search delete menu

Çocuklarınıza Para Hakkında Öğretmeniz Gereken 6 Şey

Ebeveynler çocukları ile bir çok konuda hakkında konuşur ve onları bilgilendirmeye gayret eder ancak para konusunun çoğu zaman göz ardı edildiğini görürüz.

Bunun sebebi genellikle ebeveynlerin de bu konuda çok bilgili olmamasından kaynaklanır. Şimdi gelin çocuğunuza para konusunda erken yaşta öğretmeniz gereken kurallara bir göz atalım.

Mümkün Olduğunca Erken Başlayın

Yapılan araştırmaya göre, 3 yaşındaki birçok çocuğun değer ve değiş-tokuş gibi ekonomik kavramları çok ilkel bir şekilde de olsa kavrayabildiğini belirlendi.

Bu yaşlarda çocuklar zevklerini erteleyebilir ve seçim yapabilirler. Aynı zamanda, heveslidirler ve sandığımızdan daha fazlasını anlayabilirler.

İşte tamda bu süreç bir şeyler için nasıl ödeme yapıldığını anlatmak adına bir fırsat olabilir. Böylelikle, para kavramını ve paranın aslında bir değeri olduğun anlayabilirler.

Marşmelov testi olarak adlandırılan ünlü bir deneyde; küçük çocuklara birer marşmelov verilir ve onu hemen yemezlerse ikincisini alacakları söylenir.

Araştırmacılar bu teste tabi tutulan çocukları yıllarca takip eder ve ilginç bir sonuçla karşılaşır, ikinci marşmelovu bekleyen çocukların yetişkin olduklarinda diğer gruba kıyasla para konusunda daha sabırlı oldukları tespit edilir. Yani iyi haber şu, çocuğunuz 3 yaşında olsa bile para konusunda ona birşeyler öğretmeye başlayabilirsiniz.

Örneğin; Onlara tünelin sonunda ışık olduğunu ve eğer sabırlı olurlarsa istediklerini elde edebileceklerini gösterebilirsiniz. Amaç ister pizza yemek ister parka bir gezi olsun bu yaşlar beraberce para biriktirmeye başlamak için çok elverişlidir. Böylece doğru para yönetimi ile istediklerini elde etme olanağını keşfedebilirler.

Yaşlarına Uygun Yöntemler Deneyin

Çocukların yaşlarına uygun olarak verilen mesajlar daha etkilidir. Okul öncesi çağındaki çocuklara paranın bir değeri olduğunu ve bu para karşılığında değiş tokuş yapılabileceğini anlatmak para biriktirme alışkanlığı yaratılmasının basit ama harika bir yolu olabilir.

Ancak bir ilkokul öğrencisine fırsat maliyeti kavramının, yani bir oyuncak almayı seçerse o gün pizza yemekten vazgeçmek durumunda olmasının öğretilmesi daha uygun olacaktır.

Böylece, istediklerinı elde etmek için bazı şeylerden vazgeçmeleri gerektiğini öğrenebilirler. Bu aşamada çocuklar para biriktirmenin cazibesine kapılır ve evdeki ufak tefek işleri yapmaya gönüllü olurlar.

Bu yaşlar aynı zamanda faiz kavramını ve bankaların paranızı güvenle saklarken size nasıl bir miktar kazanç sağladığının da anlatılabileceği yaşlardır.

Ortaokulda yanında her zaman bir miktar para bulunmasının ne kadar önemli olduğunu ve parasız kalmanın iyi bir şey olmadığını anlatabilirsiniz. Herhangi bir şey almak için para biriktirmenin doğal olduğunu ancak sahip olduğu her kuruşu harcamamasına dikkat etmek gerektiğinide anlatmak önemlidir. Eğer satın alacağınız şey bankadaki tüm paranızı bitiriyorsa, almadan önce bekleyip biraz daha sabırlı olmak iyi bir fikir olabilir.

Lise yılları ise para kazanmaya ve üniversite gibi hayatlarının önemli bir dönemi için para biriktirmeye başlayabilecekleri zamandır.

Araştırmalar, üniversite masraflarını karşılayan ebeveynlere sahip çocukların, işe girip çalışan çocuklara göre daha düşük notlar aldığını gösteriyor. Nedeni açık olmamakla birlikte genel kabul gören teori, bir hedefi gerçekleştirmek üzere maddi riske giren çocukların bu fedakârlıktan tam anlamıyla yararlanmak için daha motive olduklarıdır.

