search delete menu

Fransa Yetkisiz Kripto Para Platformlarını Uyardı

Fransız ekonomik düzenleme kurumları, 15 yetkisiz kripto para yatırım platformuna uyarıda bulundu. Fakat bu şirketler, uyarılara rağmen Fransa haklına reklam yapmaya devam ediyor.
Autorité des Marchés Financiers (AMF), perşembe günü ajansın kara listesinde yer alan kripto para platformlarına uyarıda bulundu. AMF, Fransa’nın borsa düzenleme kurumu olarak görev yapıyor. Kurum, finansal enstrümanlar ve diğer tasarruf araçlarındaki yatırımları korumaktan sorumlu bağımsız bir kamu kuruluşu olarak çalışıyor.
Bu uyarıyla birlikte, ajans “yetkisiz” olan 15 kripto para şirketinin listesini yayınladı. Yatırımlar arasında “pırlanta, nadir madenler, şarap veya kripto varlıklar” yer alıyor. Aynı zamanda listeye yetkisiz pırlanta yatırım platformları da dahil edildi. Aralık ayında listeye “diğer varlıkların” eklenmesi de gündeme getirildi.
Son zamanlarda Belçika Finansal Servisler ve Piyasalar Kurumu (FSMA) benzer bir uyarı yayınladı. FSMA, şikayet aldığı 19 kripto para platformunu listeledi. FSMA gibi AMF de listenin tam veya kapsamlı olmadığını bildirdi.

AMF Onayı Gerekli

AMF’nin listesinde yer alan kripto para platformlarına ek olarak şeffaflık üzerine yayınlanan yasa uyarınca, yozlaşma karşıtı mücadele ve ekonomik yaşamın modern hale getirilmesi konularında düzenlemeler açıklandı.
Sonuç olarak Kripto paralarla ilgili hiçbir teklif, AMF’den kayıt numarası alınmadan doğrudan Fransa’da pazarlanamaz.
Düzenleme kurumu ise “5 şirketin yeni düzenlemeyle ilgili AMF’nin yaptığı uyarılara rağmen 15 şirketin Fransa halkına reklam veya pazarlama yapmaya devam ettiğini belirtmektedir. Bu şirketler akj-crypto, bank-crypto, bcoin-bank, bit-crypto, boursebitcoin, crypteo, cryptobankweb, crypto-major, cryptopartnersinvest, crypto2.bnd-group, crypto.private-finances, ecs-solutions, ether-invest, krakenaccess ve minedecrypto şeklinde yapılan açıklamada yer aldı.

Güvenli Yatırım Kılavuzu

AMF aynı zamanda yatırımcılara yatırım öncesinde çeşitli güvelik önlemlerini hatırlattı. Düzenleme kurumu, “hiçbir reklam malzemesi, yüksek getirilerin yüksek risk içerdiği gerçeğini göz ardı etmemelidir,” şeklinde açıklamada bulundu ve aynı zamanda şunları ekledi:
Size ürün satmaya çalışan şirketler veya aracılar hakkında olabildiğince çok bilgi edinin (yetkilendirme/sertifika, şirket geçmiş, merkez ofisin yeri gibi). Sadece anladığınız ürünlere yatırım yapın. Aynı zamanda düzenleme kurumu yatırımcıların kendilerine “reklamı yapılan ürünün satış veya alış fiyatının nasıl ve kim tarafından belirlendiğini sormaları” gerektiğini söylüyor.

Teknochain - 17 Mar 2018, 14:26
Soruların mı var?
Soruların mı var?
Sosyal medya hesaplarımızdan bize ulaş cevapları birlikte bulalım!
Etiketler
Sosyal Medyada Paylaş
Yorum Yap

You must be logged in to post a comment.