search delete menu

Çinli Yatırımcılar: Hükümet Bitcoin İle İlgili Hiçbirşeyden Anlamıyor !

Geçtiğimiz ay boyunca, Çin’deki tüccarlar ve yatırımcılar, Çin hükümetinin yerel sanal para alışverişi ve ticari faaliyetler konusunda ani sıkı önlemlerini eleştirmişti.

Peki ne oldu ? 

Eylül ayında, Çin Hükümeti, People’s Bank of China (PBoC) ve yerel finans otoriteleri ülke çapında sanal para alışverişine yasak getirdi, hatta OKCoin, Huobi ve BTCC gibi dünya çapınca sanal para alışverişi yapan platformları kapatttı.
Çin Hükümeti’nin yerel sanal para alışverişini yasaklamasının ardında ki neden henüz tam olarak açıklanmasa da, bazı araştırmacılar ülkenin merkez bankasının Bitcoin ve diğer sanal para platformlarının ülke para sistemine bir tehdit olarak algıladıklarını düşünüyorlar.

Denetim stratejisi?

Geçtiğimiz ay, PBoC’nin finans haber yayını Sina ile yapılan bir röportajda, Central University of Finance and Economics ve PBoC’den bir araştırmacı olan Huang Zhen şunları söyledi:
Kripto-para birimleri ve diğer sanal para birimleri egemen devletin para birimi yapma hakkına gasp etmeye çalışmakta ve para biriminin verilmesinin kamulaştırılmasını gerektirmekte. Çin’in dijital para şekilleri konusunda net bir fikri var ve etkin bir şekilde çalışmalar sürdürüyor. Merkez bankası yürürlükte ki paranın dijitalleştirilmesini keşfetmek için bir araştırma grubu ve dijital para araştırma enstitüsü kurdu. Bu sanal para piyasası denetimi turundan sonra, Çin merkez bankasının himayesinde, küresel dijital finansmanın gelişmesinde Çin’in liderliğini korumak için mümkün olan en kısa sürede kendi egemen dijital para birimimizi başlatmayı umuyoruz.
Mantıksal olarak eğer Çin Hükümeti, devlet kontrolündeki dijital para birimi yayınlama stratejisine devam etmek istiyor ve Bitcoin’i finansal sistemine tehdit olarak görüyorsa, hükümetin Bitcoin ve kripto para birimleri arasındaki ticari faaliyetlerini kısıtlamadaki nedeni oldukça net gözüküyor.

Ya da Strateji falan yok ?

Ancak son zamanlarda Çin Hükümeti yeraltı ekonomilerine ve el altı piyasalara akan kripto-para birimlerinin erişimini önlemek için kripto-para ticareti ile ilgili lisanslama programı yayma konusundaki iyimserliğini dile getirdi.
Bitcoin ve Kripto-para birimine karşı bu tür ani bir değişim, Çin sanal para topluluğu içindeki tüccarlar ve yatırımcılar arasında şaşkınlığa neden oldu.
Büyük bitcoin yatırımcısı ve fon kurucusu Zhang Yanhua sanal para konusunda şunları söyledi :
‘’Hükümet bitcoin ile alakalı hiçbirşeyden anlamıyor ! ‘’
Son zamanlarda büyük miktarda Bitcoin alan diğer bir yatırımcı olan Sun Minjie ise AFP’ye yaptığı açıklamalarda artık kendisinin ve sanal-para ile uğraşan yatırımcıların Çin Hükümetinden pek bir beklentisi olmadığını söylemiştir.
‘’ Hükümetten hiçbirşey beklemiyorum artık.. ama Bitcoin’in kaderi Çin hükümetine de bağlı değildir.’’
New York üniversitesi finans profesörü David Yermack, Çin hükümetinin Bitcoin’i mali sistemi için bir ölçüde tehdit oluşturduğunu vurgulayan Çin’deki çoğu yatırımcı ve tüccara benzer bir görüş bildirdi. Ancak, Bitcoin’e olan bu korku ve küresel finans sektöründeki potansiyeli, uzun vadeli büyümenin olumlu bir göstergesi olarak düşünülmelidir.  Yermack ayrıca :
‘’ Bitcoin’i yasaklamadılar, ancak borsaları spekülatif amaçlı ticarete yasaklamışlardı. Çin’in ekonomik sisteminde düzeltilmesi gereken çok fazla problem olduğundan, bunu da bir çeşit tehdit olarak görmeleri çok normal.’’

Teknochain - 09 Oct 2017, 11:24
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.