search delete menu

Blockchain Ağ Çeşitleri

Blockchain dediğimizde akıllara direk merkeziyetsiz yapı kavramı gelsede durumun tam olarak bu şekilde olmadığını bizi farklı ağ modellerinin karşıladığını görüyoruz. Bunlar Public, Consortium, semi-private ve private şeklinde sıralanıyor. Şimdi bu ağ modellerinin detaylı incelemesini gerçekleştirelim.

Public Blockchain

Public yani açık Blockchain türünde, yapılan her işlem ağdaki tüm kullanıcılar tarafından gözlemlenebilir. İşlemlerin hepsi gözüküyor olmasına rağen kullanıcılar dilerse anonim profil kullanabilir ve gerçek kimliklerini gizleyebilirler. Bitcoin ve Ethereum bu ağ türlerinin örneklerindendir.

Consortium Blockchain

Consortium (Konsorsiyum) Blockchain sisteminde ağa herkes erişiyor olsa da, işlemler sadece seçilmiş grup tarafından gözlemlenebilir. Bu tip Blockchain ağları, işlemlerin muhasebe ekibi yada mali kurum tarafından takip edilmesi için kullanılabilir. Bu ağ türünde yetkililer dilerse işlemleri herlese açık hale getirebilirler yada belirlenmiş katılımcılara giriş izni verirler. Örnek: Hyperledger Project

Semi-Private Blockchain

Semi-private (Yarı özel) Blockchain ağları, belirlenmiş kriterleri karşılayan herhangi bir kullanıcıya erişim izni verir. Bir başka değişle, ağ sistemini belirleyen kurum bünyesindeki herkes ağa giriş yapabilir. Kurum tarafından tercih edilmesi durumunda ağ tamamen açık halede dönüştürülebilir. Yarı-özel Blockchain ağları kamusal uygulamalara olduğu kadar, firmalar arasındaki transferler, B2B içinde uygundur. Örnek: Ripple

Private Blockchain

Tamamen özel olan bu ağ modelinde işlemler tek bir kuruluş tarafından kontrol edilir. Verileri kimin erişebileceği, Kimin işlem yapabileceği ve kimin düzenleme hakkında sahip olabileceğine ağın sahibi karar verir. Merkezi yönetime ihtiyaç duymama özelliğine ters olan bu ağ sistemi test ortamlarında tercih edilir. Uluslararası finans kuruluşları ve regülatörlerin ortaklığında geliştirilen R3, bu sisteme bir örnektir.

Örnek Şablon

Hazırlamış olduğumuz şablon ağ çeşitlerini daha iyi kavramanıza yardımcı olacaktır.

Teknochain - 19 Feb 2018, 11:35
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.