search delete menu

Bitcoin Nereden, Nasıl Alınır ?

Son zamanlarda piyasanın ciddi şekilde büyümesi ve Bitcoin’in 10.000$’a ulaşması ile bu şekilde bir yazı ele almaya karar verdim. Daha önce ”Türkiyede Bitcoin Satın Alabileceğiniz Platformlar” başlıklı bir makale mevcuttu. Bu yazının farkı sadece Türkiye için değil genel olarak bu konuyu ele almam olacak.

1-Borsalar

Kripto paraların giderek popülerleşmesi ile birlikte Bitcoin borsalarıda popülerlik kazandı. Hacim arttığından dolayı piyasadaki borsa sayısı her geçen gün artıyor. Ayrıca şu an Türkiye’deki borsaların büyük bir kısmında Ethereum, Litecoin gibi altcoinleri satın alabilirsiniz.

Şimdi bu borsaların kısa incelemesini gerçekleştirelim.

Btcturk.com

Türkiye’de açılan ilk Bitcoin borsası olduğu için ilk sıraya aldım. 2013 tarihinde faaliyetlerine başlamıştır, tabi o zamanlar Bitcoin hacmi çok düşük olduğu için pek fazla işlem yapılmıyordu. Birkaç sene faaliyetlerine devam ettikten sonra kısa bir süreliğine kapanmıştır. Mayıs ayında tekrardan el değiştirerek faaliyetlerine devam etmektedir.

Benim görüşüm ise Btcturk arayüz konusunda kötü değil fakat diğer borsalarla özellikle birazdan bahsedeceğim Paribu ile kıyaslandığında kullanıcıya uzak bir platform sunuyor. Geçtiğimiz aylarda Ethereum alım satımını sisteme entegre etmeleri ile doğru bir karar aldılar fakat sistemde bazı sıkıntılar meydana geldi Bitcoin satışı yaptığını zanneden birçok kullanıcı baktı ki Ethereum’ları satılmış bu zararlar konusunda duyarlı bir davranış sergilemeyen Btcturk bu noktada çok kullanıcı kaybetti.

Bunun dışında pek söyleyebileceğim bir şey yok hemen akıllara ”Güvenli mi ?” sorusu geliyor evet güvenli fakat sizin bundan kastınızın ne olduğu önemli devlet denetiminde olan bir borsa sonuçta ama kimse çıkıpta hacklenemez paranız %100 güvende diyemez.

Paribu.com

2017 yılında kurulan Paribu bu yazının yazılış tarihi itibari ile Türkiye’de en yüksek Bitcoin hacmine sahip borsa (2625 BTC) yani anlıyıcağınız borsa kapanıp gitse ülkede olay olur, ekonomik kriz çıkar, uluslararası haberlere çıkarız filan. Şaka bir yana Paribu arayüzü sayesinde kullanım kolaylığı açısından çok iyi kafanız karışmadan TL yatırıyorsunuz Btc-Al sat kısmından alım satım işlemlerinizi gerçekleştirebiliyorsunuz. Yazmış olduğum Paranın Şifresi : Bitcoin isimli e-kitapta Paribu üzerinden Btc alım satım işlemlerinden bahsetmiştim.

Ayrıca hesabınızı onaylatmadan 500 TL’ye kadar işlem yapabiliyorsunuz. Başlangıç için kesinlikle en ideal borsa sonrasında hesabınızı onaylattığınızda işlem limitleriniz baya yükseliyor. 

Koinim.com

Koinim’de çok eski bir borsa adamlar Litecoin‘i ilk kez Türkiye’ye getirdi. Tabi getirmekle olmuyor şu an ki durumu hiç iç açıcı değil arayüz konusunda fazlasıyla zayıf, hesap onayı yapmak istediğinizde kimlik ile selfie istiyor sizden yani kimliği önlü arkalı göndermek yetmiyor. Gönderiyorsunuz bir hafta geçiyor arada bide onaylamıyorlar. Bu ne perhiz ne lahana turşusu diyesi geliyor insanın.

