search delete menu

Bitcoin Halving Nedir? Bitcoin Blok Ödülü Yarılanmasına Dair Detaylar

Bitcoin Halving Nedir?

Bitcoin Halving, madencilik gelirlerinin yarı yarıya düşmesi olayıdır. ”Halving” kelimesi, teknik olarak ”yarılanma” anlamına gelmektedir. Bu makalemizde konunun özüne bağlı kalmak adına, halving kelimesi bazı yerlerde yarılanma olarak kullanılacaktır.

Bitcoin üretim işlemi, temel olarak madencilerin ürettikleri blok başına belirli miktarda Bitcoin ile ödüllendirilmesine dayalıdır. Tahmini 10 dakikada bir blok üretimi gerçekleşmektedir. Diğer bir deyişle yeni bir blok keşfedilmesidir. Bitcoin ilk üretilmeye başlandığında, madencilik ödülleri her blok için 50 Bitcoin olarak belirlenmişti. Her 210.000 blok kazıldığında, madencilik ödüllerinin yarılanması (yaklaşık 4 yılda) ve bu yarılanma işleminin blok ödülü 0 oluncaya kadar devam etmesi öngörülmüştü. (Tahminen 2140 yılında blok ödülü 0’a ulaşacaktır) Şuan için; bulunan her blok başına ödül miktarı 12.5 Bitcoin’dir ve yarılanma sonrası bu ödül miktarı 6.25 Bitcoine düşecektir.

Bitcoin Halving Niçin Yapılıyor?

Bitcoin deflasyonal bir para birimi olarak dizayn edilmiştir. Altında olduğu gibi, temel dayanak üretimin azalması ve böylelikle arz miktarının zamanla düşmesidir. Piyasadaki Bitcoinin azalması ve üretim azaldığı için zamanla bu miktarın daha da düşmesi; talebin artmasına neden olacak ancak fiyat artışı enflasyona karşı bir denge olarak kullanılacaktır. Öte yandan; fiat para birimlerinde, (Dolar, Euro vb) basılan para miktarı arttıkça zamanla piyasada birikme gerçekleşir ve satın alma gücünde ciddi azalmalar olur. Bu durum, enflasyon karşısında paranın değer kaybetmesi olarak bilinir. Basit bir örnekle; 10 yıl önceki konut fiyatları ile şimdiki fiyatları karşılaştıracak olursak, zaman içinde konut fiyatlarının nasıl yükseldiğini görebiliriz.

*Deflasyon: Mal ve hizmetlerin sürekli ucuzlaması ama aynı zamanda bu mal ve hizmetlerin alım taleplerinin de aynı şekilde düşmesidir.

Öngörülen Para Arzı

Bitcoin arzının zamana yayıldığını, üretilen miktarın programlı ve kontrollü bir şekilde piyasaya sürüldüğünü görmek insanlara güven verir. Bu bilgi; Bitcoinin mevcut enflasyon oranını, gelecekteki enflasyon oranının ne olacağını, dolaşımda kaç Bitcoin olacağını ve kaç tanesinin henüz kazılmadığını anlamamızı sağlayacaktır.

Bitcoin Arzını Kim Kontrol Ediyor?

Bitcoin ağı, kendi içindeki tüm paydaşlarla bu üretimi kontrol etmektedir. İlk tasarlandığı günden beri, aşağıda yazılanlar temel kurallar olarak belirlenmiştir ve bugüne kadar fikir birliği devam etmektedir.

  • Üretilecek Bitcoin Adedi 21.000.000’dur.
  • Blok aralığı hedefi 10 dakikadır.
  • Her 210.000 blokta halving olacaktır.(Ortalama 4 yılda 1 defa)
  • 50 Bitcoin ile başlayan ve her yarılanmada azalan blok ödülü 0’a ulaşıncaya kadar, blok yarılanması devam edecektir. (Tahminen 2140 yılında 0’a ulaşacağı öngörülüyor)
  • Bu parametrelerdeki herhangi bir değişiklik, tüm Bitcoin paydaşlarının değişikliğe onay vermesi durumunda ortak fikir birliğiyle kabul edilebilebilir.

Geçmiş Halving Tarihleri

Blok ödüllerindeki ilk yarılanma, 12 Kasım 2012 tarihinde 210.000 blok aralığında gerçekleşmiştir. İkinci yarılanma ise 10 Temmuz 2016 tarihinde 420.000 blok aralığında gerçekleşmiştir.

Geçmiş Halving Olaylarında Fiyat Değişimleri

Bitcoinin halving olayları öncesinde veya halving sonrasındaki fiyat değişimleri sürekli tartışma konusu olmuştur. Bazı gruplar; yarılanma olayının öncesinde, zaten piyasalar tarafından fiyatlandırıldığını ve halving sonrasında herhangi bir fiyat artışının olmayacağını öngörüyor. Bazı gruplar ise; Bitcoine olan talebin yarılanma öncesine eşit veya daha yüksek olması durumunda; arzın düşmesi sebebiyle fiyatın otomatik olarak artacağını düşünmektedir. Aşağıdaki tabloda, geçmişteki iki halving olayı sonrası fiyat değişimini gösteren grafiği bulabilirsiniz.

Teknochain - 27 Apr 2020, 23:21
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.