search delete menu

Blockchain Uygulamalarındaki Zorluklar ve Riskler

Blockchain genel çerçevede ilgili kişiler ve kurumlar tarafından yakın zamanda ortaya çıkmış en heyecan verici ve potansiyeli yüksek teknolojilerden birisi olarak kabul edilse de her yeni teknoloji gibi gelişim aşamasında çeşitli riskler, zayıflıklar ve zorluklar içermektedir.

Şifreleme ve Kuantum Bilgisayarlar,

Blockchain platformlarını en güçlü kılan özelliklerin başında kriptografi gelmektedir. Bu kapsamda kullanılan şifreleme yaklaşımlar oldukça güçlü olsa da, kuantum bilişim (quantum computing) gibi alanlardaki gelişmelerle birlikte bu konuda ilerideki zamanlarda çeşitli zafiyetler görülebileceği düşünülmektedir. Şu anda bilgisayarların sadece 1 ve 0 ile işlem yapabildiği ikili (binary) sistemlerden bahsediyoruz. Ancak kauntum bilgisayarlarda 1 ve 0’ın aynı anda geçerli olduğu üçüncü bir durum daha bulunmakta ve bu üçlü veri Qubit adı verilen yapılarda saklanmaktadır. Bu bilgisayarlar geleneksel ikili sistemlere karşı milyonlarca kat daha güçlü işlem yapabilme kabiliyetine sahiptir ve bu sistemler her ne kadar şu anda sadece özel laboratuvarlarda kullanılıyor olsalar da ilerleyen on yıllar içinde herkesin erişimine sunulabilirler. Elbette öncelikle savunma ve istihbarat alanında kullanılmaları da kaçınılmaz olacaktır. Bu sistemlerin kabul edilebilir sürelerde günümüzün gelişmiş ikili şifreleme yöntemlerini kırması mümkün olabilecektir. Bu Blockchain dünyası için hemen değil ama uzun vadede bir risk oluşturmaktadır. Daha Fazlası İçin ”Quantum Bilgisayarlar Bitcoinin Sonunu Getirebilir mi ?” başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Özel Anahtarların Saklanması

Özellikle kripto-para çözümlerinde kullanılan açık-özel anahtar yapısındaki özel anahtarın saklanması kullanıcının sorumluluğunda bulunmaktadır. Bu kullanım şeklinde yaşanacak olan bir özel anahtar kaybetme durumunda, son kullanıcının elinde şifrelenmiş işlemlerin sahipliğini doğrulayacak hiçbir bilgi kalmamaktadır. Özel anahtarın başka bir kullanıcının eline geçmesi ise ilişki varlıkların sahipliğini kaybetmek ile eşdeğer bir durumdur. Bu gibi problemlerin oluşmasını engellemek amacı ile kullanıcıların anahtar verilerini koruyacak yeni aracı kurum yapılarının oluşması muhtemel bir gelişmedir. Bu sebeple farklı alternatif çözümler sunan kripto para cüzdan uygulamaları ve servislerinin sayısı her geçen artmaktadır. Ancak bu yapılar da yanlarında çeşitli güvenlik sorunlarını getirmektedir (2016 yılında gerçekleşen Bitfinex dolandırıcılığında kullanıcıların kripto-para cüzdan kayıtlarına erişilerek 120.000 Bitcoin çalınmıştır).

İşlem Performansı

Blockchain platformları alternatif oluşturduğu bazı alanlarda halihazırda kullanılan çözümlere kıyasla daha düşük işlem performansı göstermektedir. Örneğin şu andaki yapısı ile Bitcoin’e ait Blockchain platformu saniyede ortalama 7 işlem gerçekleştirebilirken, modern kredi kartı platformları saniyede 7.000- 8.000 işlem gerçekleştirebilmektedir.

Yüksek Yatırım Gereksinimi

Blockchain, işlem maliyetlerinde ve zaman kullanımında ciddi anlamda tasarruf sağlamaktadır, ancak başlangıçta gereken yüksek yatırım maliyetleri caydırıcı olabilmektedir. Burada açık kaynaklı platformlar ile testlere başlamak kolay görünse bile bu alanda henüz yeterince insan kaynağının olmaması (dünyada Blockchain çalışma mekaniklerine ve akışlarına gerektiğinde kod yapısında güncelleme yapabilecek kadar hakim 8.000 kadar Blockchain geliştiricisi olduğu tahmin edilmektedir), deneme yanılma süreçlerinin uzunluğu ve öngörülmeyen yazılımsal riskler toplam sahip olma maliyetini yükseltmektedir.

Dijital Dönüşüm Gereksinimi

Blockchain uygulamaları tarafından ortaya koyulan çözümler mevcut sistemler kapsamında ciddi değişiklikleri beraber getirmektedir. Bu dönüşümün yapılabilmesi için şirketler bir dönü- şüm stratejisi oluşturmalıdır.

Yazılım Hataları, Açıklar ve Siber Saldırılar

Blockchain teknolojisi oldukça yeni bir teknolojidir, bundan dolayı şu anda kullanılan Blockchain platformları genel olarak “deney” olarak adlandırılmaktadır. Teknoloji çok yeni olduğu için öngörülemeyen yazılım hataları siber saldırganlara davetiye çıkartmakta ve özellikle Açık Blockchain platformlarındaki bu açıklar tespit edildiği takdirde ciddi ekonomik kayıplar yaşanabilmektedir. Sahip oldukları açıkların giderilmesi ve yeniliklerin eklenmesi için platformlar üzerinde sürekli güncelleme çalışmaları yürütülmekte, ancak özellikle Açık Blockchain platformlarının merkezi olmayan, demokratik yapısı bu güncellemelerin gerçekleştirilmesinde her bir uç noktanın birlikte hareket etmesinde noktasında sıkıntılar yaratabilmektedir. Bu durum çatallaşma (forking) adı verilen bir sonuç doğurabilmektedir.
Kaynak Gösterilmeksizin Farklı Mecralarda Yayınlanması Yasaktır.

Teknochain - 16 Aug 2017, 13:59
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.