search delete menu

Filipinli Senatör Kripto ile İlgili Suçlar Konusunda Daha Sert Cezalar Öneriyor

Filipinler’deki Senatör Leila de Lima, kripto ile ilgili suçlar konusunda daha sert cezaların uygulanmasını önerdiği bir yasa tasarısı sundu. Bu yasa tasarısının sunulmasının nedeni kripto ile ilgili suçlar konusunda yürütülen araştırma sürecinin karmaşık olması.
1694 sayılı yasa tasarısına göre Revize Edilmiş Ceza Yasası tarafından tanımlanan tüm suçların cezaları düzenlenecek. Eğer bu yasada tanımlanan bir suça “kripto para birimi” kullanımı dahil olmuşsa bir derecede daha yüksek cezayı alacak. De Lima aynı zamanda, suçsuz taraftan elde edilmediği sürece yasa dışı aktivitelerde kullanılan kripto paralara el konulması gerektiğini de ifade etti. De Lima basın açıklamasında şunları belirtti:
“Anonim ve takma adların kullanılmasından dolayı yasa uygulayıcılar, suçlarda kullanılan kripto paraların sahibinin izini sürmekte zorluklar yaşayabilir. Bu nedenle kripto paraların suçlarda kullanılması durumunda daha yüksek cezalar uygulanmalıdır”.

Kripto ile İlgili Suçlar Yeni Önlemler Getiriyor

De Lima’ya göre, önlemlerin amacı, hükümetin ceza hukuku sistemini, yeni suç türü olarak görülen yasa dışı eylemlerde kripto paraların kullanılması durumuna adapte etmek. Bu aktiviteler arasında Bitcoin dolandırıcılıkları, kripto paraları yasa dışı ürünleri satın alırken kullanmak, kara para aklamak ve terörizmi finansa etmek yer almakta.
Senatör “Kripto para birimleri paraya benzediği için seçenekler sınırsız,” iddiasında bulundu.
Mevcut durumda Filipin Merkez Bankası, Bangko Sentral ng Pilipinas (BSP), kripto paraları “takas aracı olarak kullanan herhangi bir dijital birim veya sanal para kullanıcıları topluluğu içerisinde anlaşma çerçevesinde dijital olarak saklanmak için oluşturulan değerler” olarak tanımlamaktadır.
2017 yılının şubat ayında BSP, Bitcoin’i (BTC) yasal ödeme yöntemi olarak kabul etti. mevcut aşamada Bitcoin merkez bankası tarafından basılmıyor. Bu nedenle Merkez Bankası, bu kararın Filipin hükümeti veya yönetim organlarından birinin resmi onayını içermediğini vurguladı. Daha sonra 2017 yılının kasım ayında ise Filipin Menkul Kıymetler ve Borsalar Komisyonu, kripto paraları menkul kıymetler olarak düşünmeyi planladıklarını açıklamıştı.

Teknochain - 15 Mar 2018, 13:13
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.