search delete menu

Brezilya Kripto Para Yatırım Fonlarını Yasaklıyor

Brezilya Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu Cuma günü yaptığı açıklamada yerel yatırım fonlarının kripto para yatırımlarını yasaklayacağını açıkladı. Brezilya düzenleyici kurumları mevcut durumda kripto düzenlemeleri üzerinde çalışıyor. Bu konu üzerinde yedi adet kamuya açık duruşma gerçekleştirdi.

Brezilya Düzenleyici Kurumları Kripto Yatırımlarına İzin Verilmeyecek

Brezilya Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu, ülkedeki yatırım fonu yönetimi ve yatırımından sorumlu tüm yetkililere yönelik genelge yayınladı.

Yönergede kripto paraların yatırım fonları tarafından doğrudan alınmasına izin verilmediğini ifade ediyor. Reuters haber ajansına göre “Brezilya Menkul Kıymetler ve Takas Komisyonu kripto paraları finansal varlık olarak kabul edilemez şekilde görüyor. Bu nedenle Bitcoin gibi varlıklara doğrudan yatırım yapmak fonların dışında kalır.”

Dahası, yabancı fon hissesi alarak dolaylı şekilde kripto paralara yatırım yapmakla ilgilenen yerel fonlar, düzenleyici kurumlardan gelecek daha net açıklamaları beklemek zorunda. Genelgede şunlarda yer alıyor:

Yöneticilerin ve yatırım fonlarının, kripto paralara dolaylı olarak yatırım yapma konusunda yeni yapıların oluşturulmasını beklenmelerini uygun buluyoruz.

Düzenlemeler Konusunda Tartışma Sürüyor

Brezilya Temsilciler Meclisi, geçen yıl Mayıs ayında özel bir komite topladı. Bu özel komite Bitcoin dahil olmak üzere kripto paralar üzerine yapılacak düzenlemeleri tartıştı. 2017 yılının ikinci yarısında bu konuyu tartışan yedi adet halka açık duruşma yapıldı.

Aralık ayında Brezilya Menkul Kıymetler, Takas Komisyonu ve Brezilya Merkez Bankası, kripto paralarla ilişkili riskler hakkında ortak bir ifade yayınladı.

Aynı ay içerisinde Expedito Netto temsilcileri Bitcoin ticareti, oluşturma, üçüncü taraflarca tutma veya yasal paralarla değişimi konusunda yasaklamalar olmasının gerekli olduğu önerisinde bulundu. Yasak olduğu halde işleme devam edenler hakkında ise 1 aydan 6 aya kadar hapis cezası veya para cezası önerildi. Netto, “yasak” kavramının tam olarak ne anlama geldiğini açıklamadı.

Brezilya Temsilciler Meclisinde geçen Aralık ayında düzenlenen duruşmada Baco do Brasil’in Dijital İşler Yöneticisi Jonatas Ramalho, kripto paralar için daha Kabul edilebilir bir ortam sağlayan yasalar oluşturulmasını savundu. Ramalho’ya göre “Bitcoin ve benzer varlıkları düzenlenmesi, bankaların kripto paraları hedef alan ürün ve hizmetler sunmasına yeni kapılar açabilir”.

Teknochain - 14 Jan 2018, 10:53
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.