search delete menu

Blockchain Teknolojisinin Artı Ve Eksi Yönleri

Blockchain sunmuş olduğu faydalar ile günümüzde hemen hemen her sektör için değiştirici olma potansiyeline sahip. Pek çok avantajı bünyesinde barındıran Blockchain teknolojisinden istifade eden kuruluşlar, hem maliyetlerini düşürüyor hemde kullanıcılarına daha güvenli ve şeffar bir altyapı sunabiliyor.

İyi yanlarına karşın her teknolojide olduğu gibi Blockchain’inde eksi yönleri mevcut yazımıda maddeler halinde artı ve eksi yönlerini ele aldık.

Artı Yönleri

Daha Az Ve Senkronize İşlemler

Çok adımlı senaryoların izlendiği geleneksel yöntemlerin aksine Blockchain gerçekleşecek işlemlerin tek seferde tamamlanmasına olanak sağlar. Mesai saatlerinden bağımsız çalışan bu teknoloji ile tüm işlemlerin hızlı bir biçimde tamamlanması mümkün olur.

Şeffaflık

Blockchain ekosisteminde gerçekleşen tüm işlemler, ağ katılımcıları tarafından görüntülenebilir. Tüm işlemlerin şeffaf biçimde gerçekleşmesi dolandırıcılık ve risk oranını en aza indirgeyerek, verilerin değiştirilemez oluşundan dolayı güvenliği üst seviyeye çıkarır.

Minimum Aracı

Blockchain, komisyoncular, bankalar, hukuki danışmanlar ve temsilciler gibi aracıları ortadan kaldırarak muhatapları doğrudan bir araya getirir. Üçüncü şahıslara olan ihtiyacı azaltarak veya tamamen kaldırarak daha hızlı işlem olanağı sağlar.

Güvenlik

Veriler, dağıtık veri tabanında şifrelenmiş bloklar halinde saklandığından hacklenme ihtimali günümüz koşullarında olanaksızdır. Bu nedenle hassas veri transferi yapan ve nesnelerin interneti çözümleri üreten şirketler için güvenilir çözümleri başında Blockchain gelir.

Düşük Maliyet

Dağıtık defter teknolojisi, işlemlerin verimli biçimde yapılmasını sağlanmasının yanı sıra sunucu giderlerini de azaltarak şirketlerin başını ağrıtan maliyetleri en aza indirir veya ortadan kaldırır. Veriler bulut ortamında bulunmasına rağmen güvenle saklanır. Veya bunun başka bir örneğini Bitcoin’de görebiliriz ister 1 ister 10000 dolar gönderin ödeyeceğiniz işlem ücreti sabit ve çok düşüktür.

Tam Otomatik

Blockchain, Akıllı sözleşme sistemi sayesinde programlanabilir bir yapıya sahiptir. Kurum ya da kişiler arasındaki işlemler esnasında önceden belirlenmiş koşulların oluşması durumunda otomatik görevlerin gerçekleştirilmesini mümkün kılar. Yani işlem dışarıdan müdaheleye gerek kalmadan hallolur.

Eksi Yönleri

Enerji

Bitcoin’de olduğu gibi, proof-of-work altyapısı ile çalışan mutabakat sistemine sahip olan Blockchain ağları yüksek işlemci gücü gerektiriyor. Bu durum ciddi anlamda fazla elektrik tüketimi ve karbon ayak izi anlamına geliyor. Hatta geçtiğimiz aylarda Bitcoin üretmek için harcanan elektrik enerjisi 159 ülkeninkinden fazla şeklinde haber başlıklarına şahit olmuştuk.

Performans

Sunduğu pek çok avantaja rağmen Blockchain ağında gerçekleşen işlem hızı geleneksel ödeme sağlayıcılarının gerisinde kalıyor. Örneğin Visa saniyede binlerce işlem gerçekleştirebilirken Bitcoin’deki mevcut Blockchain altyapısında bu sayı 7-9 arasında değişiyor.

Anahtar Kaybı

Neredeyse her Blockchain çözümünde açık (Public) ve özel (Private) şeklinde kullanıcıya ait şifrelenmiş anahtarlar bulunuyor. İşlemlerin en kritik verisi olan özel anahtarın herhangi bir nedenle kaybolması durumunda veri sahipliğini doğrulayacak hiçbir kanıt kalmıyor.

Yazılım Bilgisi

Blockchain teknolojisi ile çalışmak isteyenler mutlakan konunun uzmanı örnek vermek gerekirse C++, Java, Pyhton gibi yazılım dillerine hakim geliştiriciler ile çalışmalıdır. Çünkü akıllı sözleşmede oluşacak kritik bir hata ciddi ekonomik kayıplara yol açabilir.

Yaklaşan Tehlike

Teknolojinin hızla ilerlemesi ile Blockchain’i tehtid edebilecek unsurlar ortaya çıkabiliyor. Bunlardan en önemlisi yakın zamanda ciddi anlamda kullanıma açılacak olan kuantum bilgisayarlara geçilmesi durumunda ikili sistemde kadyolan veriler risk oluşturmaya başlayabilir.

Sıfır Tolerans

Blockchain ağının devamlılığını sağlamak, sıfırdan kurmaktan daha zor olabiliyor. Çalışmaya başlayan ağın katılımcılarla desteklenmesi ve popülerliğini kaybetmemesi gerekiyor. Herhangi bir sebebple yazılımda problem oluşursa barındırdığı tüm verilerde bu sebeple yok olabilir.

Teknochain - 26 Feb 2018, 13:15
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.