search delete menu

Bitcoin Analiz : 2017'de Neler Yaşadık

Son zamanlarda ciddi rekorlara imza atan Bitcoin yatırımcıların yüzünü güldürdü. 6000$ direncinin kırılması ile altcoinlerde düşüşler yaşanmaya devam etti. Peki Bitcoin nasıl bir yol izlemeye devam edebilir gelin beraber inceleyelim

2017 yılının başlarında yaklaşık 1000$ seviyelerinde seyreden Bitcoin’in bu noktalara gelebilmesi arkasında barındırmış olduğu teknolojiyi (blockchain) yavaş yavaş ortaya çıkardığının bir göstergesi niteliğinde, son zamanlarda işe devlerinde dahil olması ile piyasa çok ciddi bir hal almış durumda ve bunu sürdürmeye devam edecek gibi görünüyor.

Rekorlarla Bitcoin

Her 1000$’ı bir rekor sayarsak Bitcoin bu sene tam altı kez kendi rekorunu kırmış oldu. ”3000$’ı gördük bırak artık burdan çıkmaz” diyenleri değerini ikiye katlayarak şaşırttı. 

Peki nasıl olduda Bitcoin bu kadar yükselebildi ? Aslına bakarsanız cevabı basit keşfedildi. İnsanlar özgürlüğün tadına Bitcoin sayesinde yeniden varabildi. Tabi bu süreç yeri geldi çok zorlu geçti. Bitcoin’in bu güvenli yakalayabilmesi uzun bir süreç sonunda oluştu. 

Ben size Bitcoin’in bu denli büyümesine sebep bazı örnekler vereyim bu büyümenin gerçek veya balon olduğuna siz karar verin. Ülkemizde bu alana yönelik güzel şeylerde oluyor. Milli Eğitim Bakanlığı bu sene gerçekleştirilen yurtdışı yeterlilik sınavında Bitcoin’i sordu.

Japonya bu yıl Bitcoin’i yasal olarak düzenledi ve hatta yeri geldi bağışları Bitcoin ile topladı. Meksika, Hindistan, Ukrayna gibi ülkeler Bitcoin’i düzenleme planlarını açıkladı.

Rusya Bitcoin ve diğer kripto paralar ile alakalı ardı arkası kesilmeyen düzenlemeler getirdi. Microsoft, Tesla, Bloomberg gibi dünya devleri Bitcoin kabul etmeye başladı.

Bu saydıklarım bu sene ki düzenlemelerin sadece bir kısmı ve sonuç ortada. Hal böyle olunca 2018’de Bitcoin’i hayal etmek bile güzel.

Günümüze Dönelim

Bitcoin’in şu anki durumu üzerinde duracak olursak. Kısa süre önce 5000$ ile yeni bir rekora imza attı. Bu seviyelerden güçlü geri dönüşler olur diye söylentiler dolaşırken Bitcoin 6000$ ile rekorunu tazeledi. 

Grafik üzeriden baktığımızda bir süre devam eden sıkışma alanı sonrasında yukarı yönlü bir trende girdi. 5800$ direnç seviyesini aşmayı birkaç kez denesede yeterli desteği göremedi. 5300$ seviyelerinde yakaladığı ivme ile 6000$ direncini kırarak yeni rekora imza attı. Şu anda ise yine bir kanal içerisinde yüseliş trendi söz konusu. Burda önemli görebileceğimiz nokta tabi bu zaman geçtikce yükselecek ortalama 5500$ seviyelerinin altına düşmemesi. Bu destek noktasını kırması ile 5270$ seviyelerini görmesi muhtemel.

Tabi tüm bunların dışında birde piyasaya yeni dahil olacak olan Bitcoin gold var. Bu konuda bir yorum yapmamakla birlikte daha önce yaşadığımız Bitcoin cash’i baz alarak stratejinizi oluşturmanızda fayda var.

Lütfen burada yazmış olduklarımı yatırım tavsiyesi olarak ele almayın. Kendi stratejinizi oluşturun Bitcoin’in bir sonraki aşağı veya yukarı yönlü hareketinde siz hangi pozisyonda olacaksınız ?  

Teknochain - 22 Oct 2017, 09:10
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.