search delete menu

Ethereum Nedir, Yatırım Yapılır Mı ?

Ethereum, Blockchain teknolojisi üzerinde merkeziyetsiz uygulamalar oluşturup kullanımını sağlayan açık kaynaklı bir platformudur. İlk olarak 7 ağustos 2015 tarihinde piyasaya sürülmüştür.
Ethereum dendiğinde akıllara bir Altcoin gelsede durum bundan biraz farklı. Tıpkı Bitcoin‘de olduğu gibi, hiç kimse Ethereum’u kontrol etmiyor ya da sahibi değil. Dünyadaki birçok insan tarafından inşa edilen açık kaynaklı bir proje. Ana güç kaynağı ETH olan bir Kripto İşletim sistemi gibi düşünebiliriz. Bitcoin’in blockchain mantığından yola çıkılarak oluşturulan Ethereum platformu, kendisine ait özel bir yazım dili kullanarak bu işletim sistemi üzerinde “Merkezi Olmayan” yazılım protokolleri geliştirilmesine olanak sağlamaktadır.İşte işin can alıcı noktası burası ve bu protokoller sayesinde aynı ana işletim sistemi içerisinde ve tek bir Blockchain üzerinden kabul edilmiş kontratlar kullanarak binlerce altcoin yaratmak mümkün ve Ethereum altyapısı ile geliştirilmiş birçok Altcoin mevcut.

Başlarken

Ico yani fon toplama aşamasında yaklaşık 25,000 BTC ile büyük bir başarı elde etmesiyle birlikte 60 milyon Ether piyasada yerini aldı, şu an ise bu rakam 94 Milyon civarında. Bununla birlikte 12 milyon Ether ise Ethereum geliştirilmesinde yer alan geliştiricilere ve Ethereum Vakfına paylaştırıldı.
Madencilere her blokta (ortalama 15-17 saniye) 5 Ethereum ödül olarak verilir. Buna ek olarak kafaları kurcalayan bir sorununda cevabını verelim.

Ethereum Üretimi Sonsuz Mu ?

Coin explorer sayfamızda görebileceğiniz gibi Ethereum için Bitcoin yada diğer bazı Altcoinlerde görebileceğiniz gibi toplam üretim miktarı belirtilmemiş. Bu hemen akıllara çok fazla üretilirse değeri düşer gibi bir sorunu getirsede Ethereum geliştiricileri bu durumda şöyle bir çözüm bulmuş;
Yıllık üretim 18 milyon Ethereum ile sınırlandırılmıştır (bu sayı ilk tedariğin %26’sına eşittir). Bu sınırlama ile göreceli enflasyon her yıl azaltılır. Teorik olarak bu durum yıllarca devam ettiği sürece, bir noktada her yıl yaratılan yeni Ethereum oranı yıllık ortalama kaybolan (yanlışlıkla, kazayla kaybolan private key, Ethereum sahiplerinin ölümü vb.) Ethereum sayısına ulaşacak ve bir denge elde edecektir.

Ethereum Ve Blockchain


Tıpkı Bitcoin’de olduğu gibi Ethereum’un yapısıda dağıtık bir veri tabanından oluşmaktadır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken önemli bir nokta var, her ne kadar Ethereum işlemlerinin tıpkı Bitcoin’deki gibi gerçekleştiği düşünülsede ikisini birbirinden ayıran çok önemli bir fark var.
Bunu örneklendirmek gerekirse elinizde 5 Bitcoin olduğunu varsayalım ve bir hafta boyunca bu Bitcoin’ler ile harcama yapmadınız yani bir çıkış işlemi oluşmadı bu durumda Bitcoin ekosistemi herhangi bir çıkış oluşmadığı için elinizde yine 5 Bitcoin olduğunu varsayar. Yani Bitcoin ağında harcanmış ve harcanmamış olarak iki iki sınıf mevcuttur.
Ethereum’da ise günümüz bankalarına benzer bir sistem kullanılmaktadır. Ethereum bir cüzdan içinde görünür ve başka bir hesaba taşınabilir. Bu yüzden Ethereum ağının hesap hareketleri, akıllı sözleşme kodları, gibi tüm değişimleri takip etmesi gerekir. Ancak Bitcoin’de bu durum harcanan ve harcanmayan şeklinde iki durumdan ibaretti.

ethereum nasıl çalışır

Ethereum Bitcoin’in Yerini Alabilir Mi ?

