search delete menu

Bitcoin Yatırımında Yol Haritası

Bitcoin yatırımına başlarken, borsa seçimi, ne zaman alınıp satılacağı gibi dikkat edilmesi gereken çeşitli durumlar mevcut. Bu makalede yatırıma başlarken ve sonrasında nasıl hareket edilmesi gerektiğine dair detayları ele alacağız.

Yatırım Miktarı

Bitcoin yatırımına karar verdikten sonra sermayenizin ne kadarlık bir yüzdesini bu alana yatıracağınıza dikkatli bir şekilde karar vermeniz gerekir. Bunun için ilk olarak girdiğiniz piyasanın farkında olun ve hisse senetlerinde olduğu gibi SPK tarzında bir aracı kurum tarafından denetlenmediğini aklınızdan çıkarmayın.
Volatilite yani fiyat hareketliliğide göz önünde bulundurmanız gereken önemli noktalardan birisi Eğer likiditesi yüksek bir yatırım aracı arıyorsanız bu kesinlikle Bitcoin değil. Aşağıdaki grafik bu konuda ikna olmanızı sağlayacaktır.

Son olarak yatırımınızın altyapısını (Blockchain) göz önünde bulundurmalısınız. Yani yatırımcılar Bitcoin’e neden değer veriyor, onlara güven veren şey nedir? Sorularına cevap bulmalısınız bu konuda Blockchain nedir? kavramı size yardımcı olacaktır.
İşte bu gibi kilit noktaların bilincinde olmanız portföyünüzde ne kadar Bitcoin bulundurmanız gerektiği konusunda size yardımcı olacaktır.

Borsa Seçimi

Yatırım miktarına karar verdikten sonraki aşama Borsa seçimi. Yani paranızı kime emanet edeceğinize karar verdiğiniz kısım. Dilerseniz öncelikle borsaların nasıl çalıştığına bir bakalım.

Şimdi hangi borsada işlem yapacağımıza karar verebiliriz. Bunun için mevcut borsaların bir listesini oluşturmalısınız. Sonrasında karşılaştırma aşamasına geçebilirsiniz. Başlıca dikkat edilmesi gereken noktalar ise ;
-Kuruluş tarihi ve kurucular
Hangi tarihte kimlerin öncülüğünde hizmet vermeye başlamış, bu süre içerisinde müşteri memnuniyetini ne seviyede tutmuş? Gibi sorular seçiminizde önemli yer tutmalı.
-Destek hizmeti
Seçmek istediğimiz borsanın destek hizmeti konusunda bilgi almak, müşteri sorunlarına ne kadar sürede çözüm bulduğunu incelemek için forumlarda veya şikayet sitelerinde yer alan görüşler ele alınabilir.
-Hacim
İşlem yapma noktasında en önemli hususlardan biride hacimdir. Şöyle düşünelim hacmi düşük olan bir borsada alış ve satış fiyatları arasında geniş bir fiyat aralığı olacağından belirlediğiniz miktar üzerinden alıcı yada satıcı bulmanız zor olacaktır. Başka bir örnek vermek gerekirse yüklü miktarda Bitcoin satışını hacmi düşük bir borsada gerçekleştiremeyeceğinizi göz önünde bulundurmanız gerekir.
-İşlem ücretleri
Kullanıcılar alım satım işlemlerini gerçekleştirirken borsalarda bu altyapıyı sağladığı için bu işlemlerden ücret alır. Seçim yaparken bu unsuru göz önünde bulundurmak önemlidir.

Piyasanın Mevcut Durumu

Aracı kurum yani borsa seçimini tamamladıktan sonra, sıra yatırım için doğru zaman olup olmadığına karar vermeye geldi. Bu konuda bir örnek vermek gerekirse. Grafik üzerinde gösterilen 1 numaralı kısımdan piyasaya dahil olduğunuzu düşünün 2 numaralı bölgeye kadar elinizdekini yükselecek umuduyla satmadığınız taktirde bu noktada sermayenizin neredeyse tamamı erimiş olacaktır.

Bu sebeple 1 numaralı kısımdan piyasaya dahil olmamak için elinizden geldiği kadar mevcut durumu analiz etmeye çalışın.
Peki bu analizi nasıl gerçekleştirebiliriz ?
Teknik göstergeler
Piyasadaki aşırı alım satımı gözlemlemek amacı ile geliştirilen; RSI, Stokastik gibi teknik analiz göstergelerinden faydalanabilirsiniz. Bu konunun tamamen ayrı bir başlık altında incelenmesi gerektiği için fazla detaya girmiyorum.
Sosyal medya
Özellikle piyasanın aşırı şiştiği dönemlerde (örneğin Bitcoin’de geçtiğimiz 20.000$ seviyesi)  belli bir yatırımcı kesimi sosyal mecralarda altcoinler için sürekli 2x, 5x, 10x kazanç şeklinde paylaşımlarda bulunur. Herkes kazanıyordur, 24 saat içerisinde gerçekleşen %10, %20 kazançlar yatırımcıların gözünde çok ufak kalmaya başlar. İşte bu durum piyasanın şiştiğine dair önemli belirtilerdendir.
Bakkal Faktörü
Alışveriş sonrası evinizin hemen yanındaki o meşhur bakkal ile aranızda kısa bir konuşma geçti. Size yakın bir akrabasından Bitcoin‘i duyduğunu ve araştırmaları sonrasında yatırım yaptığını söyledi. Bir düşünün bakkal bile Bitcoin’e yatırım yaptıysa geriye yatırım yapacak kim kaldı? Eğer cevabı bulamıyorsanız piyasa muhtemelen patlama noktasındadır. Burada bakkal sadece bir örnek bu kişiyi siz zaten kafanızda belirlemişsinizdir.

Teknochain - 21 Apr 2018, 17:06
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.