılıç işlevi görebilir. Kazancınızı büyüttüğü gibi kayıplarınızı da büyütebilir. Eğer varlıklarınızın değeri marj miktarından fazla düşerse marj hesabına sahip komisyoncu veya kripto para borsası sizin pozisyonunuzu otomatik olarak kapatacaktır. Bu durumda, artan zararı ve bazı küçük komisyon ücretlerini karşılamak durumunda kalırsınız.

Mesela, 1000 dolar ve 1:3 kaldıraç oranıyla başladığınız yatırımınızda işleriniz kötü gitti ve Bitcoin %25 düştü. Bu durumda, 1000$’lık bir kaybınız olduğu için ve marjınız da 1000 dolar olduğu için hesaba ek para koyma çağrısı alırsınız.

Eğer hesaba ek para koymazsanız ve komisyoncuyu daha fazla sermayeyi riske atmaya hazır olduğunuz konusunda haberdar ederseniz pozisyonunuz otomatik olarak kapatılacaktır.

Bunun olmasını önlemek için mesela marjınız için yalnızca %10’luk bir zarar limiti belirleyip pozisyonunuzu daha kısa bir sürede kapatabilirsiniz. Bu durumda, %100’lük bir kar için yalnızca sermayenizin %10’unu riske etmiş olursunuz. Bu da iyi bir risk oranıdır.

Marj ticaretinin bir diğer avantajı da kısa pozisyon açarak (ilgili paritenin değerinin düşeceği beklentisi ile satış yapılması) fiyatların düşmesiyle para kazanmanızdır. Bunu geleneksel yaklaşımda yapamazsınız.

Borsada ayı piyasasında yapabileceğiniz tek şey Tether gibi sabit coin almaktır ki onun da sabit olmadığı yakın zamanda kanıtlandı. Fiyatı 0.96$’a kadar düştü.

Kısa pozisyonda, Bitcoin 7,000$ iken satarak pozisyonunuzu açarsınız. Bitcoin fiyatı 6,300$’a düştüğünde ise tekrar satın alarak pozisyonunuzu kapatırsınız. Bu durumda 700$ karınız olur. Bu sadece marj ticaretinde olur çünkü bunu yapmanız için borç almanız gerekmektedir.

Artık, marj ticaretinin ne olduğunu, size ne gibi faydaları olduğunu ve risk yönetimini anladığınıza göre kripto para endüstrisinin bu ticaret teknolojisini düzgün bir şekilde kendisine entegre edemediğinde karşılaşılan mevcut problemleri tartışalım.

Problemler

Şu anda kripto para borsalarında marj ticareti imkanları çok sınırlı. Çoğu bunu desteklemiyor ya da kötü idare mekanizmalarına sahip. Hatta bazıları, sürekli çevrimiçi kalmanızı gerektiriyor yani eğer internetiniz bir iki saniyeliğine kesintiye uğrarsa paralarınızı kaybedebilirsiniz.

Teknik zorluklar olmasa bile eğer 1:3’ten daha fazla bir kaldıraç oranı bulursanız şanslısınız. Uzun süreli KYC (müşterini tanı) prosedürleri şart koyuyorlar. Ayrıca, para çekme ve para yatırma işlemleri oldukça uzun sürüyor. Bu da birçok büyük ticaret fırsatını kaçırmanıza neden oluyor.

Geleneksel borsalarla ilgili bir diğer önemli sorun da temel risk yönetimi ve otomatik kâr realizasyonu yapamamanız. Satış limit emriyle ise söz konusu seviyelerden yalnızca bir tanesini önceden belirleyebilirsiniz. Bu da sizi daha fazla risk ya da kayıp durumuna sokar. Kârı zamanında alamazsınız.

Larzon Holz IT Ltd şirketi kontrol ve denetim sorumlusu Alexander Smirnov’un bu konudaki görüşleri şöyle:
“Kendi kendinize düşünün. Kripto para borsalarının %99’u basit ve teknik analiz için işlevselliğe sahip değildir.

Bunlarda stop-loss yapmak imkansızdır ama büyük “al, sat” butonları vardır. İlk bakışta daha deneyimli ya da daha az deneyimli bir kullanıcı için bu tür sitelerle iletişim kurması gerekli değildir. Çünkü bir kumarhaneden daha fazlası değildir. Ayrıca, kullanıcıların eylemlerine göre ya da büyüklüklerine göre hiçbir şey değişmez.”

