search delete menu

Blockchain Lojistik Sektöründe Devrim Yaratacak

İletişim akışı ve lojistik, insan varlığının temel parçasıdır. Bu iki kavram ürün, hizmet ve değerlerin taşınmasındaki en önemli unsurlardır. Uluslararası ticaret ve lojistik genişlemeye devam ettikçe, etkili hizmet teslimatı ve değer aktarımı için daha verimli yöntemler geliştirilmektedir. Fakat blok zincir teknolojisi olaya yeni bir bakış açısı getiriyor. Blok zincir, lojistik endüstrisinde şeffaflık ve verimli izleme gibi alanları baştan tasarlıyor.

Küresel Olarak Önemli Endüstri: Lojistik

Shipchain CEO’su John Monarch, lojistik sektörünün dünyada yüksek istihdama sahip olduğunu ifade etti. Bu sektörün önümüzde yıllar genişleyeceğini ve bu nedenle artan insan nüfusu karşısında ölçeklenmesi ve sürdürülmesi gerektiğini söyledi.

Monarch’ın açıklamaları şu şekilde devam etti:

“Nesnelerin İnterneti (IoT) etrafında dönen bağlı cihazların daha yüksek güvenlik seviyelerine ihtiyacı var. Blockchain teknolojisi bu açıdan benzersiz bir çözüm. Çünkü bu teknoloji dağıtık kayıt sistemi, yüksek seviye şifreleme, akıllı anlaşmalar ve azalan aracılar sayesinde en iyi korumayı sağlıyor. Sonuç olarak da yozlaşma, fidye, hırsızlık, özel ücretler ve izleme gibi sorunlarla mücadele ediyor.”

Blok Zincirin Gerçek Rolü

Blockchain uzmanı Aleksandar Matanovic, endüstride var olan özelliklerin Blockchain teknolojisi ile birlikte ciddi anlamda gelişme katedeceğini ifade ediyor. Matanovic aynı zamanda şunları söylüyor:

“Diğer endüstrilerde olduğu gibi Blockchain’i verim arttırıcı bir teknoloji olarak görmüyorum. Blockchain temelli yaklaşımlar dışında daha faydalı olanlar da var. Bana göre bu teknoloji sistemleri daha şeffaf ve dayanıklı hale getiriyor ve aracıları ortadan kaldırıyor.

Etkili İzlemenin Önemi

BitLand şirketinden Christopher Bates, mülkün sahipliği değiştiğinde ortaya çıkan sorunları açıklıyor. Ve araba örneğini veriyor.

“Arabanın büyük bir kazaya karışıp karışmadığını veya yapısal zarar alıp almadığını bilmek oldukça önemli. Eğer araçlarla ilgili değiştirilemez kaza kayıtları tutulursa, araç satıcıları çok fazla hasar görmüş araçları satamazlar.”  

Değiştirilemez bir ürün sevkiyat zinciri oluşturulduğunda, teslimat sırasında kimin hangi paketlerden sorumlu olduğu açık bir şekilde görülebilecek. Mevcut kargo şirketleri dağıtım sırasında paketleri takip edebiliyor. Ama bu yöntemler mükemmel değil. Bates şunları söylüyor:

“Buradaki sorun gönderim kayıtlarının gizlenebilmesi veya tamamen silinebilmesi. Hükümetler, örtülü bütçe harcamalarını gizlemek için bu kayıtları değiştiriyor veya siliyor. Hükümetler bunun ulusal güvenliği sağlamak için yapıldığı söylüyorlar. Fakat vergi ödeyen kişisel, harcamaların nereye yapıldığını görmek için şeffaflığa ihtiyaç duyuyor.

Blockchain teknolojisi, sevkiyat zinciri kontrolünü değiştirilemez ve şeffaf kayıt tutmayla birleştiriyor. Bu şekilde ekosistem içerisinde zararlı aktörleri ortadan kaldırarak şeffaflık sağlıyor.

Teknochain - 13 Jan 2018, 14:53
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.