search delete menu

Blockchain Geliştiricilerine Talep Artıyor

Hayatımıza ilk olarak Bitcoin ile giren Blockchain Teknolojisine ilgi gün geçtikce artıyor.
Blockchain tabanlı oyun, sohbet platformu, Blockchain teknolojisinin denizlicik endüstrisinde kullanımı gibi bir çok proje geliştirildi ve geliştirilmeye devam ediliyor. Şirketler ve hatta kamu kuruluşları Blockchain potansiyelini fark ettikce, pilot projeler üretmek için Blockchain mühendisleri, uzmanları arama talebi hızla büyümüştür.

Blockchain Uzmanlarını Kimler İşe Alıyor

Henüz Türkiyede Bitcoin ve altyapısı Blockchain teknolojisinin yaygınlığı çok az olsada, yurtdışında bu sektöre ilgi giderek artıyor.

Girişimler ve Konsorsiyumlar.

Blockchain alanında çalışmaya başlama olanakları Dünyada oldukca fazla- Ethereum ve R3 gibi bu teknolojinin temel yapı taşlarını sunan firmalardan tutunda, Everledger gibi ticari uygulamalarda uzmanlaşmış şirketlere.

Büyük teknoloji firmaları.

IBM ve Microsoft, gibi dev şirketler mevcut portföylerine Blockchain teknolojisini yerleştirirken, bu teknolojinin geliştirilmesini destekleyecek ürünler üretiyorlar. Açık kaynaklı Hyperledger projesine katılan diğerleri arasında Intel ve Fujitsu’de yer alıyor.

Bankalar ve diğer özel sektör firmaları.

Barclays, UBS, Santander, BBVA gibi büyük bankalar Blockchain teknolojisi alanında aktifliğini koruyor. Hollanda bankası ABN Amro geçtiğimiz günlerde Blockchain teknolojisini araştırmak için 30 kişilik güçlü bir ekip kurduğunu açıkladı. ve bu sadece bankalarla sınırlı değil. İnsanların seyahatlerinde konaklayacak yer bulmasını sağlayan Airbnb, bu yılın başlarında Blockchain ve Bitcoin uzmanlarından oluşan bir ekip kiralarken, Visa ve Thomson Reuters gibi dev şirketlerde Blockchain uzmanları aramayı sürdürüyor.

Hükümetler

Birleşik Krallık tarafından yayınlanan raporda, hükümetin potansiyel Blockchain teknolojisi konusuna olumlu şekilde bakışı, Blockchain teknolojisini özellikle kamu sektöründe kullanmayı amaçladığı görülüyor. Birleşik Krallık Blockchain Raporu 

Profesyonel Hizmeti Amaçlayan Firmalar

Büyük danışmanlık firmalarının tamamı, müşterilerine son derece dönüşümlü, merkeziyetsiz ve güvenli bir teknoloji sunmak için Blokchain araştırma ekipleri kurma aşamasındadır. Özellikle dev şirketlerden Deloitte bunu başlattı. Rubix , PwC, Bitnet gibi firmalarla ortaklığa giderek yıl sonuna kadar 100 uzmana sahip olmayı ve KPMG‘nin de işe alım yapmayı planladığını açıkladı .

Bu Alana Yönelmek İçin Ne Tarz Becerilere İhtiyacınız Var

Blockchain iş fırsatları için kodlamadan ileri düzey bir şekilde anlamanız gerekiyor.Bu noktada işverenler Java , C ++, Python ve daha pek çok kodlama dilinden anlayan geliştiriciler aranıyor.

Ek Olarak

Bu fenomen birçok Avrupa ve Asya şirketi tarafındanda büyük ilgi görüyor. Fujitsu, Toyota, Intel, Santander , UBS ve Barclays gibi şirketler de Blockchain konusunda yetenekli uzmanlar arıyor.
Eski UBS direktörü Oliver Bussmann, ortalama Blockchain geliştiricilerinin yıllık maaşlarının basitce 220,000$’dan 320,000$’lara çıktığını belirtiyor. Buna ek olarak, Bussmann, bu tür bu yeteneğin dünya çapında sadece 20.000 gibi az bir kişide olduğuna inanıyor.
Bu teknoloji henüz Türkiye için çok yeni olabilir fakat insanlar dijitalleşmeyi kabullendikce Blockchain teknolojisinide anlamaya başlayacaktır.

Teknochain - 10 Jun 2017, 15:02
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.