search delete menu

En Çok Bitcoin Alışverişi Hangi Ülkede Yapılıyor

Tahmin etmek çok zor olmasa gerek, Bitcoin konusunda gerçekleştirmiş olduğu yenilikler ile sık sık gündeme gelen Japonya, JPY (Japon yeni) ile yapılan Bitcoin alışverişlerindede başı çekiyor.
Japon para birimi tüm dünyadaki Bitcoin alışverişlerinin yüzde 37’sinde “bozdurulan” ya da “bütünlenen” para birimi oldu. Japonya’nın 118 bin BTC’yi aşan işlem hacmi ise, yüzde 30 pay ile ikinci sırada gelen ABD dolarını geride bıraktı. ABD dolarıyla işlem gören Bitcoin yaklaşık 90 bin civarı.

Bitcoin’in 4500 $ seviyesine ulaştığı, toplam kripto para pazar hacminin ise 145 milyar doları geride bırakarak tüm zamanların en yüksek değerine sahip olduğu şu dönemde, Japonya’nın ABD ve Çin gibi işlek pazarları geride bırakması dikkat çekiyor.
%16 ile üçüncü sırada seyreden Çin Bitcoin konusunda son aylarda yaşamış olduğu sıkıntılar ile geride kalmış görünüyor. Onun hemen arkasından %10 ile Güney Kore geliyor. Ek olarak %3’luk Euro  ile Avrupa beşinci sırada, Türk Lirası ise grafikte %1.5 şeklinde bahsedilen alannın içinde yer alıyor.
Japonya’da Bitcoin için işlem ücretinin ortadan kaldırılması ve vergi indirimleri sayesinde BTC hiç olmadığı kadar yoğun biçimde ilgi görüyor. Çin’de ise yeni yürürlüğe giren yasal düzenlemelere göre, kripto paralarda ücretsiz işlem yapılamıyor. Japonya tüketiciler için de Bitcoin’i cazip hale getirmek için çalışmalarına devam ediyor. Örneğin fiziksel mağaza sahipleri, Bitcoin ile ödeme alabiliyor.
Türkiye, sürekli güncellenen listede bu yazının yazıldığı tarih itibarıyla 36. sırada bulunuyor. Türkiye’de 24 saat içinde 3 BTC’ye denk gelen yaklaşık  42 bin liralık işlem yapılmış durumda.

Teknochain - 19 Aug 2017, 16:51
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.