search delete menu

Bitcoin İşlemlerinde Güvenlik Nasıl Sağlanır ?

Bitcoin ve diğer kripto paraların kullanımında dikkatli olunması gereken noktalardan biriside güvenlik al-sat işlemlerinde veya uzun vadeli yatırımda kripto paralarınızın güvenliğini sağlamanız için gerekli bazı bilgilerden bahsedeceğim.

Bitcoin sanılanın aksine kullanıcıya tamamıyla anonim bir platform sunmuyor. Aslında bu gizliliği siz kendiniz belirliyorsunuz. Hemen bir örnek verelim Youtube’da veya başka platformlarda içerik üreten bir yayıncısınız ve Bitcoin ile bağış almak için cüzdan adresinizi paylaştınız takipçileriniz bu cüzdanadresinigördüğüzamansizin anonimliğiniz bitmiş oluyor.

Neden mi ?

Cüzdan adresinizi paylaştığınız zaman ilk olarak o adresin size ait olduğunu belirttiniz asıl mesela burdan sonra başlıyor. Bu adres sayesinde cüzdanınızdaki Bitcoin miktarı, gelen-giden işlemler anlık olarak takip edilebilir. Bu şeffaflık yeri geldiğinde çok faydalı olabilir. Fakat çevrenizdeki kötü niyetli kişiler için çok iyi bir silah.

İşte bu gibi durumlara maruz kalmamak için yapmanız gereken basit ama etkili güvenlik yöntemlerini inceleyelim.

Her işlemden Sonra Adresinizi Değiştirin

Yapacağınız her işlem için yeni bir adres oluşturun ve belirttiğim senaryodaki durumlara maruz kalmamak için Bitcoin cüzdan adresinizi kimseyle paylaşmamaya çalışın. Böylelikle güvenlik için ilk adımı atmış olacaksınız. Adres değiştirme işlemini bazı cüzdanlar otomatik olarak gerçekleştirir. Örneğin Blockchain.info 

Çoklu Cüzdan

Bitcoin işlemlerini tek cüzdan üzerinden gerçekleştirmemek faydanıza olacaktır. 10 Btc’niz olduğunu varsayalım bu 10 Btc’nin ticaret yapacağınız kısmını Online ortamda tutarken geri kalanı çok daha güvenli olan offline cüzdanlarda tutmaya özen gösterin.

Bağışlar

Bitcoin ile bağış almak isteyebilirsiniz. Bunun için ayrı bir cüzdan oluşturun. Böylelikle asıl Bitcoin varlığınızı başkalarıyla paylaşmamış olursunuz. 

Karıştırma (Mixing) Servislerine Dikkat

Karıştırma servisleri işlem yaparken kimliğinizi gizlemeye yardımcı olur. Bunun için de tam siz işlem yaparken bağımsız adresler ile aynı miktarda Bitcoin gönderiyor veya alıyor. Ancak bu gizlilik konusunu çözmüyor, aslında hiç bir işe yaramıyor. En büyük karıştırma servislerinden biri olan BitMixer gizlilik konusunda yetersiz kaldığını düşündüğü için verdiği hizmeti durdurdu. Hatta bazı ülke ve eyaletlerde karıştırma hizmeti kullanmak suç olarak görülüyor. Üstelik bu siteler sizi gizlemek yerine Bitcoinlerinizi çalabilir veya bizzat sizi gözetleyebilirler. Özellikle de büyük Bitcoin transferlerinde size anonimlik sağlamaları çok zor. Bu konuya değinmemin sebebi karıştırma servislerine güvenmek konusunda bir kere daha düşünmeniz.

Stratejiler oluşturun

Gizlilik konusunda her geçen gün yeni çözümler üretiliyor. Örneğin masaüstü cüzdan kategorisine giren Bitcoin Core ödeme iletisi API’lerini değiştiriyor ve böylece Bitcoin ile ödeme yapılırken başka adreslerin izlenebilir olması engelleniyor.

Bütün bunlara ek olarak borsa veya cüzdanlardaki 2FA yani e-posta adresiniz veya telefon numaranız ile gerçekleştireceğiniz iki adımlı doğrulamayı mutlaka etkin tutun. Ayrıca hesaplarınızda kullandığınız eposta adreslerini birileriyle paylaşmak yerine iletişim için ayrı bir e-posta adresi oluşturun.

Son olarak geçtiğimiz aylarda Bitcoin bölünme olayını fırsata çevirmek isteyenlerin kurmuş olduğu bir tuzağı size anlatmak istiyorum. Bitcoin’in bölüneceği sırada kafalar karışıktı. Çoğu kimse ne ile karşılaşacağını bilmiyordu. Bu süreçte Facebook’ta Blockchain.info ismiyle açılan ve sonrasında phishing yazılar ile Facebook’ta reklam veren dolandırıcılar birçok kullanıcının Bitcoin’lerini ele geçirdiler. Aslında ele geçirmek denemez bu tuzağa düşenler Bitcoin’lerini kendi elleriyle yolladı. Metin kısaca şu şekildeydi. Bölünme sırasında Bitcoin’lerinizin kaybolmaması için …… bu adrese yollayın. Biraz daha detaylandırıldığı ve Blockchain.info ismi geçtiği taktirde buna inanan fazla sayıda kişi oldu.

Burada yer alan içerikler izinsiz kopyalanamaz, yayınlandığı mecrada kullanılırken mutlaka teknochain.com adresi kaynak gösterilmelidir!

Teknochain - 23 Nov 2017, 11:21
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.