search delete menu

Ethereum Platformu Büyümeye Devam Ediyor, Peki Yatırımcıları Neler Bekliyor ?

Ethereum al sat işlemlerinin çeşitli rasyonalitenin ötesinde bu denli kabul görmesinin nedenlerini açıklarken aynı zamanda Ethereum’un ayrıca nasıl ve ne zaman ortaya çıktığını, kullanıcılarına neler vadettiğini, ayırt edici özelliklerini ve tarihsel değerlenmelerini de izah etmeye çalışacağız. Dilerseniz öncelikle bu dijital parayı daha yakından tanıyalım.

1) Ethereum nedir? Nasıl ve ne zaman ortaya çıkmıştır?

Ethereum platformu, 2013 yılının sonlarına doğru Vitalik Buterin adındaki yazılımcı tarafından kodlanmış ve kullanıma sunulmuştur. Bu platformun geliştirilmesine yönelik ilk yatırım 2014’ün yaz aylarında çevrimiçi bir fon aracılığıyla gerçekleşmiştir. Ethereum platformunun dijital “madencilik” süreci, 2015 yılının Temmuz ayında, çıkarılan yaklaşık 12 milyon adet kripto para yani “ether” ile başlamıştır.
2016 yılına gelindiğinde ise ETH birbirinden farklı 2 forka yani çatala ayrılmış ve söz konusu varyasyon Ethereum (ETH) dijital para birimine dönüşürken orijinal olanı da Ethereum Classic(ETC) adında işlem görmeye başlamıştır.
2015 yılının Mayıs ayında “olympic” adlı ilk versiyonunun ardından Temmuz 2015’te “frontier” ve Mart 2016’da “homestead” adıyla sürümler güncellenmiştir. Şu an yürürlükte olan sürüm Metropolis (Bizans) ismini taşımaktadır. Gelecekte planlanan geliştirilmiş sürümün ise Metropolis (Konstantine) adını alması ve önümüzdeki yıl için kullanılması öngörülmüştür.

2) Tarihsel değerlemesi ne yöndedir?

Ethereum platformunun market değeri şu an yaklaşık 32,5 milyar Amerikan Dolarına ulaşmıştır. Dolaşımdaki dijital para miktarı ise şu an için 101 milyon Ether’den oluşmaktadır. Bu açıdan bakıldığında ETH, piyasanın lideri konumundaki Bitcoin’in yaklaşık yüzde 70 gerisindedir.
Ayrıca, kendisinden sonra gelen Ripple’ın 3 katından daha fazla bir market değerine sahiptir. Ocak 2017’de 8 Dolar seviyesinden işlem gören Ether, Ocak 2018’de 1350 Doların üzerini görerek yatırımcısının yüzünü güldürmüştür.
Öte yandan, Ether’in 2018 yılındaki dijital para piyasasında yaşanan düşüşe paralel olarak ulaştığı bu seviyenin oldukça altında (13 Ağustos itibariyle 320 Dolar seviyesinden) işlem gördüğünü de söylemeden geçmeyelim.

3) Neden çok kabul görüyor? Diğer dijital paralardan farklı olan yönü nedir?

