search delete menu

Blockchain'de Gizlilik Ve Anonimlik

İçindekiler

Başlarken

Blockchain yapısında temel olarak bloklar ve blok kapsamındaki tüm işlemler ağa katılanların erişimine açık olarak bulunmaktadır. Bu noktada ağ üzerindeki işlemlere ait özel bilgilerin kriptografi tabanlı çözümler ile şifrelenmiş bir şekilde tutulmasının sağlanması Blockchain yapılarında mutlak bir gizlilik ve anonimlik (gerçek kimlikten bağımsızlık) algısının oluşmasına yol açmaktadır.

Bu algının önemli nedenlerinden birisi de Bitcoin Blockchain ağının tasarımı gereği üzerinde oluşturulan kişilere ait cüzdan bilgileri için gerçek kimlik bilgileri talep etmemesidir. Farklı bir ifade ile Bitcoin Blockchain ağına giren bir kişinin gerçek hayatta kim olduğunu sadece ağ yapısını inceleyerek pratik olarak bulmak neredeyse imkansızdır. Bir Blockchain ağı üzerindeki şifrelenmiş bilgilerin temel olarak bir dış gözlemci tarafından orjinal haline çevrilmesi mümkün olmasa da açık olan işlem bilgileri üzerinde çeşitli analiz çalışmaları yapılarak farklı veri modellemeleri oluşturulabilmektedir.

Örneğin, Bitcoin Blockchain ağında tüm işlemleri için aynı adres bilgisini kullanan bir kullanıcı için gerçek kimliği bilinmese bile, kullandığı adres ile ilişkili tüm hareketlerin tek bir kişiye ait olduğu yorumlanabilir. Bu hareketlerden birisinin fiziksel dünyada bir karşılığı olması durumunda kişinin kimliğine erişim mümkün olmaktadır (mesela fiziksel bir ürün alımında, ürünün gönderildiği adres bilgisi kullanılarak). Bu tarz bir ilişki kurulduktan sonra kullanıcının haberi olmadan bugüne kadar olmuş ve gelecekte olacak tüm işlemleri takip edilebilmektedir. Tüm dünyada pek çok ülke bu bilgileri analiz etmek ve gerçek kimlikler ile eşleştirebilmek için çalışmalar yürütmektedir zira Bitcoin her ne kadar artık günahların para birimi olmaktan kurtulsa da (ilk dönemlerinin aksine Bitcoin artık yasa dışı değer transferi için çok daha az kullanılmaktadır) devletler kendi kontrolleri dışında bir değer transferinin gerçekleşmesini güvenlik ve istihbarat açısından doğru bulmamaktadır.

Karıştırma (Mixing) Servisleri

Bu tarz durumlar için her kullanımda farklı adres üretimi gibi teknikler geliştirilmiş olsa da bu ancak belirli bir seviye de Bitcoin’de anonimlik sağlayabilmektedir.Bu tarz çözümler için de kullanıcı tekilleştirmeye gidebilen yaklaşımlar geliştirilmiştir. Anonimlik özelliği kazanabilmek için ortaya atılan yaklaşımlardan bir tanesi “karıştırma” (mixing) servisleridir. Bu servisler kendilerine yönlendirilen işlemleri “karıştırarak” yönlendirme yapan kullanıcılar tarafından belirtilen adreslere geri gönderip (basitleştirmek gerekirse servise X birim kripto-para gönderip Y adresine iletilmesini isteyen A kullanıcısı için servis kendisine istekte bulunan diğer kullanıcılardan aktarılan kripto-para işlemleri içerisinden X birimi ayırıp belirtilen Y adresine yönlendirir, bu şekilde A kullanıcısının kripto-para aktardığı hesaptan bağımsız, ilişkisi olmayan kaynaklar tarafından yönlendirilme yapılmış X birim kripto-para içeren yeni bir hesabı olmuş olur) takip sistemlerini engellemeye çalışırlar. Karıştırma servisleri işlem takibini zorlaştırmak amacı ile arka arkaya karıştırma, sabit işlem miktarı kabulleri, rastlantısal hizmet ücreti, düşük olasılıklı işlem yutma gibi stratejiler uygulayabilirler.
Bu şekilde merkezi karıştırma servislerinin yanı sıra kullanıcıların kendi aralarında oluşturabilecekleri karıştırma protokolleri bulunmaktadır. Bunların en bilinenlerinden CoinJoin protokolü, Bitcoin Blockchain platformu üzerinde kullanıcıların farklı işlemlerini tek bir işlem altında toparlayarak gerçekleştirilmesini, bu sayede kullanıcı bazında girdi-çıktı ilişkisinin takibinin yapılamamasını sağlamaktadır. Yukarıda belirtilen Blockchain protokolü üstü çözümlerinin dışında Zcash (Zerocash) ve Dash (Darkcoin) gibi kripto-para yaklaşımları Blockchain seviyesinde kriptografik yöntemlerle anonimlik sağlamaktadırlar. Sebebi ve amacı her ne olursa olsun Bitcoin, Zcash gibi yapılar farklı yöntemler ile gerçek kimlikleri gizlemeyi mümkün kılsalar bile kısmen İzin Gerektiren ve Özel Blockchain uygulamalarında gerçek kimlik bilgisi sistemde gerçekleştirilen uygulamaların ihtiyaç duyduğu oranda sistemde tutulabilmektedir. İnsanlığın var olduğu günden bu yana yasa dışı ve topluma zararlı faaliyetlerde bulunan suçlular ve suç örgütleri bulunmuştur. Blockchain ağları güçlü şifreleme servisleri ile birlikte kullanıldığında kimlik takibini güçleştirmekte ve kişilerin anonim kalması için cazip bir seçenek sunmaktadır. Ancak devletlerin ve onlara ait resmi kurumların bu suç örgütleri ile mücadele etmesinin yöntemi Blockchain ağlarının sunduğu bu teknik imkanları ortadan kaldırmaya çalışmakla gerçekleşemez. Tam aksine bu imkanlar doğru şekilde kullanıldığında devlet, kurum ve kişilere kişisel ve tüzel verileri korumak için tarihte hiç olmayan yeni imkanları sunmaktadır. Bunun örneğinide ”Blockchain Teknolojisinin Kullanılabileceği Alanlar” başlıklı yazımızda görmüştük.

Teknochain - 14 Aug 2017, 13:03
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.