search delete menu

Bitcoin Nedir ?

Bitcoin Nedir ?

Bitcoine Dünyanın İlk Sanal Veya Kripto Para Birimi Diyebiliriz. Bu Günlerde Kullanmış Olduğumuz Kağıt Veya Madeni Paralardan En Büyük Farkı Budur. Herhangi Bir Merkeze Bağlı Değildir Yani Kurum Ve Kuruluşlar Tarafından Kontrol Edilemez. Tamamen Hacime Göre Değer Kazanır Veya Kaybeder. Bitcoin’in Alt Yapısında Blockchain Teknolojisi Yatmaktadır.

Ortaya Çıkış

2008 Yılında Ortaya Çıkan Mortgage Krizi Ardından İnsanların Piyasaya Olan Güveni İyice Azalmıştı , Farkında Olmasalarda Birçok Kişi Merkezsiz Bir Para Birimi Arayışı İçindeydiler. İşte Tamda Bu Süreçte Satoshi Nakamoto Takma İsimli Bir Kişi İlk Kez Bir Merkeze Bağlı Olmayan Sanal Para Birimi Olan Bitcoini Yarattı.
Yine 18 Ağustos 2008’de ise bitcoin.org domaini anonymousspeech.com sitesi üzerinden tescil ediliyor. Bu site üzerinden tescil yapılarak, bitcoin.org’un gerçek sahiplerinin kim olduğu yine başarıyla gizlenmiş oldu. 31 Ekim 2008’de ise Satoshi Nakamoto, kripto para birimi olan Bitcoin sisteminin işleyişini açıklayan bir yayın yapıyor. Burada kanıtlamaya çalıştığı en önemli şey: bir bitcoin’in aynı anda iki farklı yerde ya da art arda defalarca harcanamayacağı.Yani bildiğimiz anlamda para işleyişine sahip olacağını gösteriyor.
Sistem, daha da gelişmesi için 9 Kasım 2008’de açık kaynak kodlu olarak yayınlandı ve nihayet 3 Ocak 2009’da ilk sanal para birimi ‘bitcoin’ ‘üretildi’ ve 12 Ocak’ta ilk kez sanal para birimi olarak kullanıldı. Bitcoin için macera böylece başlamış oldu.

Nasıl çalışır?

Bu sık sık kafa karıştıran bir sorudur. Hemen açıklayalım!

Yeni bir kullanıcı için temel bilgiler

Yeni bir kullanıcı olarak teknik detayları anlamadan da hemen başlayabilirsiniz. Bilgisayarınıza ya da akıllı telefonunuza Bitcoin cüzdanını yükledikten sonra ilk Bitcoin adresiniz yaratılacak ve ihtiyacınız olursa yenilerini yaratabileceksiniz. Bu adresleri herkesin görmesini sağlayarak arkadaşlarınızın size ödeme yapmasını ve tersini sağlayabilirsiniz. Yani elektronik posta sisteminin oldukça benzeridir fakat Bitcoin adresleri sadece bir işlem için kullanılmalıdır.
Bitcoin

Bakiyeler – Blok zinciri

Blok zinciri tüm Bitcoin ağının dayandığı, paylaşılan bir genel toplumsal işlem. Bütün onaylanmış işlemler blok zincirine dahil olurlar. Bu şekilde Bitcoin cüzdanları harcanabilir bakiyeyi hesaplayabilir ve yeni işlemler harcayıcıya ait olan bitcoin harcamaları onaylanabilir. Blok zincirinin bütünlüğü ve kronolojik sırası kriptografi ile desteklenir.

İşlemler – Kişisel anahtarlar

Bir işlem blok zincirine dahil olan Bitcoin cüzdanları arası bir transferdir. Bitcoin cüzdanları, işlemleri gerçekleştirmek için kullanılan özel anahtar yada kaynak denilen bir parça bilgiyi saklar ve bu bilgi işlemlerin cüzdan sahibi tarafından yapıldığına dair matematiksel bir kanıttır. İmza, işlem bir kez tanımlandıktan sonra herhangi başka bir kullanıcı tarafından değiştirilebilmesini önler. Bütün işlemler kullanıcılar arasında yayınlanır ve çoğunlukla 10 dakika içinde madencilik diye adlandırılan işlem dahilinde ağ tarafından onaylanmaya başlar.

Madencilik

Madencilik bekleyen işlemleri blok zincirine katarak onaylayan dağıtımlı fikirbirliği sistemidir. Blok zincirinde kronolojik sıra sağlar, ağın tarafsızlığını korur, ve farklı bilgisayarların sistemin durumunda uzlaşmasını sağlar. Onaylanmaları için işlemler ağ tarafından belirlenen çok sıkı kurallara uyan bir bloğa konurlar. Bu kurallar önceki blokların değiştirilmesini önler çünkü değiştirilirlerse bütün sonraki bloklar geçersiz kılınır. Madencilik ayrıca kimsenin kolayca ard arda yeni blokları blok zincirine eklemesini önleyerek rekabetli bir piyangonun eşdeğerini de yaratır. Bu şekilde kimse blok zincirine neyin dahil olup olmadığını kontrol edemez ve blok zincirinin kısımlarını değiştirip harcadıkları paralarını geri alamaz. daha fazla bilgi için ”Bitcoin Madenciliği Nasıl Yapılır

Teknochain - 31 Mar 2017, 19:16
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.