search delete menu

Bitcoin’e Yatırım Yapılmalı Mı?

Bu makalemizde Bitcoin satın almadan önce bilmeniz gerekenleri inceleyeceğiz.

Makalede aşağıdaki konular işlenecektir.

  • Kripto para yatırımında temel kurallar
  • Yatırım işini ciddiye almak
  • Bitcoin nasıl alınır (kredi kartı veya banka hesabıyla bitcoin almak)
  • Yatırım kararı sonrasında, Bitcoin’leri güvende tutmak.

Bitcoin Neden İvme Kazanıyor

Dünya, günden güne internete daha da bağımlı bir hale geliyor. Bu yüzden; güvenli, küresel ve şeffaf bir kripto para birimi olan Bitcoin’in, yatırımcıların dikkatini çekmesi şaşılacak bir durum değil. Bitcoin herkese açık bir para birimidir ve tamamen yeni bir varlık sınıfı olarak piyasada yer alması; yatırımcılarda bir heyecan yaratmaktadır. Bitcoin’e yatırım yapmak, ilk aşamada mantıksız gelebilir; ancak çalışma prensibini ve Blockchain teknolojisinin detaylarını anladıktan sonra yatırım fikrine sıcak bakma olsasılığınız bir hayli yüksek.

Bitcoin’e Neden Yatırım Yapalım?

Tek bir Bitcoin’in binlerce dolar değerinde olması birçok insana mantıklı gelmeyebilir. Peki Bitcon’i bu kadar değerli yapan nedir? Bitcoin sınırlı sayıda ve kullanışlı bir para birimidir.

Örnek olarak altın üzerinden bir kıyaslama yapalım. Dünyada sınırlı sayıda altın mevcuttur. Altın madenleri çalıştıkça, kalan altın miktarı sürekli azalıyor. Altın bulmak veya tesislerde bu altını işlemek gitgide zorlaşıyor bu gibi sebeplerleden dolayı altın fiyatlarında sürekli bir yükseliş görüyoruz.

Aynı şey Bitcoin için de geçerlidir. Bitcoin arzı toplamda 21 milyon ile sınırlıdır ve Bitcoin madenciliği gün geçtikçe zorlaşıyor. Aşağıdaki tabloda Bitcoin’in enflasyon miktarına göre arz oranını görebilirsiniz.

Toplam arz miktarının sınırlı olmasının yanı sıra, Bitcoin kullanışlı ve şeffaf bir para birimidir. Transferler herkes tarafından takip edilebilir ve yapmış olduğunuz transfer işlemini kimse engelleyemez.

Bunun yanı sıra Dünya’nın herhangi bir yerine kısa sürede çok düşük işlem ücretleri ile para transferi yapmanızada olanak sağlar.

Kısaca para transferi yaparken herhangi bir 3. şahısa güvenmek zorunda değilsiniz ve paranızın üzerinde kimsenin kontrolü olmadığını hayal edin. İşte Bitcoin tüm bu olanakları bizlere sunuyor.

İnternet, her geçen gün bilgiyi küresel ve daha kolay erişilebilir kılıyor. Bitcoin gibi sağlam temelleri olan, global bir para biriminin finans ve küresel ekonomi üzerinde büyük etkilere sahip olacağını görmek çokda zor değil.

Bitcoin’in potansiyel etkilerini anladıktan sonra, Bitcoin’in doğru bir yatırım aracı olduğuna karar vermek kimse için çok zor olmayacaktır.

Bitcoin Fiyatı

Bitcoin’in resmi olarak belirlenmiş bir fiyatı yoktur. Fiyat, insanların alış-satış isteğine göre şekillenmektedir. Mevcut fiyatı ve geçmişteki değişimi; bu linke tıklayarak inceleyebilirsiniz.

Bitcoin fiyat göstergesi, bir Bitcoin’in fiyatını belirtir ancak borsalar üzerinden istediğiniz miktarda Bitcoin alım-satımı yapmak mümkündür. Örneğin; 0.01 BTC’lik bir alış yapabilirsiniz, bir süre sonra istediğiniz de bu miktarın 0.005’lik kısmını satıp, geri kalan kısmını tutabilirsiniz. Yine aşağıdaki grafikten Bitcoin’in geçmiş fiyatlarını inceleyebilirsiniz.

Bitcoin Almak İçin Doğru Zaman Nasıl Tespit Edilir

Tüm piyasalarda olduğunu gibi, bu konuda da kesin bir bilgi yoktur. Geçmiş fiyat tablolarına bakarsak; Bitcoin’in çok hızlı bir şekilde değer kazandığını, ancak fiyat konusunda stabilite kazanıncaya kadar istikrarlı bir düşüş yaşadığını görebiliriz.  Grafikleri incelemek için; BitcoinWWPrice veya Cryptowatch sitelerindeki analizlere bakabilirsiniz.

