search delete menu

Dünyanın İlk ''Blockchain'' Ülkesi Olma Yolunda Yarış

Avrupa’nın küçük bir ülkesi olan Estonya, dünyadaki ilk Blockchain ülkesi olmayı hedeflemekte. Ülke, halihazırda Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ardındaki teknoloji olan Blockchain teknolojisini kullanarak hükümet hizmetlerini dijitalleştirme yolunda.

Dijitalleşme Çalışmaları

Estonya hükümetinin dijitalleşme projesi 2014’te hükümetin e-ikamet programıyla yeni bir seviyeye ulaştı. İlk adım olarak, dünyanın herhangi bir yerinde  bir kişi sanal Estonya vatandaşı olmak için çevrimiçi bir başvuru yapabilir. Dijital vatandaş olarak, Estonya’nın fiziksel ekonomisinin temel aldığı aynı çevrimiçi platformlara ve yerli Estonyalıların kullandığı çevrimiçi kamu hizmetlerine erişebilir.
Blockchain‘in kabulü de Estonya’nın ulusal seçimler sırasında çevrimiçi bir oylama sistemi kurmasına izin verdi. Bununla birlikte, yalnızca fiziki sakinlerin sistem altında oy kullanmasına izin verildi. Ülke ayrıca, sağlık hizmetleri de dahil olmak üzere Blockchain tarafından desteklenen ve başlangıçta kendi dijital para birimi için planlanan çeşitli kamu hizmetleri projelerinde yer alıyor.

Dünyadaki Diğer Gelişmeler

Estonya’nın yanı sıra dünyanın çeşitli ülkelerinde de Blockchain’i kamusal alan uygulamalarında benimsiyor ve en son AB ülkesi Slovenya’da bu uygulamaları canlandırmaya başladı.
İngiltere’de hükümet şu anda sağlık yardımları talep edenlere ödeme altyapısı için Blockchain tabanlı bir sisteme pilotluk yapıyor. Rusya’da Vitalik Buterin, Ethereum Rusya adlı özel bir ulusal sistemin kurulması için bir Rus devlet bankasıyla anlaşma imzaladı.
Bu arada Çin Hükümeti Haziran 2017’den bu yana ülkede olası bir ulusal Blockchain altyapılı paylaşım prototipi geliştirdi. Çin, eylül ayı itibarı ile ICO’ları yasaklayarak ve nihayetinde lisans seçeneklerini göz önüne alarak daha iyi düzenlemeye karar verdi.
Georgetown Üniversitesi siber avukatı Dr. Clare Sullivan, Avustralya hükümetinin ayrı bir pasaport ve doğum belgesi veritabanlarını tek bir Blockchain tabanlı sistemle değiştirmenin yollarını aradığını raporunda belirtti.
‘Blockchain’in mevcut sistemlerden çok daha güvenli olmasına rağmen, temkinli yaklaşıldı. Hükümetlerin bu alana yönelmesi bu endişelerin azaldığının bir göstergesidir.

Teknochain - 14 Oct 2017, 08:14
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.