search delete menu

Farklı Bakış Açısı İle Bitcoin / Altcoin Analiz Yöntemleri

Kripto Para piyasasında analiz dendiğinde birçoğunun aklına teknik analiz geliyor. Grafikler, formasyonlar, göstergeler gibi yöntemlerle yatırımcılar yolunu bulma arayışında. Biz bu makalemizde bu yöntemlerin biraz daha dışına çıkarak analiz dediğimiz kavramın sadece grafik analizinden ibaret olmadığını göstermeye çalışacağız.

Daha önceki yazılarımızdada sık sık üzerinde durduğumuz analiz konusu büyük önem teşkil etmekte yeni yatırımcılar çevresinden duymuş olduklarına fazlasıyla kulak asıyor. %90 Yükseliş göstermiş bir Kripto Para üstelik market sıralamasında 60. sıralarda yer alıyor fazlasıyla spekülatif bu yükselmiş yada bir arkadaş önerdi diye kendi analizinizi yapmadan onu satın alırsanız büyük ihtimalle kaybedersiniz. Şimdi sizlere analiz konusunda biraz fikir verme zamanı.

1-Sosyal Medya

Günümüz Dünya’sında sosyal medya büyük önem arz ediyor. Ne olup bittiğini anında milyonlarca kişiye duyurabilir ve aynı zamanda haberdar olabilirsiniz. Kripto Para piyasası ile sosyal medyayı pek bütünleştirememiş olabilirsiniz. Ancak fazlasıyla bağlantısı var, örneklerle bu konuyu derinlemesine inceleyelim.

Ripple‘ı duymuşsunuzdur 2017’nin gözde Kripto Paraları arasında her ne kadar madenciliğinin yapılamıyor olması tartışma konusu yaratsada hala ilklerde yer alıyor şimdi geleceğinin olup olmadığı konusunu bir kenara bırakalım ve konuya gelelim 21 ağustos tarihinde Ripple bir tweet attı ”3..2..1.. The countdown begins” yani geri sayım başlıyor, bu Ripple’a gelecek bir yeniliğin habercisi niteliğinde bir tweet.

Şimdi sonrasında oluşan piyasanın tepkisine bakalım, görüldüğü üzere tweet sonrasında yatırımcılar Ripple’dan gelecek bir sonraki hamleye güvenip çok kısa süre içerisinde alış pozisyonuna geçmiş durumdalar. Fiyatda buna bağlı olarak kısa bir zaman dilimi içerisinde fazla dalgalanma yaşamadan ciddi bir yükselişe trendine geçiyor.

 

Sonrasında Ripple haberini vermiş olduğu yenilikleri gerçekleştiriyor. İleriki planlarını açıklıyor ve bir süre sonra piyasa tekrar eski seyrinde. Şimdi burada kim kazandı ? Tabiki sosyal medya aracılığı ile Ripple’dan gelen bu haberi alıp alış pozisyonuna geçen yatırımcı.

Bunun bir başka örneğini inceleyelim Litecoin‘ide duymuşsunuzdur. Baya eski bir geçmişi olsada son zamanlarda ciddi yol katettiğini söylemek mümkün. Şimdi Litecoin ve sosyal medya arasındaki bağlantıya bakalım. Charlie Lee Litecoin’in geliştiricisi 31 Ağustos tarihindeki tweet’inde Lightning network üzerine çalışmalar yaptıklarını yani Litecoin’e yeni eklemeler geleceğinin sinyallerini veriyor.

Sonrasında piyasanın tepkisi görüyorsunuz. Bir yükseliş trendi söz konusu tıpkı Ripple örneğinde olduğu gibi yine sinyali alan yatırımcı alım işlemini gerçekleştiriyor. Ardından yükselişi gören diğer yatırımcılarda olaya dahi oluyor ve sonuç Litecoin tüm zamanların zirvesinde yerini alıyor.

Umarım sosyal medya konusu iki örnek ile kafanızda pekişmiştir. Şimdi analiz konusunda yardımcınız olacak bir diğer başlığa geçelim.