 Kullanıcıların Koinim’i tercih etme nedeni olarak bir Litecoin alım-satımı yapılabilmesi vardı. Yeni borsaların rekabete dahil olması ile o avantajınıda kaybetti. Yani kendine çeki düzen vermezse gözlerden düşücek gibi. Bu arada şu anda Koinim’deki Bitcoin hacmi 296 Btc.

Koineks.com

Koineks bu sene açılan yerin borsalardan biri şu an için gayet başarılı ilerliyorlar. Bitcoin’in yanında Ethereum, Litecoin, Dash, Dogecoin gibi kripto paraların alım satımınada izin veriyor. Bu Koineks’e büyük avantaj sağladı iyide reklam yaptılar şu an Btc hacmi 47 yeni açıldığını düşünürsek gayet güzel. En büyük sıkıntısı çoğu borsada olduğu gibi tek banka ile anlaşması sağlaması para yatırma ve çekim işlemlerinde acelesi olanları gerçekten zora sokuyor. Bu konuda kendilerini geliştirirlerse piyasda büyük avantaj yakalayacaktır. 

Bitturk.com

Bitturk yine bu sene açılan yeni borsalardan biri Bitcoin dışında Ethereum, Litecoin ve Ripple gibi kripto paraların alım satımını gerçekleştirebilirsiniz. Özellikle Ripple’ın Türkiye’de alınıp satılmasını sağlayan ilk borsa ünvanının taşıyor. Zamanla hacmi arttıkca daha iyi yerlere gelecektir diye düşünüyorum.

Borsalar kısmını bitirirken

Dikkat ettiyseniz borsaları değerlendirirken güvenlik konusuna pek değinmedin çünkü şimdi genel değerlendirme yapacağım. ”borsalar güvenli mi ?” 

Btcturk kısmında biraz bahsettiğim gibi bakın şöyle bir olay var bir borsada işlem yaparken siz o parayı kullandığınız borsaya emanet etmiş oluyorsunuz bunu aklınızdan çıkarmayın. Yani dijital varlıklarınızın başına birşey gelme ihtimali var. Fakat a borsası Bitcoin’lerinizi çok güvenli offline ortamlarda saklarken b borsası web tabanlı bir cüzdanda saklayabilir bu durumda güvenlik seviyesi düşer.

Bu sebeple Bitcoin veya altcoin alıcaksanız bunu borsadan alın sonra cüzdanınıza çekin uzun vadede orda dursun

2-Şahıslardan Bitcoin Almak

Banka hesabınız mevcutsa ve yüklü miktarda işlem yapmayacaksanız şahıslardan Bitcoin alım satımı yapmanız işin bir sebep yok aslında. Bu arada yüklü miktarlardan kastım borsalardan işlem yaptığınızda size sürekli bir hesaptan para gelirse bir süre sonra banka size bu durumu soruyor hatta hesabınızı bloklayabilirler. Para transferlerini elden gerçekleştirirseniz böyle bir sorunla karşılaşmazsınız.

Bu konuda Local Bitcoin’s isminde bir site mevcut bölgenizdeki birseyle Bitcoin satıcılarını gösteriyor incelemenizi tavsiye ederim.

3-Kredi kartı, Mobil Ödeme Ve Diğer Yöntemler

Öncelikle şunu belirteyim Türkiye’de kredi kartı ile Bitcoin alabileceğiniz bir platform şu an için yok bir ara bunu yapan borsa değilde siteler mevcuttu fakat komisyonlardan dolayı kredi kartını kaldırdılar.

 Ancak illa ki kredi kartı ile alım yapmak istiyorsanız Cex.io isminde bir borsa mevcut Bitcoin dışında Ethereum alım satımınada izin veriyor. Uzun süredir piyasada yabancı menşeili güvenilir bir borsa.

Mobil ödemede aynı şekilde komisyon fazlalığından dolayı tercih edilmiyor. Geriyede zaten Bitcoin satın almak için yöntem kalmadı.

Yaptığım değerlendirmelerden yola çıkarak nasıl Bitcoin alacağınıza kolayca karar verebilirsiniz. Benim tavsiyem borsalar üzerinden işlem yapmanızdır.

Teknochain - 29 Nov 2017, 18:35
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.