search delete menu

Bitcoin Ticaretinin %90'dan Fazlasını Yen, Dolar ve Kore Won'u Oluşturuyor

Cyrptocompare bilgilerine göre, Çin Yuanı şu an dünya üzerinde yapılan Bitcoin ticaretinde yaklaşık %2’e tekabül ediyor. Çin’in kripto para üzerindeki sıkı önlemleri bitcoin piyasalarının global kompozisyonunu büyük ölçüde değiştirdi. Bitcoin ticaretinin% 58’ı şu an Japon pazarları aracılığıyla gerçekleşmekte ve ABD ve Güney Kore pazarları da küresel bitcoin ticaretin önemli bir kısmını oluşturmaktadır.

Japonya Bitcoin Pazarını Domine Ediyor

Geçetiğimiz hafta, Japonya’nın totalde gerçekleştirilen Bitcoin ticaretinin nasıl %58’ine sahip olduğunu anlatan bir yazı paylaşmıştık. Japon ticaret hacmi geçtiğimiz yıla paralel olarak Japonya’nın Bitcoin’e karşı yeni yasalara geçmesinden sonra hız kazandı.

Genel Ticaret Hacmin %25’ini Kapsayan Amerika

Global bitcoin ticaretinin USD cinsinden yapmış olduğu pay yıllar boyunca büyük oranda dalgalandı. Bitcoin’in ilk dönemlerinde, bitcoin ticaretinin ezici çoğunluğu USD cinsindeydi. Çin’in 2013 yılı sonunda bitcoin pazarlarına dramatik girişi sonrasında ABD doları cinsinden yapılan toplam ticaretin payı% 10’un altına düştü. Çin’in kripto para birimlerine darbesinden sonra dolar ticareti, tüm ticaretin yaklaşık dörtte birine yükseldi.

Güney Kore Bitcoin Sahalarına Önemli Bir Adım Attı

Şu anda, Güney Kore tüm bitcoin ticaretinin kabaca %9’unu oluşturuyor. Güney Kore ticaretinin çoğunluğu şu anda 24 saatlik ticaret hacminin% 65’ini oluşturan Bithumb’da gerçekleşiyor. Coinone ve Korbit, sırasıyla ticaretin yaklaşık% 17’sini oluşturmaktadır. Bitcoin’den Euro’ya yapılan ticaret, bitcoin pazarının dördüncü en baskın sektörü ve 24 saatlik ticaret hacminin% 3,3’ünü oluşturmaktadır.

Sektörde Çin’in Azalan Varlığı

Ocak ayında, Çin Halk Bankası ülkedeki bitcoin kur hareketlerini izleyeceğini açıkladı. Kısa süre sonra, yüksek kaldıraç ticaretinin fiyatları manipüle etmek için kullanılmış olabileceği suçlamasıyla, Çin menkul kıymet ticareti ile marj ticareti için sunulan kaldıraç miktarına kısıtlamalar getirdi.
Bu yasak, 2014 yılında ilk defa 1000 doların üzerine çıkan Bitcoin’in piyasayı alt üst eden bu hareketliliğini 2017’ye kadar sürdüremeyeceği spekülasyonlarını doğurdu. Sonuç olarak, Çin ticareti üzerindeki sıkıştırma, sırasıyla, toplam Çin pazar payının yaklaşık% 10’unu oluşturan büyük Çinli döviz kurlarının ayrı ayrı hesaplanmasına rağmen, fiyatların her zaman en yüksek seviyeyi sağlamaya devam etmesiyle, kripto para piyasasının olgunlaşmasının olumlu bir göstergesi olarak yorumlanıyor gibi görünüyor.
Bitcoin’in baskın bir Çin varlığı olmaksızın rekor fiyatları destekleme konusundaki spekülasyonları, Ekim ayı başında operasyonların durmasıyla Çin’in kripto para borsalarının çoğuna kadar ulaştı. Bitcoin, tüm zamanların en yüksek fiyat seviyelerini belirlediğinde, Bitcoin para piyasalarının çoğu Çin kripto para borsasının kapanışı ile ortaya çıktığı görülüyor.

Teknochain - 18 Oct 2017, 14:21
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.