search delete menu

Bitcoin Japonya'da Hızla İlerliyor

Asya pazarı kripto paraların büyük bir kısmına karşılık gelirken Doğuda yer alan ülkeler filizlenen pazar karşısında yeterince yenilikçi değil. Fakat Japonya'da Bitcoin durumu tamamen farklı. Bu da hükümetin sert olmayan politikaları sayesinde gerçekleşiyor.

Japonya yaklaşımı sayesinde Doğuda lider ülke olarak yoluna devam ediyor. Vatandaşlardan kripto paralara oldukça ilgi var. Hatta bazılarını kendilerini “Miss Bitcoin” bile ilan ettiler.

Japonya’da Bitcoin Güzeli Seçildi

Sosyal medya platformlarında Miss Bitcoin olarak tanınan Mai Fujimoto, ülkede kripto para dünyasının temsilcileri arasında. Elinde harcayabileceği tüm gelirini doğrudan Bitcoin’e yatırıyor. “Elimdeki tüm fazla parayı kripto paralara çevirdim,” diyor 32 yaşındaki Fujimoto.  “Bunu yaklaşık bir yıldır yapıyorum. Tüm birikimlerimi bankada tutmak yerine kripto paraya çevirdim.”

Japonya’daki bu trendin nedeni ne?

Çin ve hatta Kore gibi ülkelerde, insanlar düzenlemelere karşı savaşıyor. İki ülkenin vatandaşlarından da büyük bir ilgi var ama düzenlemeler vatandaşları engelliyor.

Çin’in önce ICO’ları sonra borsaları yasaklaması, dijital para yaklaşımının önünde büyük bir engel olarak görülüyor. Kore de kendi yasaklama adımlarını atmaya başladı. Yine de kripto para piyasasına inanılmaz bir ilgi var.

Japonya’da Bitcoin hakkında kendi anlayışını ortaya koydu ve geçtiğimiz yılın Nisan ayında Bitcoin’in yasal ödeme yöntemi olarak kabul edildiğini açıkladı. Japonya aynı zamanda Çin’in yasaklarından da faydalandı. Çin’deki şirketler ve yatırımcılar Japon denizini geçerek adada alışveriş yapmaya başladı.

Japonya aynı zamanda yaklaşık altı ay önce Bitcoin’i benimseyerek bu alanda öncülük etti. Ödeme sistemlerine Bitcoin’i entegre etmeye çalışan şirketlerde büyük bir büyüme gözlendi. Hatta maaşlar bile kısmi olarak Japonya'da Bitcoin ile ödenmeye başladı. Kripto işlerinden tanınan bir kişi olan Koji Higashi:

“Büyük şirketlerin dahil olması, hükümetin onayının getirdiği güvenlik duygusu ve medyanın ilgisi, piyasaya yeni oyuncuları dahil etti,” dedi.

Japonya’da Bitcoin İyi Bir Alternatif

Aynı zamanda merkez bankasının deflasyonla mücadele ettiği Japonya’da Bitcoin için ultra düşük faiz oranları da Bitcoin yatırımcılarını çekti. Fakat bazıları bunun geçici bir akım olduğunu söylüyor. Higashi şunları da ekliyor: “Şimdi herkes bunu yapıyor ve çok para kazandıklarını duydum. Ben de bu işe girmeliyim. Bu düşünce tam da Japonlara özgü. Doğruyu söylemek gerekirse insanların mantıklı karar verme mekanizmalarıyla Bitcoin aldıklarını sanmıyorum. Bana göre bu durum kısa dönemli bir çılgınlık.”

Teknochain - 09 Jan 2018, 08:52
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.