Aranma Hacmi

Kripto Paralar herhangi bir kurum kuruluşa bağlı olmayan dijital varlıklar. Bu durumda bu dijital varlıkların değerini arz talep belirler diyebiliriz, peki bu arz-talep durumunu nasıl ölçümleyebiliriz ?

Bu konuda Google Trends’den yardım alacağız. İnsanlar herhangi bir konuda araştırma yaptıklarında bu araştırmış olduklarının değeride buna paralel olarak yükselir değil mi ? Şöyle düşünebiliriz Araştırma = Talebin artması.

Örnek olarak Ethereum‘un Google’da gerçekleştirilen aranma hacmini inceleyelim.

2016 yılında Google’da Ethereum kelimesinin aranma hacmi gerçektende düşük ve tabi o yıllardaki Ethereum fiyatıda malum. Bu durum tezimizi doğrular nitelikte bir diğer örnek iste Ethereum’un fiyat grafiği;

Aranma hacmi ile fiyat grafiğini yanyana getirdiğinizde aradaki benzerliği görebiliyormusunuz, fazlasıyla benzer nitelikteler Aranma oranındaki yükseliş ile fiyat grafiğindeki artış birbirini teğit ediyor adeta.

Aslına bakarsanız bu durum daha birçok şey için geçerli biz bunu Kripto Para piyasası için ele aldık.

3-Yatırımcıda Kafa Karışıklığı Yaratacak Durumlar

Nedir bunlar örnek vermek gerekirse Bitcoin’de kısa bir süre önce yaşanan bölünmeyi incelememiz yeterli olacaktır. Yine bir grafik üzerinden tezimizi inceleyelim.

 

Bitcoin şu anda tam olarak bölündü diyemesekde ki bu tamamen ayrı ele alınması gereken bir konu kısaca bir grup madenci topluluğu Bitcoin’in özelliklerini kopyalayıp kafalarına göre değişiklik yapabildiği Bitcoin Cash isminde yeni bir Kripto Para çıkardı. Bizi ilgilendiren kısım bu durumun biraz daha öncesi Bölünme söylentilerinin çıkması ile grafik üzerindede göstermiş olduğumuz gibi yatırımcının kafa karışıklığı fiyata volatilite olarak yansımış durumda sonrasında Bitcoin’de bölünme olayının gerçekleşip bir netlik kazandıktan sonra yaşanan fiyat hareketlerini görebiliyormusunuz. Olaylar kafalarda oturduktan sonra fiyat yukarı yönlü hareketine başlamış. Tabi burada aşşağı yönlüde hareket edebilirdi, yeni gelecek olan Bitcoin Cash hakkında kimsenin fazla bir bilgisi yoktu.

Bu gibi örnekleri fazlasıyla çeşitlendirmek mümkün yine yakın zamanda gerçekleşen segwit’den sonra Bitcoin fiyatı 5000$ seviyesine kadar ilerledi. Bu gibi olayları takip etmek gerekli tabi bununda basit bir çözümü var Facebook, Twitter sosyal medya hesaplarımızı takip etmek.

Sonuç Olarak

Analiz konusunu biraz daha farklı yönleriyle inceledik bu yöntemler fazlasıyla basit olsa bile maalesef birçok yatırımcı bunları kombine edip başarıya ulaşamıyor. Kripto Para piyasında her geçen gün farklı coinler, kişi veya topluluklar ortaya çıkmakta ve bunların niteliğini ölçümleyebilmemiz için kendimizi analiz konusunda geliştirmemiz büyük önem arz ediyor. Bunuda ancak araştırıp okuyarak gerçekleştirebiliriz. Bir sonraki konumuzda görüşene dek sağlıcakla kalın.

İlginizi Çekebilir

Burada yer alan içerikler izinsiz kopyalanamaz, yayınlandığı mecrada kullanılırken mutlaka teknochain.com adresi kaynak gösterilmelidir!

Teknochain - 03 Sep 2017, 11:56
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş

Comments are closed.