search delete menu

Bitcoin Yıldırım Ağı Protokolü Blockchain Ölçeklendirme Problemini Çözebilir mi ?

Başlamadan Önce Yıldırım Ağından Kısaca Bahsetmek gerekirse. Yıldırım Ağı, işlemleri hızlandırmak ve ölçeklendirme ile ilgili Bitcoin teknik sınırlamalarına yardımcı olmak için tasarlanmış bir protokoldür. Amacı işlemlerin Anlık onaylanmasını sağlamak ve mahremiyeti ön planda tutmaktır. Blockchain’in artan büyüklüğü, işlem büyümesini karşılama kabiliyeti ile ilgili olan endişelerden doğmuştur.

Yıldırım Protokolünün Segwit İle İlişkisi

SegWit-640x364

Bitcoin şebekesi günümüzde binlerce geleneksel ödeme aracının aksine, saniyede ondan daha az işlem gerçekleştirebilmektedir.Zincir dışı protokol, teorik olarak anlık zaman çizelgelerine yaklaşımı hızlandıracak ödeme kanalları ve çok imzalı teknolojiyi temel alır. Ayrı Şahit’in (Segwit) küçük bir yardımıyla, Yıldırım Ağı geliştiricileri “en etkili, esnek ve güvenli kanal tasarımını uygulayabileceklerini” söylüyor.

Nasıl İşliyor

Örneklendirmek Gerekirse İstanbul’dan Ankara’ya 250 kişilik bir seyahat grubunuz olduğunu düşünün; herkes kendi arabasını kullanıyor. Veya beş öğrenciden oluşan bir grup, beş matematik problemini birlikte çözmek zorundadır, diğer sonuçlarla İlgilenmek yerine herkes tüm görevleri bağlantılı olduğu iş ile yerine getirir . Ya da son bir benzetme olarak; Yedi misafirin her biri bir tarhana çorbası için aynı tarifi indirip yazıyor, aynı markette yer alan malzemeleri alıyor, ev sahibinin evinde ulaştıklarında herkes kendi çorbasını pişiriyor.
Ödeme kanalları adı verilen, yalnızca gönderenden alıcıya işlem yapan bir ağ oluşturulur.Bunun Anlamı, Ahmet Hakan’a para gönderirse, işlemin Bitcoin ağının her düğümü tarafından doğrulanması, aktarılması veya depolanması gerekmez, bu işlem yalnızca Ahmet ve Hakan’ın ödeme kanalı tarafından gerçekleştirilir.  protokolün özel mikro ödemeleri dağıtmak için Hash-Time-Locked-Contract (HTLC) adlı bir yöntem kullandığını belirtiyor.

Sonuç Olarak

Sınırlandırma olmaksızın blok dışı işlem yapmak mümkündür. İşlemler, blok içi zincirin güvenilirliği ile zincir dışı yapılabilir. Bu, bir başkasıyla sözleşme yapmaya benzer, burdaki fark bu sözleşme yapılırken mahkeme veya notere gidilmez. Komut dosyalarını ayrıştırılabilir yaparak, akıllı sözleşme Blockchain üzerinde uygulanabilir. işbirliği yapılmaması durumunda, bununla mahkemeler ilgilenir Yıldırım Protokolünde sonuç deterministiktir.

Teknochain - 29 Apr 2017, 18:38
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.