search delete menu

Blockchain Nedir

Bitcoinlerimizi websiteleri , uygulamalar veya programlar üzerinden rahatlıkla gönderebiliyoruz. Peki biz bu işlemleri yaparken arka tarafta neler oluyor hiç düşündünüzmü ? Bildiğimiz üzere Bitcoin’in Güvenli Altyapısını Blockchain sağlıyor peki bu kadar dışarıdan müdaheleye kapalı olmayı ve yaklaşık 8 senedir 1 kere bile hacklenmemeyi nasıl başardı , gelin inceleyelim .

Blockchain Nedir ?

Blockchain’i kısaca şifrelenmiş işlem takibi sağlayan bir dağıtık veri tabanı olarak tanımlayabiliriz. Adından da anlaşılacağı gibi zincirleme bir modelle inşa edilen, takip edilebilen ama kırılamayan Blockchain teknolojisi, bir merkeze bağlı olmaksızın işlem yapmaya izin veriyor.

Neler Dönüyor ?

Bitcoin ile işlemimizi yaptıktan sonra onaylanması bazen uzun bazen kısa sürüyor bu Blockchaindeki trafiğe delalettir. Örneğin bir arkadaşınıza 2 Btc’lik bir gönderim yaptınız , işleminiz ağa kaydedildi ve beklemede işte burada Bitcoin Madencileri devreye giriyor. Gönüllü olarak çalışan dünyanın her bir yanındaki binlerce bitcoin madencisi hep bir blok arayışı içinde Amaçları blok bulup ağdaki işlemleri (az önce arkadaşımıza göndermiş olduğumuz 2 Btc) bu bloğa katıp onaylamak ardından bloğu düğümleyip diğer blokların üzerine eklemek tabi bunu ne için yapsınlar diye düşünebilirsiniz . Madenciler bu işlemler için Blok başına şu anda 12.5 Btc ödül almaktadır ayrıca verdiğimiz fee ücretleride Bloğu bulup işleme onay veren madenciye gider . Günümüz şartlarında blok bulma işlemi fazlasıyla zorlaştığı için madencilik havuzları bu işe dahil olmuştur havuz mantığında madenciler güçlerini birleştirip hep birlikte hareket ederler ve bir blok bulduklarında bu 12.5 Btc’yi sistem işlem gücüne göre aralarında pay eder , ve bu madencilik ödülü her 4 yılda bir yarıya düşmektedir. yani 2140 Yılında artık madenciler bulduğu blokların için bir ödül almayacak ve bitcoin üretimi durmuş olacaktır bu kontada devreye işlem ücretleri giriyor ki bu madenci gelirlerinde ciddi bir düşüş demek tabi o yıllarda bitcoinin hangi şartlar altında olacağı şüpheli.

Görüldüğü üzere Bitcoin’in bağımsızlığı boşuna değil dünyanın 4 bir yanından binlerce insan bir araya gelip bu güçlü altyapıyı oluşturuyor , ve hiç kimsenin kontrolu altında olmadan güvenli bir şekilde transfer işlemlerimizi gerçekleştirebiliyoruz. Hatta isterseniz siz bile bu rekabet ortamına dahil olabilirsiniz.

Teknochain - 25 Apr 2017, 16:51
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.