search delete menu

Bitcoin Cash Yeni Bitcoin Olabilir Mi? Detaylı İnceleme

Dijital para dünyasındaki hemen hemen herkes Bitcoin Cash’i öyle ya da böyle bir şekilde duymuştur. Gerek isminden gerekse de hakkındaki söylentilerden dolayı Bitcoin Cash’in Bitcoin ile ilgili olduğu bir şekilde tahmin edilmiştir. Piyasadaki en değerli dijital para birimi olan Bitcoin, dijital para piyasasının lideri olarak neredeyse herkes tarafından bir şekilde biliniyor.
Bu farkındalığın en büyük sebeplerinden biri olarak Bitcoin’in 2017 yılında aşırı değer kazanarak rekor üstüne rekor kırmasını gösterebiliriz. Bu durum Bitcoin’e büyük bir popülerlik kazandırmıştır. Fakat Bitcoin Cash, Bitcoin kadar popüler olmaması nedeniyle çok fazla kişi tarafından bilinmiyor. Her ne kadar BCH to USD oranı azımsanmayacak kadar yüksek olsa da Bitcoin’in değerine ulaşması için önünde biraz daha yol var diyebiliriz.
Potansiyel yatırımcıların birçoğu, Bitcoin Cash’in iyi bir yatırım olup olmadığını merak ediyor. Bitcoin Cash’in de Bitcoin gibi bir anda yükselme ihtimali üzerinde duruluyor. Bu yüzden birçok yatırımcının Bitcoin Cash’e yatırım yapmak için oldukça fazla nedene sahip olduğunu söylemek yanlış olmayacaktır.

Bitcoin Cash Nasıl Ortaya Çıktı?

Bitcoin Cash (BCH) satın almak için birçok sebep olmakla birlikte bu sebepleri anlatmadan önce Bitcoin Cash’in nereden geldiğini ve nasıl ortaya çıktığını anlamak büyük ölçüde faydalı olacaktır. Sonuç olarak, Bitcoin Cash’in Bitcoin (BTC) ile bağlantısı hemen hemen herkesin bildiği veya tahmin etmekte zorlanmadığı bir gerçek. Bu noktada bu bağlantının ne olduğunu anlamak büyük bir önem arz ediyor. Bu konuyu basit bir şekilde anlatmak gerekirse şunları söyleyebiliriz:
Bitcoin Cash, Ağustos 2017’de Bitcoin’in bir çatalı (fork) olarak ortaya çıkmıştır. Başka bir ifadeyle; Bitcoin Cash, Bitcoin’e gelen bir güncelleme sonucu Bitcoin’in farklılaşmış sürümlerinden bir tanesidir. Bu sürümdeki fark, Bitcoin Cash ile blok boyutlarının büyümesi ve sistemin işlem yapma becerisinin geliştirilmiş olması olarak bilinmektedir.
Bitcoin Cash, birçok endişeye neden olan Bitcoin’in ölçeklenebilirlik eksikliğine bir cevap olarak ortaya çıktı. Bitcoin’i geliştiren ekip, BTC’nin değeri düşük olduğu durumlarda gerçekleşme ihtimali olan spam saldırılarını durdurmanın bir yolu olarak BTC koduna 1 megabaytlık bir blok boyutu sınırı yazdı. Buraya kadar her şey gayet güzel ilerlerken asıl
sorun, Bitcoin’in çok daha değerli olduğu ve spam saldırısı riskinin azaldığı 2015 ve sonrasında ortaya çıktı. Bu noktada ortalama blok büyüklüğü de 600 bayt oldu, yani pik zamanlarında gecikmeler yaşandı. Bitcoin Cash, bu soruna çözüm bulmaya çalışan en başarılı çatallardan biri olarak bilinir.
Bitcoin Cash, Bitcoin ile karşılaştırıldığında 8 megabaytlık blok boyutu ile Bitcoin’in mevcut blok boyutunun yaklaşık sekiz katına eşittir. Buna ek olarak, işlem bölümlerini kaldıran SegWit, daha fazla blok alanını kullanılabilir hale getirmek için kaldırılmıştır. Bitcoin Cash çatalı (fork) ile geliştiriciler işlenen potansiyel işlem sayısını arttırmak istedi. Arttırılan bu ölçeklemenin nihai amacı Bitcoin Cash’in (BCH) Visa ve Paypal gibi işlem görmesini sağlamak olarak biliniyor.

Bitcoin Cash Yatırımı İçin Nedenler?