Eko sistemde uzun süre tartışılan ve dönem dönem tepkilere sebep olan bir konu da Ethereum’un Bitcoin’e alternatif olabilmesi, hatta O’nu tahtından edebilecek bir kapasitede bir kripto para olup olmadığı sorusudur. Ancak Ethereum ekibi tarafından yapılan açıklama bu soruyu net bir şekilde açıklığa kavuşturdu. Buterin tarafından yapılan çeşitli açıklamaların özeti şöyle;

Vitalik Buterin

“Eğer kripto paralar ile dünyada bulunan değerli kaynakları karşılaştırıyorsak ve Bitcoin’i ALTIN, Litecoin’i GÜMÜŞ olarak kabul ediyorsak, Ethereum PETROL’dür. Çünkü Ethereum’un altında yatan teknoloji dünyanın internet sistemindeki enerji kaynağı olacaktır. Dünyada petrol nasıl bir çok sektör ve teknolojide kullanılıyorsa Ethereum teknolojisi için de aynı şey geçerlidir. Bu nedenle biz Ether’i ‘kripto yakıt’ olarak adlandırıyoruz. Ethereum platformunun ihtiyaç duyduğu enerji Ether (ETH) ile sağlanacak. ” 
Buda demek oluyorki Ethereum geliştiricilerinin Bitcoin’in tahtında gözü yok zaten işin aslına baktığımızda Vitalik Buterin’de Bitcoin ekosisteminden esinlenmiştir.

Ethereum Ve Yatırım

Evet bir süre beyin fırtınası yapıp Ethereum’u keşfettikden sonra gelelim en önemli konuya yatırım. Yukarıda bahsetmiş olduğumuz gibi Ethereum’un Bitcoin’in yerini almaktan ziyade daha farklı amaçları mevcut. Farklı blok zinciri yapısına sahip olması ve akıllı kontratlar ile getirdiği yenilikler büyük önem arz ediyor. Örnek vermek gerekirse herhangi bir kurum veya kuruluş Blockchain tabanlı bir proje gerçekleştirmek istediğinde Ethereum’un altyapısını tercih etmesi fazlasıyla muhtemel çünkü Bitcoin’de oluşan zorluklar görülüp üzerine birşeyler eklendiği için entegre,yapılan işlemler gibi konularda daha esnek bir yapıya sahip bu Ethereum’u gerçekten öne çıkaran bir özellik.
Tabi son zamanlarda Icoların oranı fazlasıyla artmış durumda ve birçoğu Ethereum tabanlı gerçekleşiyor, buda demek oluyorki Ethereum Kripto Para Dünyasında yavaş yavaş yerini sağlamlaştırıyor. Orta veya uzun vadede düşündüğümüzde Ethereum gerçektende potansiyeli olan bir yatırım aracı niteliğinde.
Tabi bu noktada Ethereum’a nasıl yatırım yapacağınız konusu kafanızı karıştırabilir. Size şöyle bir yol gösterelim önce ”Türkiyede Bitcoin Satın Alabileceğiniz Platformlar” bu konumuz aracılığı ile Bitcoin edinin sonrasında bu Bitcoin’i ”Poloniex Kullanımı: Altcoin Alış Satış İşlemleri” üzerinden veya diğer ”Altcoin Borsaları” aracılığı ile Ethereum’a çevirin geriye bunu güvenli şekilde muhafaza etmek kaldı ”Bitcoin Cüzdanları” konumuzu inceleyerek bu konuda fikir sahibi olabilirsiniz.
Burada yer alan içerikler izinsiz kopyalanamaz, yayınlandığı mecrada kullanılırken mutlaka teknochain.com adresi kaynak gösterilmelidir!
Kaynaklar

Teknochain - 02 Sep 2017, 10:58
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.