search delete menu

Bitfinex Yüksek Fiyat Farkı İle Kullanıcılarını Korkutuyor

Geçtiğimiz hafta boyunca pek çok kullanıcı borsalar arasındaki önemli fiyat farklılıklarını tartışıyor. En dikkat çeken nokta, Bitfinex ile diğer borsalar arasındaki fiyat farkıydı.
Bitfinex’in diğer borsalara kıyasla fiyat farkı kabaca 110 $ civarı. Genişletme, son beş gündür sürmekte ve bozdurma işlemlerinde nakit Çekiminin durdurulduğunu açıkladı . Fiyat farkı ve askıya alınan para çekme işlemleri, kullanıcıların geçmişteki Mt Gox fiyaskosunun birkez daha yaşanacağı konusunda endişeleri var.

Bitcoin'in 2017 Yükselişi Sırasında Büyük Fiyat Bölgesi Genişliyor 2013 Mt Gox Fiyat Farkı

2013 yılında Kriptoparadaki fiyat artışları her zamankinden yüksek ve kontrolsüzce değişime başladı. En büyük fiyat farkı artık aramızda olmayan bitcoin döviz borsası Mt Gox’da görüldü ve 2013 yılının Ağustos ayı boyuncada devam etti . Bu süre zarfında, iflas uyarıları topluluğun kulaklarına ulaşmaya başlamıştı ve birçok kişi fiyat farklılıklarının kötü bir niyetle yapıldığına inanıyordu.

Bitcoin'in 2017 Yükselişi Sırasında Büyük Fiyat Bölgesi Genişliyor
2013’teki Mt Gox fiyat farkları

Ekonomist ve yazar Konrad S. Graf konu hakkında o yıllarda yazmış olduğu bankacılık risk primi olarak adlandırılan: Mt. Gox XBT / USD, Bitstamp üzerinden yayılıyor ” şeklindeki yazısını kaleme aldığında. Mt Gox kullanıcılarının özellikle USD çekimlerinde zorluk yaşadıklarını fark etti.
“Kullanıcı raporlarına göre Bitstamp, yatırm ve çekimleri güvenilir şekilde ve derhal işlerken, Mt.gox, 21 Ağustos 2013’te  özellikle ABD doları ile ilgili olarak giderek daha fazla piyasa katılımcısının gözünde güvenilmez hale geldiğini açıkladı.

Ticaret Botları Sahnede

Çekilme sürecinde halen sorunlar yaşayan borsalar, bu Nisan ayı başında fiyat dağılım varyasyonlarına atfedilen faktörlerden biridir. Şimdiki ile 2013 arasındaki önemli fark, “Willy” adlı bir Mt Gox ticaret botunun kullanılmasıydı. Ünlü bot, Eylül 2013’te görüldü, ancak Aralık ayına geçişte dikkat çekti.
Aralık ayındaki Bitcoin Değeri, Mt Gox ve diğerleri arasındaki gözle görülür fiyat farklılıklarıyla, küresel değişimlerdeki tüm zamanların en yüksek fiyatlarını vurdu.

  • 1242 USD (Mt Gox ATH)
  • 1163 USD (Bitstamp ATH)
  • 1175 USD (Bitfinex ATH)

The Willy Report ” adlı bir sunumda , birkaç bitcoin sever Mt Gox’daki kendine özgü faaliyeti farketti. Daha sonra Willy ve Markus adlı iki ticaret botunun 27 Eylül 2013’ten beri düzenli olarak bitcoinin Mt Gox’daki fiyatı arttırdığını keşfetti araştırmalara göre, Willy isimli Bot gelecek yılın ocak ayına kadar Mt Gox üzerindeki fiyatları değiştirmeye devam etti. Ta ki O yılın Ocak ayına kadar.

”Kişisel gözlemlerime dayanarak, Willy 26 Ocak’a kadar faaliyete devam etti: her 5-10 dakikada bir 10-20 BTC alıyor, bu da saat başı 100 BTC demek.

Bitfinex’in geçmişte Mt Gox’la ilişkili olduğuna dair herhangi bir kanıt bulunmamakta. Bitfinex değişim hakkında yapılan eleştirileri şiddetle reddetti ve bankacılık zorluklarıyla uğraştığını açıkladı . müşterilerine “Devam eden rahatsızlıktan dolayı tekrar özür dileriz normal operasyonlara geri dönmek için her şeyi yapıyoruz” şeklindeki açıklaması ile durum hakkında bilgi verdi.

SONUÇ OLARAK

Durum her ne olursa olsun, insanlar fiyat tuhafı bulurken, bazıları arbitraj imkânı olduğunu düşünüyorlar.Herhangi bir borsadan daha düşük fiyata alıyor ve yüksek fiyatlarla bitfinex üzerinden satıp kazanç elde ediyorlar. Söz konusu durum Kimileri için büyük riskler taşımakta bu noktada yapılan işlemlerin Bitfinexin Ortadan Kaybolması durumunda sizi sıkıntıyı sokmayacak şekilde yapılması en doğrusu.
Bitfinex ve diğer borsalar arasındaki fiyat farklılıkları hakkında ne düşünüyorsunuz? Yorumlardan Bize Bildirin.

Teknochain - 25 Apr 2017, 19:19
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.