search delete menu

Bitcoin Teknik Analiz : Destek Direnç Noktaları

Bu konumuzda, Bitcoin teknik analizinde destek, direnç noktalarının kullanım ve öneminden bahsedicez. Bu durum Altcoinler içinde geçerlidir.
Temel analizcilerin Arz, Talep olarak ifade ettiği bu tanımları teknik analiz diliyle açıklayacak olursak şu şekilde ifade edebiliriz. Destek, piyasada yeterinde alım dalgasının geldiği ve bu dalgayla fiyatların artık düşüş baskısına boyun eğmediği fiyat seviyesidir. Direnç ise, fiyatların yükselişe geçemediği, satış baskısıyla karşılaştığı alandır.

Sıkışma Alanları

Sıkışma alanları dediğimiz kavram, fiyatların ister yatay olarak isterse de belli bir yöne doğru belirgin sınırlar içerisinde hareket ettikleri, yani destek noktasından dirence dirençten desteğe gidip geldikleri alan için kullanılır. Bu alanlar çeşitli şekillere bürünebilir ve fiyat grafiklerinde kolaylıkla tespit edilebilir

Doğal olarak, bu sıkışma alanlarının alt sınırı talebin, üst sınırı da arzın geldiği fiyat seviyeleridir. Başka bir deyişle alt sınıra destek üst sınıra direnç seviyesi denir.
aşağıdan al yukarıdan sat stratejisinde vazgeçilmez göstergelerden biri olan destek, direnç noktalarının kullanımını incelemeye geçebiliriz.

Strateji Oluşturma

Destek ve direnç noktalarının ne işe yaradığını öğrendik, asıl mesela bunu piyasaya uygulayıp kazanç elde etmek her teknik analiz konusunda söylediğimiz gibi hiçbir gösterge tek başına bir strateji oluşturmanıza olanak sağlamaz ancak birbirleri ile bütünleşik çalıştıkları sürece iyi sonuçlar ortaya çıkar. teknochain.com
Bahsetmiş olduğumuz gibi destek veya direnç noktalarında bir güç unsuru mevcuttu peki bu noktaların kuvvetlerini nasıl ölçebiliriz. Bunları belirleyen Üç unsuru sıralayalım.

  1. 1-Fiyatlar bir destek veya direnç seviyesinde ne kadar uzun süre kalırsa, o destek veya direnç o kadar kuvvetlidir. Başka bir deyişle bir destek veya direnç kırılmadan ne kadar uzun süre kalırsa, o kadar kuvvetlidir.
  2. 2-Bir destek veya direnç seviyesini oluşturan işlem hacmi ne kadar fazlaysa, o destek veya direnç seviyesi o kadar kuvvetlidir.
  3. 3-Yakın zamanda oluşmuş bir destek veya direnç seviyesi, daha eskiden oluşmuş destek veya direnç seviyesine göre daha kuvvetlidir. Ancak burda dikkat edilmesi gereken konu birinci ve ikinci maddeye dikkat edilmesidir. Örneğin daha önce hem daha fazla işlem hacmi ile oluşmuş hemde uzun süre kırılmadan kalmış bir destek veya direnç seviyesi, düşük işlem hacmi ile oluşmuş ve henüz test edilmemiş yeni bir destek veya direnç seviyesinden daha kuvvetlidir.

 
Aşağıdan Al Yukarıda Sat
Bir an teknik analiz evreninden çıkıp destek veya direnç kavramlarını ekonomik bağlamda yani arz veya talebin geldiği nokta olarak düşünürsek, yatırım stratejimizde buna göre oluşturabiliriz.
Örneğin Bitcoin’de fiyatlar 4000$ seviyesine geldiğinde güçlü bir destek ile karşılaşıyor altına düşmüyorsa 5000$ seviyesine geldiğinde ise arz yani direnç baş gösteriyorsa yapılacak şey bellidir. 4000$’a yaklaşınca al 5000$’a yaklaşınca sat. Tabi teoride basit gözüksede uygulamada zorladığı söylenebilir.

Bitcoin’in son bir yıllık grafiğinden örnek verecek olursak resimde belirtmiş olduğumuz yaklaşık 2900$’a denk gelen direnç çizgisi kırıldığında ki bu çizgi öncesinde yine 3 kez aşılmaya çalışılmış fakat yeterli destek gelmediği için kırılamamış son yani 4. denemede direncin kırılması ile birlikte yukarı yönlü hareket baş gösteriyor. Destek noktasında yine  durum aynı kırılma ile birlikte bir miktar düşüş yaşanıyor. Tabi burda asıl problem direnç veya destek noktası kırıldı fakat bu durum ne kadar geçerli boğa, ayı tuzağı şeklinde tabir ettiğimiz bir durumda olabilir. Bunu anlamak için dikkat etmemiz gereken bazı noktalar mevcut.

Kırılmaların Geçerliliğini Ölçmek

Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi kırılmaların geçerliliğini ölçmek pozisyona doğru girmeniz açısından son derece önem arz etmektedir. Bu tanımı doğru analiz etmek için birkaç gözlem yapmak gereklidir.