Bitcoin küresel bir para birimidir, bu yüzden herhangi bir ülkenin finansal durumundan veya ekonomik- politik istikrarından etkilenmez.

Örneğin; Çin Yuanında oluşacak devalüasyon (paranın değerinin düşmesi) hakkındaki spekülasyonlar; Çin tarafından daha fazla talep oluşturdu ve bu durum ABD ve Avrupa merkezli borsalarda döviz kurunu yükseltti.

Küresel krizler genelde Bitcoin için faydalı olarak görülmektedir, çünkü Bitcoin herhangi bir ülkenin güdümünde veya herhangi bir hükümetin etkisi altında değildir.

Ekonomik ve politik gelişmelerin Bitcoin fiyatı üzerindeki etkisini değerlendirirken; sadece bir tek ülkedeki gelişmelerden ziyade küresel gelişmelere odaklanmak fayda sağlayacaktır.

Bitcoin’e Nasıl Yatırım Yapabilirim?

Bitcoin satın almanın zorluğu, yaşadığınız ülkeye göre değişmektedir. Gelişmiş ülkeler daha fazla seçeneğe sahiptir ve aynı zamanda alım-satım miktarları yüksektir.

Örneğin Binance; dünyadaki en büyük borsalardan biridir ve bir çok ülkede hizmet vermektedir. Binance borsası kullanımı ile alakalı makalemizi buraya tıklayarak inceleyebilirsiniz. Ayrıca %10 komisyon indirimi ile kayıt olmak için ise buraya tıklayın.

Bitcoinlerin Güvenle Saklanması

Değerli herhangi bir üründe olduğu gibi; hackerların, hırsız ve dolandırıcıların yeni gözdesi Bitcoindir ve bu yüzden Bitcoinlerinizi güvende tutmanız gerekmektedir.

Bitcoin yatırımınızı ciddiye alıyorsanız ve bu yatırım miktarı sizin için kaybetmeyi göze alamayacağınız bir tutar ise; güvenlik nedenleri ile aşağıdaki cüzdanlardan bir tanesini almanızı öneriyoruz.

Ledger Nano X- Ledger çok çeşitli yelpazede Bitcoin saklama cihazları üreten ve satan bir güvenlik şirketidir. Ledger Nano X şuanda Bitcoin cüzdanları arasında en güvenlisi olarak bilinmektedir.

TREZOR- Bitcoinleri güvende tutmak amacıyla üretilmiş bir donanım cüzdanıdır. Çevrimdışı olarak özel Bitcoin şifrelerinizi oluşturur.

İnternet üzerinden kısa bir araştırma yaparak; Ledger ve Trezor cüzdanlar hakkında daha detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Bitcoinlerinizi yalnızca sizin kontrol ettiğiniz bir cüzdanda tutmak en güvenli yoldur. 5000 dolar değerinde bir altını, en yakın dostunuza bile emanet etmek pek mantıklı değildir.

Bitcoin dijital bir para birimi olduğu için; çalındıktan sonra geri alınması veya izinin sürülmesi oldukça zordur. Bitcoin güvenli bir para birimidir ancak Bitcoinlerinizi sakladığınız cüzdanınız güvenli olmayabilir.

Bitcoin yatırımı yapmak ciddiye alınacak bir konudur ve yatırımlarınızı güvence altında tutmak en öncelikli konu olmalıdır.

Bitcoin Madenciliğine Yatırım Yapılır mı?

Bitcoin madencilik sektörü hızlı bir büyüme gösterdi. Bir zamanlar ortalama bir ev bilgisayarıyla yapılabilen madencilik için şimdilerde çok büyük veri merkezleri ve uzman bir ekip gerekiyor.

Bahsettiğimiz bu veri merkezleri, sadece Bitcoin madenciliği amacıyla kurulmuş, özel bilgisayarlarla dolu alanlardır. Şimdilerde, kar edebileceğiniz bir Bitcoin madencilik yatırımı için, yüz binlerce dolarlık bir ilk yatırım bedeli gereklidir. Madencilik artık yeni yatırımcılar için karlı bir alan olmaktan çıkmıştır.

Eğer basit bir şekilde madencilik sektörüne giriş yapmak istiyorsanız, yapabilirsiniz ancak bunu bir yatırım olarak değerlendirmeyin ve herhangi bir dönüş beklemeyin.

Sonuç

Bitcoin yatırımı yapmadan önce;Bblockchain teknolojisini ve çalışma prensibini anlamak önemlidir.

Bitcoin ve teknolojisi hala çok yenidir ve gerçek dünya düzeni üzerindeki etkilerini anlamak uzun sürebilir. Blockchain teknolojisini, Bitcoinin güvenilir sistemini ve normal paradan farkını anlamak üzerine; biraz araştırma yapmak ve bu konuda bilgi sahibi olmak faydalı olacaktır.

Teknochain - 06 May 2020, 21:05
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.