search delete menu

Bitfinex Ve Poloniex'de Son Durum

Bitfinex Bitcoin Fiyatına Getirdiği Belirsizlikler İle Son Günlerde Oldukça Gündemde Son Zamanlarda Poloniex Kullanıcılarından Gelen Şikayetlerde Artışta 

Bitfinex Tabanlı Bitcoin Fiyatında Artış

Öncelikle Bitfinex’in açıklamasını kısaca özet geçelim, Bitfinex önceki açıklamasında kullanıcılarına bankalarla yaşadığı porblemler dolayısı ile bu yoldan para gönderemeyeceğini açıklamıştı. Bu açıklamada mevduatların sadece bitcoin ile çekileceğini ve banka transferlerinin kapatıldığını belirtmişti.
‘’Bu açıklama ile birlikte fiyatta ciddi bir artış meydana geldi. Bunun nedeni siteden çıkmak isteyen kullanıcı döviz olarak mevduat çıkışına izin verilmediği için Bitcoin almış ve sürekli alış hareketleri satıcılara güzel pozisyonlar alıcılar içinse ciddi fiyat artışına neden olmuştu. Öyle bir şişme hareketi olmuştu ki Bitfinex ile diğer global borsalar arasında 150 – 200 $ bandında farklılıklar görmüştük.’’
12.05.2017 Tarihinde yaptığı yenı açıklamada ise bunun devam edeceğini ancak farklı yollar arayışında olduğunu belirtti. Özetle Bitfinex diyorki ; Bizim Amerikan bankaları ile yakın zamanda çözülemeyecek sorunlarımız var bu nedenle mevduatlarımızı tayvan merkezli bankalara çektik ancak burda karşılaştığımız sorunlar nedeni ile mevduat transferlerini ancak tayvan bankaları aracılığı ile tayvan merkezli hesaplara yapabiliyoruz. Yani iç transfer işlemleri sadece tayvan üzerinden onaylanacak ancak çekmek istediğiniz mevduat 50.000 $ ın uzerinde olursa yavaşda olsa size bu miktarı ulaştıracağız. 50.000 $’ın altındaki işlemler için ne yazık ki ödeme yapamayacağız mevduatlarınızı bitcoin olarak başka platformlarda nakite çevirin. Olarak anladığımız bu açıklamayı yaptı.
Bu açıklama ile birlikte bitcoin tekrar düşüşe geçmiş ve Şuan 1.700 – 1.750 $ Hattında kendine yer edinmeye çalışıyor.
Bu artışı herkes ‘’ BALON – YADA SAHTE PUMP ‘’ olarak görmüş olduğunu düşünüyorduk ki haberden sonra girilen alış-satış emirleri bizide yanılttı ve bitcoin anlaşılan kendisine yeni taban olarak 1.500 – 1.600 $ hattını yer edindi.
Bu uzun süreli yatırım yapanlar için ideal oldu ancak kendini ‘’ nasıl olsa bitcoin treni’ni kaçırdık bari alt coin alalım ’’ diyenlere oldukça kötü bir haber oldu.
Ancak yaşanan bu olayla birlikte 2017 yılının başındaki tahmin ve piyasa değerlendirmeleri 2018 de 2.000 doları görmesi normal görüşüne yılın sadece ilk 5 ayında neredeyse ulaşmış ve kendine yeni belirlediği bu tabanla birlikte hedefine daha çabuk ulaşacağını. göstermiş oldu.

Poloniex Sürekli Çökme Sorunu

Poloniex ‘ deki çökme sorunu yaklaşık olarak 1 – 1.5 aydır devam eden ve sitenin yaptığı açıklamada DDos saldırılarının gerekçe gösterdiğini belirtelim.
Öncelikle Poloniex CloudFlare  ile korunan ve sitenin ara yüzünün sürekli check edildiği ve büyüklüğüne göre değişebilecek saldırılara karşı belli bir savunma mekanizması olan bir borsa bu tarz büyük veri deposu ve büyük sistem barındıran bir altyapılı sitenin DDos saldırıları ile çökertildiği veya servis dışı bırakıldığına inanmak oldukça güç.

Bu nedenle daha fazla üstünde durulması gereken 2 konu şudurki ;
1-) Poloniex bu işi kendi tarafından yapıyor ve piyasadaki ani gelişen pump – dump durumunu engellmeye çalışıyor (neden kendince böyle bir çabaya giriyor?) tabiki sisteminde kendi yönetiminde ve bünyesinde olan ‘’balina’’ olarak tabir edilen büyük hacimli işlemleri yapan kişilere olanak sağlamak için. Bu kişiler kendi calısanları yada bizzat kendileride olabilir.
2-) Biliyorsunuz ki Poloniex Yobit’den sonraki en fazla farklı para türlerini sergileyen borsa.
Buda şu sorunu meydana getiriyor gelişen teknoloji ile birlikte özellikle 2017 yılında cok fazla artış gösteren Bot-Robot kullanıcı sayısı.
Bu kişiler çeşitli algoritma ve yazılımlarla ciddi kar eden ve aynı saniyede birden fazla çoklu işlemi yapan kullanıcıların oluşturduğu sistem yoğunluğuna bağlı olarak sadece alım ve satım işlemlerinin yavaşlamasına önlem olarak Poloniex tarafından geçici durdurma yada yavaşlatma yolunada gidiliyor olabilir.
Sizce Yaşanan Problemler Kripto Para Piyasasını Ne Şekilde Etkilemeye Devam Edicek ? 

Teknochain - 13 May 2017, 14:53
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.