İşlem Hacmi

Eğer kırılma sonrası hareket devam edecekse, o kırılmaya mutlaka daha yüksek işlem hacmi eşlik etmelidir. Kırılmayla birlikte işlem hacminin giderek düşmesi büyük bir ihtimal ile bu kırılmanın fazla sürmeyeceği anlamına gelir.

Kırılmaya Bir Kapanış Eşlik Etmeli

Çubuk grafiklerden aldığımız bilgiler arasında (en yüksek, en düşük, kapanış, açılış, volatilite) en fazla önem taşıyan kapanış fiyatıdır. Geçerli bir kırılmada kapanış fiyatı mutlaka trend çizgisinin dışında gerçekleşmelidir.

Kırılma Birkaç Çubuk Süren Yatay Gidişat Sonucunda Mı Meydana Geldi ?

Trend çizgileri, tanımları itibariyle belli bir meyil sahibi olduklarından bazen kırılmalar belirgin bir fiyat hareketiyle değilde (Trend çizgisinin üzerinde veya altında) bir müddet süren yatay kırılmalar şeklinde hareket ederler. Burada dikkat etmemiz gereken nokta oluşan bur kırılmaların bir trend dönüşünü değil, sadece mevcut trend üzerindeki duraklamayı simgeler. Örnek üzerinde inceleyelim.

Direncin geçerliliği

Mevcut örnekte aşağı yönlü bir trend mevcut çizgi çekilmiş fakat fiyatlar bir süre trend çizgisinin üzerinde hareket etmiş bu bir trend değişimi olarak gözüksede fiyatlar yine eski seyrinde hareketine devam ediyor.

Kırılmaya Bir Fiyat Aralığı Eşlik Ediyor Mu ?

Fiyat aralığı tabiri grafikte boş olarak gösterilen ve üzerinde işlem olmayan fiyatları temsil eden bölgedir. Grafiklerde sık sık karşılaşıp bu bölgenin neden boş oluğunu belkide sık sık sorguladınız. Şimdi bu aralıkların trend yönüne olan etkisini inceleyelim.
Piyasanın bir fiyat aralığı bırakarak aşağı veya yukarı yöne doğru harekete geçmesi o yöndeki hareketin şiddetli olacağının bir göstergesidir. Dolayısıyla, fiyatlar bir sıkışma alanı içerisinden fiyat aralığı bırakarak çıkmasıda aynı şiddetin göstergesidir.

Bitcoin fiyat aralığı

Destek ve direnç çizgileri, sıkışma alanlarını sınırlayan hayali çizgiler olduklarına göre, bu çizgilerin kırılmaları da fiyat aralıklarıyla olursa, bu başlayan hareketin şiddetli olacağına ve bir süre devam edeceğine delalettir. Tabi bu kırılışlara işlem hacminin eşlik etmesi gerekir.

İnceleme

Bahsetmiş olduğumuz durumların örnekler üzerinde incelemesini gerçekleştirelim. Aşağıdaki ekran görüntüsünde yukarı yönlü bir trend mevcut fakat sonlara doğru fiyatların artık üst direnç çizgisinde dokunmadığı görülüyor, aşağı yönlü bir kırılma gelebilir mi ? Yukarıda ayı tuzağı olarak ele aldığımız kavram burda karşımıza çıkıyor. Aşağı yönlü kırılma gerçekleşiyor fakat öncü göstergelerden biri olan işlem hacmi bu kırılmanın devam etmeyeceği sinyalini vermiyor. devamında ise ufak bir düzeltme sonrası trend yukarı yönlü hareketini sürdürmeye devam ediyor.

Yine bir başka örnekte Bitcoin Fiyat Grafiği üzerinden incelememizi yapalım ek olarak burada Bitcoin / Altcoin Teknik Analiz : Bollinger Bantları başlıklı analiz konumuzda bahsetmiş olduğumuz Bollinger Bantları’ndan yararlandık. Çizdiğimiz trend çizgimizde yukarı yönlü bir çıkış mevcut sonrasında ise çizginin dışına doğru sert bir kırılma geliyor. Buna işlem hacmide eşlik etmiş kırılmanın bir süre devam edeceği belli Ancak ne trend çizgimiz nede Bollinger bantları bu durumu doğrulamıyor. Sonrasında ise yukarı yönlü bu sert kırılma aynı şekilde bir düşüş yaşıyor.

Konumuzun sonuna gelirken birkaç ekleme yapmakta fayda var. Daha önceki analiz konularımızdada belirttiğimiz gibi, teknik veya temel olsun hiç fark etmez tek bir göstergeye güvenip harekete geçmeniz sizi hüsrana uğratabilir. Anlatmış olduğumuz Destek Direnç Noktaları içinde aynı durum geçerli.
İlginizi Çekebilir

Burada yer alan içerikler izinsiz kopyalanamaz, yayınlandığı mecrada kullanılırken mutlaka teknochain.com adresi kaynak gösterilmelidir!

Teknochain - 09 Sep 2017, 12:35
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.