Finlandiya Hükümeti Bitcoin Gelirlerinden Vergi Alacak

Finlandiya hükümeti, bitcoin ile ilgili gelirlerden vergi borcu olan mükelleflerin sayısını açıkladı. Ülkenin Vergi İdaresi, kripto para ticaretinden kazanılan rakamların bu sene itibariyle Finlandiya’da 10 kat arttığını belirtti.

Kripto Paralardan Gelir Elde Edenler Vergi Ödeyecek

Finlandiya menşeili Kauppalehti gazetesinin geçtiğimiz günlerde yayınladığı habere göre, çoğu Finlandiya vatandaşı geçmiş yıllardaki kripto para alış satışından dolayı ülkesinin vergi dairesine herhangi bir gelir bildirmedi.

Aynı haberde yer alan diğer bilgilere göre, bu sene “Finli vatandaşlar tarafından kripto paralardan yapılan karların geçen yıla göre on kat daha yüksek olduğu” eklendi. Finlandiya hükümeti ise bu karlardan vergi almak istiyor.

Kripto Para Vergisi 30 Milyon Euro

Finlandiya Vergi Dairesi personeli Timo Puiro; ”Birkaç yıl içinde 10.000’den fazla bitcoin cüzdanını analiz ettik ve bunun sonucunda 500’den fazla evrakta vergilendirilemeyen beyan edilmiş gelir bulduk toplam kaybımız 30 milyon Euro” diyerek halkın kripto para kazançları hakkında bilgi vermediğini savundu.

Vergi dairesinin, banka havalelerini ve diğer verileri tarayarak insanların kimliğini tespit etmesi saysinde, aynı zamanda yapılan para transferleri eşleştirilerek geçmişte çoğu vatandaşın kripto paralarla yapılan karlarından dolayı vergi ödemediği ortaya çıkartıldı.

Takipte Kal !