search delete menu

Blockchain İle Akıllı Şehirler: Çin'in İkinci Başkenti Yolda

14 Ekim’de güçlü bir Çinli işadamı olan Peng Yijie, Hebei Eyalet Vali Yardımcısı Chen Gang’ı ziyaret etti. Peng Blockchain teknolojisinin Xiong’an Bölgesindeki Blockchain yeniliğini teşvik etmek için işbirliği yapmaya ikna etmeye çalışarak Sekreter Chen’e potansiyelini bildirdi.

Akıllı Şehir

Toplantı sırasında Peng, Xiong’an New Area’ın Blockchain‘in şehir inşaatındaki yeteneğini test etmek için en iyi yer olduğunu söyledi. Blockchain ile Xiong’an “akıllı şehir” olma hedefini başarıyla gerçekleştirebilir.
Alibaba Group Holding Limited’in kurucularından Peng Yijie, Xiong’an için bir tasarım planı önerdi. Blockchain, toplum hizmetleri, hükümet işleri ve ticaret alanlarında kullanılacak. Yijie’nin şirketi yerel hükümete daha iyi bir şehir inşa etmesine yardımcı olacak.
Sekreter Chen Ant Finansal’ın bu çalışmasını takdir etti. Şirketin yaptığı planın Xiong’an hükümetine şehrin daha iyi organize edilmesine yardımcı olacağını söyledi. İyileştirme için yeterli alan olduğuna inanıyordu. Şirkete kullanıcı deneyimine ve kredi sistemine daha fazla ağırlık verdiklerini, başka bir deyişle teknolojinin daima insanlara hizmet etmesi gerektiğini belirtti.

En Büyük Çin Şirketi

Eskiden Alipay olarak bilinen Ant Finansal Hizmet Grubu, Çin’in en önemli ve en büyük şirketlerinden biri olan Alibaba Group Holding Limited’in bir kuruluşudur. Alibaba Group’un piyasa değeri Temmuz 2017’de 400 milyar doları aştı. Alibaba Group’un yönetim kurulu başkanı Jack Ma, dünyadaki en ünlü Çinli insanlardan biridir ve CNN tarafından Çin’in en güçlü ikinci adamı konumundadır.

İkinci Çin Başkenti

Çin Cumhurbaşkanı Xi Jinping’in gurur duyduğu başarısı olan Xiong’an New Area, Nisan 2017’de kurulan devlet düzeyinde bir yerdir. Pekin-Tianjin-Hebei ekonomik üçgeninin yanı sıra ülkenin ikinci başkentinin gelişme merkezi olması bekleniyor.
Daha kesin olmak gerekirse Başkan Xi, Çin başkentinin “merkeziyetsiz” işlevlerini Xiong’an Yeni Bölgesi’ne götürmek istiyor. Xiong’an New Area, Xi’nin doğrudan emriyle kurulduğundan, Xiong’an’ı Xi’nin başarılarının sembolü olarak görülüyor. Sonuç olarak, Xiong’an şehrinin gelişimi hayati derecede önem arz ediyor.

Güçlü İttifak

Çin’in en güçlü iş adamı ve cumhurbaşkanı Xi ile ortaya çıkacak olan bu proje Blockchain’i tanıtmayı planlıyor. Elbette, işbirliği hala müzakere aşamasında.
Asıl sormamız gereken soru şu Blockchain Xiong’an’ın yapımında önemli bir rol oynarsa, gelecekte diğer Çin şehirlerinde kullanılacak mı?

Teknochain - 17 Oct 2017, 11:00
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.