search delete menu

Dünya Merkez Bankası: Devlet Destekli Kripto Paralar Bankalar İçin Risk Oluşturabilir

Birçok merkez bankasının kendi kripto para versiyonları hakkında ne düşündüğü henüz belirgin değil. Bununla birlikte Rusya ve Venezuela bu konuda örnek olarak gösterilebilecek iki ülke olarak yerlerini alıyor.
Dünya merkez bankalarının merkez bankası olan Uluslararası Ödemeler Bankası (BIS), devlet destekli kripto paralar bankaları riske uğratabilir açıklamasında bulunuyor. Aynı zamanda bu kripto paraların “ekonomik aracılık verimliliğini” de olumsuz olarak etkileyeceğine inanıyor.

Devlet Destekli Kripto Paralar Konusunda Uyardı

BIS çalışma grubunun başkanlığını üstlenen Klaus Löber (Avrupa Merkez Bankası) ve Aerdt Houben (Hollanda Bankası), Kripto Para Birimleri konusunda 34 sayfalık bir rapor sundular. Bu rapor içerisinde ödeme, para politikası ve ekonomik denge açısından merkez bankası kripto paralar konusunda yüksek seviyeli bir değerlendirme yer alıyor. Komitenin gerçekleştirdiği analizler, hızla gelişen bu alandaki ilk düşüncülerin gerekliliğini ve araştırmalar için başlangıç noktasına ihtiyaç duyulduğunu ifade ediyor.

Kripto Paralar Ticari Banka Yatırımlarında Riske Neden Olabilir

BIS başta olmak üzere pek çok kurum, kripto paralar konusunda sesini duyurmaya başladı. Geçtiğimiz ay Genel Yönetici, “hükümet denetimi olmayan ve alternatif ödeme olarak düşünülen sistem, kısa süre içerisinde balona, saadet zincirine ve çevresel felakete dönüşebilir,” açıklamasını yaptı.
Rapor, kripto paraları yükselen bir konu olarak ele aldığı için oldukça çarpıcı. En azından bazı merkez bankaları, rekabet edebilecek çözümlerin soruna çözüm olabileceğine inanıyor. Geçtiğimiz ay yayınlanan BIS raporu kripto paralar konusunda değinmezken bu ay yayınlanan rapor ise devlet destekli kripto para konusu şiddetle inkar ediyor. Raporda, “toptan devlet destekli kripto paraların ödeme için kullanışlı olabileceğini ama tam potansiyelini değerlendirmek için daha fazla çalışmaya ihtiyaç olduğu” belirtiliyor.

Merkez Bankaları Toptan Satışı Tercih Edebilir

Klaus Löber yaptığı açıklamada şu ifadelere yer veriyor. “Birçok devlet destekli dijital para platformu mümkün. Bu dijital paralar ödeme sistemleri, para politikaları olabileceği gibi ekonomik sistemlerin yapısını ve dengesini korumak için de kullanılabilir. Bu rapor kapsamında iki ana devlet destekli kripto para çeşidi incelendi: toptan ve genel kullanım. Toptan çeşidi, önceden tanımlı kullanıcı grubunun erişimi için kısıtlanabilirken genel amaçlı olan geniş kitleler tarafından erişilebilir olacaktır.”
Yapılan bu açıklamalara göre çok fazla “genel amaçlı” kripto para, devlet destekli olsa bile ekonomilerin dengesini bozabilir. Fakat bu durum merkez bankaları arasında teknolojinin kullanılmaması anlamına gelmemelidir. BIS, blok zincir teknolojisini seviyor. Şimdiye kadar ise merkez bankası kripto parası konusunda adım atan tek banka ise İsveç’in Riksbank’ı.

Teknochain - 14 Mar 2018, 11:32
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.