ETH, dijital para piyasasında en sık kullanılan kripto paralardan biridir. Şüphesiz bunun altında birçok neden yatmaktadır. Bunlardan ilki, Ethereum platformunu kullanma konusundaki artan ilgidir.
Özellikle ciddi ve köklü kurumlarla yapılan iş birliği ve bu kurumların Ethereum platformunu kullanmayı tercih etmeleri Ether’in bu piyasada genel kabul görmesinin ana nedenidir.
Dijital inovasyonlara yön veren JP Morgan, Credit Suisse, Samsung, Mastercard, Microsoft ve Intel gibi finans ve teknoloji lideri şirketlerle kurulan ortaklıklar; girişimcilere yönelik sunulan “Akıllı sözleşmeler” ve işletmelere sunulan araçlardaki “İşlevsellik” genel kabulün ardında yatan nedenlerden birkaçı.
Bu ve benzeri gelişmelere yön verecek alt yapısı sayesinde Ethereum, piyasada yer alan gözde bir platform olarak önümüzdeki senelerde de yerini koruyacağa benziyor.
Ethereum’un tüm dünyada genel kabulünün ardında yatan etmenleri özetleyecek olursak:
Sürekli gelişen bir ağ: Yukarıda da belirtildiği gibi, Ethereum girişimciler için başarılı bir altyapı imkanı sunmaktadır. Söz konusu şirketlerin özellikle gelişme evresi için işlevsel bir platformdur.
Mevcut ve geleneksel araçlar aracılığıyla mümkün olmayan, ancak Ethereum platformunun sunduğu avantajlar sayesinde, kalkınma potansiyeli olan çok sayıda girişim blok zincirinden faydalanmıştır.
Bu hususta söz konusu platformda oldukça fazla örnek proje bulunmaktadır. Bu imkân, hiç şüphesiz Ethereum ağının daha fazla kabul görmesini sağlar. Status, ICONOMI, ve TrueFlip son zamanlarda başarılı Ethereum tabanlı projelerden bazılarıdır.
Enerji verimli Casper protokolü: Dijital para birimlerinde/ platformlarında sıklıkla karşılaşılan işlem doğrulama süreçlerindeki etkin olmayan mekanizmalar hem işlem sürelerinin uzamasına hem de doğrulama süreçlerinde güvenlik açıklarına yol açabilmektedir.
Önceleri diğer dijital para platformlarında olduğu gibi, Ethereum’da da işlem doğrulama süreci bir Proof-of-Work (PoW) protokolüne dayanıyordu. Hal böyleyken, sistemin enerjiyi yüksek oranda kullanması saldırılara karşı daha geç onaylama gibi çeşitli sorunlara yol açardı.
Bu durum Ethereum’un “Casper” başlıklı yeni protokolünü tanıttığı ana kadar sürdü. Casper protokolü ölçeklendirme, enerji verimliliği, ekonomik fiyatlama ve güvenlik dahil olmak üzere, Ethereum’un PoW protokolünün doğal problemlerine büyük ölçüde çözüm getirerek ve daha yüksek düzeyde ademi merkezileşme (merkezi olmayan, “decentralization”) sağlar.
Global Enterprise Alliance: Yukarıda ismini vermeden belirttiğimiz gibi, Enterprise Ethereum Alliance endüstrinin lider ve büyük oyuncularını Ethereum ağına bağlayan bir iş birliği imkanı sunar.
Söz konusu iş birliği, Ethereum ağının çok daha iyi kullanımı için platform paydaşlarına uygulama tabanlı çözümler sunan bir ortaklıktır.
JP Morgan, Microsoft, Credit Suisse ve Intel gibi sektörün “en”leri ve büyük oyuncularla, ittifakın genişletilmesi doğrudan doğruya Ethereum’un küresel kabulünü sağlayan önemli etmenlerden biri olarak karşımıza çıkmaktadır.

4) Ethereum’da beklenen fiyat gelişmeleri nelerdir?

Öncelikle şunu belirtmek isterim ki; dijital para piyasası düşüş eğilimini sürdürmektedir. Bu açıdan bakıldığında, fiyat seviyesinin bir süre daha aşağı yönlü olduğunu kestirmek zor değil.
Ancak, orta ve uzun vadede bir yatırımcı olarak bakılması gereken şey süreçte ne kadar inovasyonun yer aldığı ve ortaklık yapısı olmalıdır. Bu bağlamda, Ethereum’un ulaşacağı seviyeleri önümüzdeki süreçte tahmin etmek imkansız olsa dahi, söz konusu süreçlerdeki yenilikler ve ortaklık yönünde atılan adımlar nedeniyle, Ethereum’un değerini katlayacağını tahmin etmek hiç de zor değil.
Yakaladığı ivme ve sahip olduğu temel teknoloji başarısının özellikle teknoloji şirketleri tarafından kabul görmesi bunu açık bir şekilde göstermektedir. Birçok dijital para uzmanı, önümüzdeki iki yıllık süre zarfında Ethereum’un değerinin 2017 yılında ulaştığı rakamın ötesine geçmesini öngörüyor.
Bunun altında yatan etmenler yukarıda da belirtildiği üzere; akıllı sözleşme teknolojisiyle girişimcileri platforma dahil etmesi ve merkezi olmayan işlem gücüyle küçük ölçekli şirketlerden sektörün enlerine kadar her şirkete hitap eden kolay ve anlaşılabilir altyapısının olmasıdır.
Bu yönde yapılacak iyileştirme ve genişleme, ETH’nin genel kabulünü pekiştirecek niteliktedir ve bu sayede uzun vadede birçok kurumsal ortakları kendi platformuna çekecektir.

5) Sonuç ve değerlendirme

Ethereum’un arkasındaki teknolojinin finans ve teknoloji sektöründe yer alan çok sayıda şirket tarafından kullanılması ve diğer sektörler tarafından giderek daha fazla benimsenmesi, ETH’nin küresel anlamda kabulünü gerektirmiştir.
ETH para biriminde yaşanan keskin fiyat hareketleri, genel olarak yılın başından bu yana dijital para piyasasının doğrudan düşüşüne bağlı olarak gerçekleşmiştir.
ETH, dijital para piyasasında lider olan Bitcoin’in hemen arkasında yer alan onun en yakın takipçisidir. Ardında yatan teknoloji ve küçük- büyük, sektördeki tüm oyuncular tarafından benimsenen bir platform olması nedeniyle orta ve uzun vadede yatırımcısına parlak bir gelecek sunmaktadır. İyi bir takipçi olan Ethereum, acaba 2020 yılında lideri tahtından edebilecek mi?

Teknochain - 14 Aug 2018, 18:20
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.