search delete menu

Bitcoin Neden Değerleniyor ?

Bitcoin ilk ortaya çıkışından bu yana çok yol katetti. Bundan 8, 9 sene önce belkide kimsenin tahmin edemeyeceği bir değere ulaştı.

Başlamadan önce şunu belirtmekte fayda var, Bitcoin bir devrimi başlattı. Bu öyle bir başlangıç oldu ki 0,001 cent gibi çok ufak rakamlardan 16.000$ seviyelerine kadar ilerledi ve  hala deneysel bir geliştirme olduğunu düşünürsek, gelecek de ne noktalara geleceğini tahmin etmek çok da zor değil. Bu büyümenin balon olduğunu düşünen, bir örgüt veya devlet tarafından Dünyada hakimiyet kurmak gibi emellere ulaşmak amacı ile ortaya çıkarıldığı iddaa edenler mevcut.

İşte Bitcoin’in bu denli büyümesinin nedenlerinden birkaçı

Merkeziyetsiz

Her zaman söylediğimiz gibi Bitcoin’in gücü, mükemmel altyapısı Blockchain‘den gelmekte ve bu sayede Bitcoin ile yapılan işlemler 3. kişilere hiçbir şekilde bağlı kalmadan hızlı bir şekilde işlem yapılmasına olanak sağlıyor. Herhangi bir ülke tarafından basılmıyor ve kontrol edilemiyor.

Özellikle 2008 mortgage krizinden sonra halk bankaların çöküşüne şahit oldu o çok güvendikleri arkasında büyük devletlerin olduğu bankalar bile halkın parasını halka vermekte güçlük çekti. İşte bu noktada Bitcoin tam bir kurtarıcı niteliğinde.

Arz-Talep

Altın neden günümüzde değerli emitalar arasında hiç düşündünüz mü ? (Gerçi Bitcoin’in yanında pek bir değeri kalmadı artık) Cevabı basit altının arzı sınırlı, öyle her önüne gelen basit bir şekilde altın çıkaramaz.

Satoshi nakamoto belkide Bitcoin’i tasarlarken altından ilham aldı, ve Bitcoin üretimine sınır koydu yanlıza 21 milyon adet üretilecekti ve bu 21 milyonun yaklaşık %80’i üretildi. Bitcoin madenciliği‘de buna nazaran her gün dahada zorlaşmakta çünkü rekabete her geçen gün yeni madenciler dahil oluyor ve buna paralel olarak Bitcoin üretimi zorlaşıyor. Kısaca Bitcoin’e ulaşmak gün geçtikce zorlaşıyor ve buda değerlenmesindeki en büyük etkenlerden biri.

Güvenli

Merkeziyetsiz oluşu Bitcoin’in dışarıdan müdaheleye kesinlikle kapalı olduğu anlamına gelir. Hükümetler, Bankalar tarafından el konulamaz sanal hırsızlar tarafındanda siz açık vermediğiniz sürece çalınamaz.

Sahteciliğe yer yok

Bitcoin ile yapılan tüm işlemler, Blockchainde kayıt altına alındığından herkes tarafından izlenebilir. Yapılan sahtecilikler hemen tespit edilebilir. Yakın zamanda Kore denizcilik enstitüsü Bitcoin’in altyapısı Blockchain’de bulunan bu özelikten ilham alarak bunu lojistiğe uygulamaya karar verdi.

Teknochain - 10 Jun 2017, 19:16
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.