Kripto para borsalarında ticaretle ilgili başka problemler de vardır. Bunları likidite sorunları, hack olayları sonucu fonlarınızın kaybolması ya da yüksek volatilite zamanında borsadaki aşırı trafik nedeniyle emirlerinizin gerçekleşmeme ihtimali olarak sıralayabiliriz.

Çözüm

Kripto para ticareti iki yaklaşımla sınırlandırılmıştır. Birincisi, komisyoncu aracılığıyla itibari parayla marj ticareti ki bu durumda yüksek komisyon ve işlem ücretleri vardır. İkinci durumda ise kripto para borsasında satın alım yaparsınız. Bu durumda da fonlarını kaybetme riskiniz ve aylar süren ayı piyasasında hiç kâr etmeme durumunuz olabilir.

Kripto para ticareti artık iki seçenekle sınırlanmayacak. Çünkü PrimeXBT, iki seçenekten de en iyi şekilde yararlanacak.

Bu platformun benzersiz özellikleri size en yüksek kâr düzeyini sunacak ve rahat bir şekilde ticaret yapma imkânı sağlayacak.

1) Likidite sorununu çözmek için PrimeXBT 12 borsayla çalışan etkili bir likidite kaynağına sahip. Bu da size, işlem hacmi ne olursa olsun emirlerinizi hızlı bir şekilde gerçekleştirmenizi sağlar.

2) 1:3 oranlı kaldıraç kullanarak %25 yerine yaptığınız %100 kârı hatırlayın. PrimeXBT size 1:100 oranına kadar kaldıraç imkanı sunuyor. Bu da deneyimli kullanıcılar için daha fazla kâr olasılığı demek. Yani 10,000$’lık bir pozisyona 100$’la girebilirsiniz. Bu, günümüz kripto endüstrisindeki düşük kaldıraç seçenekleriyle ilgili problemi çözüyor. Ayrıca, kısa pozisyon açarak fiyatlar düşerken para kazanmak gibi daha büyük bir problemi de çözüyor.

3) Çoğu diğer borsanın aksine PrimeXBT size pozisyonlarınız üzerinde tam kontrol imkânı verir. Size sağladığı stop-loss olanağı ile bir yandan zarar potansiyelinizi sınırlarken bir yandan da yüksek kaldıraç oranıyla kâr potansiyelinizi artırabilirsiniz.

4) BTC, ETH, LTC, BCH ve EOS gibi büyük kripto paralar başlangıçtan itibaren listelenecek. Daha sonra da diğerleri listelenecek.

5) Kayıt prosedürü olarak KYC (müşterini tanı) 40 saniyeden uzun sürmeyecek. Uzun para çekme ve para yatırma süreleri yok. Artık kimliğinizi gizleyerek bir pozisyon açmak için her seferinde bankaya gitmenize gerek kalmadan ticaret yapabilirsiniz.

Bu gibi PrimeXBT çözümleriyle kripto varlıklarınızı piyasa volatilitesine karşı koruyabilecek ve mevcut ayı piyasasında kârınızı artırabileceksiniz. Kullanıcı dostu ve gelişmiş arayüzüyle platform, hem profesyonel hem de yeni başlayan kullanıcılara hitap ediyor.

San Francisco ve Londra’daki ofisleriyle PrimeXBT, yardımın gerekli olduğu konularda müşterilerine dünyanın her yerinde zamanında hizmet verebilmektedir. Ayrıca geliştirdikleri bir uygulamayla, piyasayı izleyebilecek ve eğer piyasa koşulları değişirse ve ofisten uzaktaysanız ona göre aksiyon alabileceksiniz.

Tanıtım için ilk müşterilerine önemli bonuslar hazırladılar. Yakın zamanda daha fazla duyuru yapılacak. Bu yüzden, PrimeXBT’nin web sitesinde yer alan haber bültenine abone olduğunuzdan emin olun.

Sorumluluk Reddi: Bu metin sponsorlu bir makaledir. Bahsi geçen ürün ya da hizmetle alakalı oluşacak durumlardan teknochain.com sorumlu tutulamaz. Reklam politikamız hakkında bilgi almak için Reklam / Advertise

Takipte Kal !
Paylaş
Teknochain
Bitcoin ve dijital dünyaya dair