search delete menu

Çinli Yetkililer Bitcoin Madencilik Cihazlarına El Koydu

Çinli yetkililer, yerel şebekede büyük bir güç dalgalanmasına sebep olan ve Bitcoin madenciliği yaptığı tespit edilen 600 cihaza el koydu.
Bitcoin üretmek için çok ciddi bir enerji tüketimi gerekiyor. Hatta öyle tartışmalara gelindi ki artık devletler, madencilik faaliyetlerini engellemeye başladı.
Bununla ilgili yeni bir olay ise Kuzey Çin’de bulunan Tianjin şehrinde gerçekleşti. Polis, Tianjin’de Bitcoin madenciliği yapmak için kurulan sistemlere el koydu.
Tianjin’deki yetkililer, olayın son yıllardaki en büyük enerji tüketimi olduğunu belirtti. Olayla ilgili bir kişi olayla gözaltına alındı. Şüpheli bulunan diğer beş kişi ise hala soruşturuluyor.

Çin Geçen Seneden Beri Baskıyı Sürdürüyor

Çin, geçtiğimiz yıl kripto para madenciliği üzerindeki baskısını başlattı. Ancak o zamandan beri ne kadar ekipmana el konulduğu tam olarak bilinemiyor. Reuters’a göre Çin, yerel yönetimlerine, Bitcoin madencilerinin enerji kullanımını sınırlamak için izin verdi.

Düşük Üretim Maliyeti

Çin, hem enerjinin hem de donanımın pahalı olmadığı yerlerden biri. Şubat ayında açıklanan bir raporda, Çin’in Bitcoin üretmek için dünya çapında en uygun fiyatlı 20 nokta arasında yer aldığı söylendi. Çin’de genel olarak bir Bitcoin üretmek ise sadece 3,172 dolar tutuyor. Bu da demek oluyor ki fiyatı 9,000 dolar seviyesinde gezen Bitcoin için Çin, önemli bir durak noktası haline geliyor.

Teknochain - 02 May 2018, 20:14
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.