search delete menu

Bitcoin Fiyatını Kim Belirler

Açıklaması basit olmasıyla beraber çoğu zaman kafaları kurcalayan sorulardan biride ”Bitcoin Fiyatını Kim Belirler” Şeklindedir.

BitcoinBlockchain alt yapılı merkeziyetsiz dijital bir para birimi yani kimse Bitcoin’i engelleyemez sizden başkası cüzdanınıza müdahele edemez. Durum böyle olunca Bitcoin fiyatıda aynı altyapısı gibi dışarıdan müdahele edilemeyen bir sisteme sahip oluyor(Tabi yapılan manipülasyonları unutmayalım).

Kısaca dünyada Bitcoin’e ne kadar ilgi duyulursa fiyatıda buna paralel olarak artar, tabi aynı şekilde insanlar ellerindeki Bitcoin’i satarsa fiyatı düşer. Bu ani düşüşlere genellikle balina diye tabir ettiğimiz piyasanın devleri ve basında oluşan yalan yanlış haberler neden olmakta.

Bitcoin Neden Ve Ne Zaman Düşer ?

Akıllardaki bu soruyu Bitcoin tarihinde yaşanmış olaylardan örnek vererek gidermek istiyorum. İlk Bitcoin borsası Mt. Gox 2010 yılında açılışını yaptığında gerçektende çok ilgi çekmişti insanlar Bitcoinlerini satabiliyor ve yerel para birimleri ile Bitcoin alabiliyorlardı, fakat bu durumdan yaklaşık bir sene sonra ilgisiz bir şekilde Mark Karpeles tarafından yönetilen Mt. Gox kullanıcı bilgilerini çaldırdığı gerekçesi ile iflasını açıkladı.

Mark Karpeles

Tabi durum bu kadar basit değildi çalınan bilgilerle birlikte işlem gören Bitcoin’lerde kayıplara karışmıştı günlük işlemlerin %90’ının buradan yapıldığını düşünürsek bunun Bitcoin için felaket niteliğinde olabileceğini görmek zor değil. Bitcoin fiyatı bir gecede yaklaşık 18$’dan 0.01 cent’e kadar geriledi çünkü bitcoinlerin çok büyük bir kısmı bir kişi veya grupta toplanmıştı ve bunlar dolaşımda olmadığı için Bitcoin’in değeri dibi gördü.

Bitcoin Fiyatı Neden Artar ?

Buda sık sorulan sorulardan birisi yukarıda bahsettiğimiz gibi Bitcoin fiyatı arz-talep dengesine göre artar veya azalır. Bitcoin’in tarihine baktığımızda Mt. Gox olayı gibi süreçler yaşanmadığı sürece yükselişte olduğunu görüyoruz. Yani herhangi bir extreme durum olmazsa eğer, örneğin manşetlerde yer alan ”Çin Bitcoin’i Yasakladı” gibi sansasyonel ama yalan haberler tarzında fiyat voltalit bir şekilde artışa geçiyor.

Bunu 2016 yılından sonra daha net bir şekilde görebiliriz. İnsanlar Blockchain’i daha net bir şekilde anlayıp bu teknolojiye güvendikce Bitcoin’i kullanmaya başlıyorlar.

Bitcoin’in 2140 Yılına kadar 21 Milyon adet üretileceğini düşünürsek, o tarihlerde şu ankine nazaran çok uçuk fiyatları görecek gibi.

Son olarak yıllara göre Bitcoin’le alabileceğiniz ürünleri ve 2020 yılında bir Bitcoin ile mükemmel bir araba alınabileceği iddaasını gösteren resim ile konuyu bitiriyorum.

Teknochain - 07 Jun 2017, 21:17
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.