search delete menu

Cardono ( ADA ) Nedir, Nereden Satın Alınır?

2017 de oldukça büyük bir yükselişe geçmiş olan kripto para piyasasının en dikkat çeken projelerinden başında Cardono gelmektedir. Ekim ayının başlarında yaklaşık olarak 0.02 dolardan işlem gören kripto para, oldukça büyük bir yükselişle 30 Aralık da 0.75 cent değeri ile tüm zamanlar en yüksek rekorunu kırdı. Pazar payı bakımından en büyük 6. kripto para konumunda bulunan Cardano’yu yakından tanıyalım.

Algoritması

Kısaltılmış hali ADA olan Cardano’nun en öne çıkan özelliklerinin başında, altyapısında “Ouroboros” adı verilen “Proof of Stake” algoritmasını kullanılıyor oluşudur.

Bitcoin de dahil olmak üzere çok sayıda kripto para “Proof of Work” algoritmasını kullanmaktadır. “PoW” algoritmasında bloğu ilk kazan madenci ödül aldığından madenciler birbiri ile kıyasıya yarışmakta ve bu geçen süreçte çok fazla elektrik enerjisi tüketilmektedir.

“PoS” algoritmasındaysa ödüller belirli kurallar baz alınarak dağıtıldığından “PoS” ‘un elektrik enerjisi bakımından fazlaca ucuz ve bir o kadarda verimli olduğu dile getirilmektedir. “Ethereum” ’un da yaklaşan “Hard Fork” ’la beraber bu algoritmaya geçiş yapacağı bilinmektedir.

Katmanları

Cardano’nun protokolü genel anlamda 2 katmanda oluşmaktadır. Bunlar, ödeme ve kontrol katmanıdır. Ödeme katmanında hesaplar ile ilgili bilgiler bulunurken kontrol katmanında kimlik, uyumluluk ve kara listeye alma fonksiyonuyla ilgili bilgiler işlenmektedir.

Cüzdanı

Cardano’nun bunlara ek olarak ayrıca bir de bit kartı ve “Daedalus” isimli özel bir cüzdanı bulunmaktadır. “Daedalus” cüzdanından karta para gönderilebilmektedir. Gönderilen bu paralar yerel para birimine çevirilebilmekte.

Bunlara ek olarak Cardano ekibi, ADA’nın Japonya da çok sayıda ATM’de işlem görmesi adına çalışmalarına başladı. Cardano’nun şu an için geleceğinin parlak olduğunu söyleyebiliriz. Piyasada çok kısa bir geçmişe sahip olmasına rağmen kripto paralar arasında 6. sırasında yer alması bu tezi destekler niteliktedir.

Cardono Nereden Satın Alınır?

Günlük yaklaşık 1 milyar doları aşan hacmi, kimlik onaysız işlem yapılabilmesiyle ön plana çıkan Binance borsasından Cardano ( ADA ) satın alabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir ->  Binance Kullanımı

Teknochain - 30 Dec 2017, 17:08
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.