search delete menu

Bu Köydeki Herkes Kripto Para Sahibi

Ukrayna’daki küçük bir köyde, köy yönetiminin girişimciliği sayesinde tüm köy sakinleri kripto para sahibi oldu. Bitcoin veya Ethereum gibi kripto para birimleri köyde yumurta, domuz yağı, et ve süt gibi şeyleri satın almak için kullanılıyor.

Kripto Köy

Ukrayna’nın Dnipropetrovsk bölgesindeki Elizavetovka köyünde, yerel medya haberlerine göre neredeyse tüm köy sakinleri kripto para sahibi oldu.
Son köy meclisi toplantısında, meclis başkanı Maxim Golosnoy’a ”bölgesel çıkarlar doğrultusunda kripto para birimi operasyonları yürüt” yetkisi verildi. Akcent medya haberlerine göre Golosnoy ”kripto para birimiyle bölgenin ihtiyacı olan maddi yardım konusunda bazı sıkıntıları aştığını” söyledi.
Bu toplumun para kazandığı bir deney, diyen Tsn.ua haber sitesi şöyle devam etti :
”Ukrayna’daki bu köy, sakinlerinin dijital para sahibi olması konusunda dünyada bir ilk.”
Dahası haberler, Bitcoin, Cardano ve Ethereum gibi para birimleriyle çeşitli yiyecek ve içeceklerin satın alınabildiğini de dile getirdi.

Kripto Para Yatırımı

Akcent medyanın haberine göre, bundan bir ay önce Golosnoy, köyde yaklaşık 1.500 kişiye 13.000 hryvnias (Ukrayna Para Birimi) tutarında bir yatırım yaptı.
Bu yatırımın 39.000 hryvnias’a çıkmasından sonra, hem kendi parasını çıkarmış hemde elde edilen karı köylünün arasında dağıtmış ve eklemiş ” şu andan itibaren, herbir köylü belirli miktarda kripto para birimine sahip”.
Golosnoy köylülere sahip oldukları kripto para birimlerini ne zaman isterlerse nakit paraya çevirebileceklerini söylese de, onların kripto paraları Golosnoy’un denetimi altında çünkü kendisinin söylediğine göre ”şu an için bir aceleleri yok, çünkü henüz hala daha kripto paraların ilkelerini ya da kendileri için olan faydalarını anlayabilmiş değiller” dedi.
Son zamanlarda, köy meclisi başkanı kendi kişisel hesabına da yatırım yaparak :
”Yakında, geleceğin parasına yatırım yapabilmek için Ukrayna Bakanlar Kabinesine başvuru yapacağım. Bütün ülkeye küçük bir yatırımın nelere mal olabileceğini ve devlet hazinesini kullanmadan da bunun olabileceğini göstermek istiyorum.” dedi.
Golosnoy ayrıca şunları da belirtti ”Her sene köyde 3-4 milyon hryvnia karımız var, en azından eğer yetililer izin verirse bunların bir kısmını kripto para birimlerine yatırım yaparak değerlendirmek istiyoruz”.
Ukrayna’da son zamanlarda kripto paralar açısından illegal bir sistem yok. Ancak mart ayında, Ukrayna Devlet Finansal aktivite izleme merkezi kripto para birimleri için belirli kısıtlamalar getireceğini açıkladı. Bu arada, üç taslak sunuldu ancak hiçbiri kabul görmedi.

Teknochain - 06 May 2018, 18:48
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.