1-Bitcoin Cash Ucuz Ve Ekonomiktir

Potansiyel bir yatırım olarak bakıldığı takdirde, özellikle Bitcoin gibi kripto para birimlerinde görülen değişken değerlerden dolayı, Bitcoin Cash (BCH) dijital para biriminden satın almak, Bitcoin (BTC) satın almaktan çok daha kolaydır. Bitcoin Cash almayı kolaylaştıran bir diğer etmen de fiyatının makul oluşudur. 8 Mayıs 2018 tarihi itibariyle, bir BTC 9397 $  değerinden işlem görürken, bir BCH 1668 $ seviyesinde işlem görmektedir. Bu açıdan bakıldığında bir Bitcoin (BTC) almak için gereken para bir Bitcoin Cash (BCH) almak için gereken paranın yaklaşık 6 katına eşittir. Bu bilgiler ışığında, an itibari ile Bitcoin Cash almak çok daha az maliyetli bir işlem olacaktır. Ayrıca Bitcoin Cash’in 2018 yılının sonunda 4 bin Dolar bandına ulaştığı düşünüldüğünde ona yatırım yapmanın büyük karlılık sağlayacağını da söylemek yanlış olmayacaktır.
Birçok yatırım uzmanı da Bitcoin Cash’in ilerleyen günlerde eski ihtişamına kavuşacağını ve kendi değerlenme rekorunu kıracağını tahmin ediyor. Bu açıdan bakıldığında Bitcoin Cash, uzun vadeli yatırımlarda tercih edilebilir bir yatırım aracı olarak düşünülebilir.

2-Birçok Uzman Bitcoin Cash Yatırımı Öneriyor

Eğer internette, Bitcoin Cash satın almak için sebepler gibi aramalar yapıyor ve bu konuyu araştırıyorsanız birçok uzmanın Bitcoin Cash satın almanın tam zamanı olduğunu söylediğini göreceksiniz. Ayrıca bu uzmanların yazdığı birçok konuda da Bitcoin Cash hakkında tavsiye niteliğindeki yazılara ulaşabilirsiniz.
Çok yakın bir zamanda, dijital para yatırımlarına odaklanan BKCM’nin CEO’su ve kurucusu Brian Kelly, insanların Bitcoin (BTC) yerine Bitcoin Cash’e (BCH) yatırım yapmalarını tavsiye etti. Son zamanlardaki volatilite artışı ve artan hacimi de göz önünde bulundurarak, Bitcoin Cash lehine güçlü noktaların işaret edildiğini söyleyebiliriz.
Kelly, Bitcoin Cash’in halen düşük bir değerde olduğunu ve bu değerin bir dip değer olarak düşünülebileceğine işaret ediyor. Her ne kadar birçok yatırımcı Bitcoin’e yatırım yapmak istese de Bitcoin’in yüksek değeri bu durumun önüne geçiyor. Yatırımcılar sürekli dip değerlerden Bitcoin satın almak istedikleri için Bitcoin’e olan talepte düşüş yaşandığı bir gerçek. Fakat burada önemli olan, dip değerleri tahmin etmek ve ona göre davranmaktır. Bu, borsaları izlemeniz ve yaşanan düşüşlerde yatırım yapmanız ve yatırım yapılan dijital para birimine olan ilginin artmasını beklemek anlamına geliyor.

Bitcoin Cash Nasıl Alınır?

Hangi dijital para birimine yatırım yapmak istediğinize karar verdiğinizde kolay bir şekilde Bitcoin Cash satın almak için çeşitli yollar vardır. Eğer Bitcoin Cash’in fork olduğu zaman olan 1 Ağustos 2017’den önce Bitcoin’e sahip olduysanız, Bitcoin Cash cüzdanınıza Bitcoin’lerinizdeki Tokenları alabilirsiniz.
Yukarıdaki yöntem biraz karışık olabilir. Ayrıca birçok kullanıcı için bir geçerliliğe sahip değildir. Bu noktada kullanılabilecek en basit yöntem, Bitcoin Cash’i destekleyen ve satışını gerçekleştiren Binance gibi dijital para borsalarını ziyaret etmek olacaktır.

Sonuç

Bitcoin Cash’in şu anki fiyatına bakarsanız Bitcoin Cash almak için bir sebep göreceksiniz. Bunun dışında Bitcoin Cash üretiminin Bitcoin’i geliştirmeye bağlı olarak ortaya çıktığı düşünüldüğünde Bitcoin Cash (BCH) almak için birçok nedeniniz olacak. Bitcoin’in anlık değerine bakıldığında Bitcoin Cash’in de en az onun kadar değer kazanacağını söylemek yanlış olmayacaktır. Hele ki Bitcoin Cash’in Bitcoin’in gelişmiş bir versiyonu olduğu düşünülürse bu durumun gerçekleşme olasılığı oldukça yüksektir.
Yapmanız gereken tek şey BCH’yi satın almak için doğru zamanı kollamak ve bunu yapabilmek için dijital para borsalarını sıkı bir şekilde izlemek ve takip etmektir. Ayrıca Bitcoin Cash’in de Bitcoin gibi kısa vadeden ziyade daha çok uzun vadeli yatırımlar için tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

Teknochain - 10 May 2018, 18:28
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.