Bu yaşlar aynı zamanda hayatımızdaki vergi gerçeğini anlamaları için de uygundur. Çünkü bu genellikle çocukların çalışmaya ve karşılığında maaş almaya başladıkları yıllardır. Ellerine geçen paranın vergi kesintilerinden dolayı gerçekte neden daha az olacağını öğrenmeleri gereken bir süreçtir.

Bu şekilde, bireysel emeklilik sigorta primleri, sağlık sigortası veya hükümetin yapacağı herhangi bir kesinti hakkında daha bilgili olurlar.

Hikayelerin Gücünü Kullanın

Sadece çocuklar değil birçok insan hikâye yolu ile anlatılmak istenen mesajı daha iyi kavrar. Aynı şey para ile ilgili konular için de geçerlidir.

Birçok anne-baba öğüt vermeye başladığında çocuklar dinlemeyi keser veya daha da kötüsü söylenenin tam tersini yaparlar.

Lise çağındaki çocuğunuza, arkadaşınızın biriken kredi kartı borçları yüzünden aracını veya evini satmak zorunda olduğunu anlatabilirsiniz. Bu durum sadece kredi kartı borcunun kötü olduğunu söylemekten daha etkili bir yol olacaktır. Sıkıcı bir ders gibi anlatılmayan hikâyeler oldukça etkilidir ve hikâyeler çocukların zihninde daha kalıcı olurlar.

Gerçek Rakamlar İle Konuşun

Bir çocuğa emeklilik için kenara para koymanın ne kadar önemli olduğunu söylemek yerine 18 yaşından itibaren 65 yaşına kadar bir emeklilik hesabına ayda 300 TL yatırım yaparsa 1 milyon dolarlık birikimi olacağı söylemenin etkisi büyük olacaktır.

Bu 1 milyon TL kelimesi kaçınılmaz olarak lise öğrencisinin dikkatini çeker ve emeklilik için birikim yapmanın önemi konusunda fikir sahibi olur.

Gerçek rakamları nasıl hesaplayacağınızdan emin değilseniz faiz oranlarına, ve süreye göre miktarı sizin için hesaplayan bir çok ücretsiz platform bulabilirsiniz.

Parasal Konulardaki Tartışmalarınızı Kapalı Kapılar Ardında Yapın

Araştırmacılar, küçükken maddi huzursuzluk içinde olan ebeveynlere sahip üniversite öğrencilerinin, maddi huzurlarını koruyan ebeveynlere sahip çocuklara kıyasla ez az 500 dolar veya daha çok kredi kartı borcuna sahip olma olasılıklarının üç kat daha fazla olduğunu bulmuşlardır. Eşinizle her mali kararınızda hemfikir olmayabilirsiniz, ancak bu anlaşmazlıkları çocuklarınıza hissettirmemeniz önemlidir. Bu konuları ev dışında konuşmak için zaman yaratmak iyi bir fikirdir. Eğer konu çocuklar ile ilgili ise onlara şimdilik bunun için ödeme yapmayı düşünmüyoruz yine de aramızda konuşup sana kararımızı bildiririz diyebilirsiniz. Bu şekilde çocuklarınıza maddi konulardaki kararları duygularınızla değil, üzerinde tartışarak mantıklı bir şekilde aldığınızı gösterirsiniz.

Çocukların Kimin Daha Fazla Kazandığını Bilmesi Gerekmez

Eğer siz ve eşiniz tam zamanlı bir işte çalışıyorsanız, kimin daha fazla kazandığı ile ilgili konuşmaktan kaçının. Anne ve babanın kazançlarını rakamlarla ifade etmek, özellikle küçük çocuklara bir ebeveynin katkısının diğerinden daha önemli olduğu mesajını verebilir. Ebeveynlerden biri evde kalıyorsa, evde kalmanın değerini öğretmek daha faydalı olacaktır. Bunun da bir iş olduğunu ve ona bakmak için bir başkasına para ödemektense evde anne veya babadan biri ile kalmanın değerli olduğunun altı çizilmelidir. Bu durum dayanışmanın önemini göstermek adına faydalıdır.

Teknochain - 05 Dec 2020, 09:41
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.